Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

... la care el imi zice avem una la 70.000 cu sampon si cu perii automate si una la 130.000 cu spuma si o spalam de mana... da' aia de 70.000 va zgarie masina  :o

<{POST_SNAPBACK}>

:( si pana la urma ai ales sa nu o mai speli ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E logic ca scula aia care face ca liliacul nu e 100% eficienta... daca toate insectele s-ar putea feri de lilieci atunci ar muri liliecii de foame :(

Pentru smoala si insecte am un spray cumparat din o benzinarie...cu 10 RON daca imi amintesc bine. Este eficient, petele de smoala se lichefiaza... dar trebuie insistat ca altfel se usuca la loc inainte sa le poti sterge.

Sunt curios daca acum ca am montat aparatori de noroi la toate rotile or sa mai apara pete de smoala pe portiere si aripi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flp nu, am facut-o p-aia de 130 :(

@Rodeo cum se keama spray-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la masina si am verificat. Spray-ul se numeste "Rally HELP" si l-am luat din o statie MOL cu 133.000lei. E bun pentru bitum, se curata rapid si bine dar desi scrie ca ar fi si pentru insecte nu face doi bani in domeniul asta. Pana sa apuce sa se inmoaie reziduurile de la insecte se usuca substanta pulverizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe capota si pe parbriz doua pete de rasina de brad.

Ideea e ca s-au intarit si nu le-au putut da jos la curatatorie.

Voi ati reusit cumva sa curatati si astfel de pete cu solutiile de mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va voi spune experienta mea de acum doi ani din Turcia, cand am venit cu masina "bi-colora", partea de jos si capota fata fiind smolita de la asfaltari.

Am incercat acolo cu orice, turcii au fost foarte amabili, dar nu a mers cu nimic, asa ca intors acasa am cumparat 5 l. de gaz si da-i cu pensula. A mers perfect, am consumat doar doi litri pe toata masina, nu a atacat vopseaua, nimic. Si in plus, am "asfaltat" si trotuarul din fata casei cu ce a curs de pe Matauzul meu (eram cu Matizul :) ) Am avut si un folos din asta: s-a antifonat perfect pe dedesubt :banghead: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe capota si pe parbriz doua pete de rasina de brad.

Ideea e ca s-au intarit si nu le-au putut da jos la curatatorie.

Voi ati reusit cumva sa curatati si astfel de pete cu solutiile de mai sus ?

<{POST_SNAPBACK}>

Rasina de brad este solubila in alcol sanitar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca alcoolul sanitar nu merge (prea diluat) poti cere de la farmacie 50g de alcool de 96%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu aveti mai nimic de zis despre spalatorii?

Au facut treaba buna de fiecare data?

Pana acum, cand ma duceam cu dacia sau cu tico .. n-am intalnit o spalatorie de care sa fiu multumit, se grabeau parca era concurs, si mai de fiecare data "uitau" ba sa stearga pragurile, ba dadeau bordul in fuga samd. stateam eu de ei, dar ... nu pot sa vad totul :)

Acum, ca masina e noua vreau sa ma duc si eu unde merita spalata :)

dar unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la masina si am verificat. Spray-ul se numeste "Rally HELP" si l-am luat din o statie MOL cu 133.000lei. E bun pentru bitum, se curata rapid si bine dar desi scrie ca ar fi si pentru insecte nu face doi bani in domeniul asta. Pana sa apuce sa se inmoaie reziduurile de la insecte se usuca substanta pulverizata.

<{POST_SNAPBACK}>

si eu tineam intr-o vreme masina sub un pin. foloseam palinca aia ce iese prima la distilare si nu se bea ca e cu alcool etilic. merge bine si te si distrezi cand te opreste politia si-ti baga automat fiola....

alta data am oprit masina la un bar pe sosea si am cerut 50 ml din cea mai ieftina tarie. au facut aia nist ochi .... de doua ori. prima data cand am cerut si ma vazusera coborand grabit de la volan :) si adoua oara... cand au vazut ce fac cu beutura lor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat azi solutia de la Turtlewax. Mie mi-a curatat majoritatea petelor care le aveam pe capota si plafon, au mai ramas cateva minore dar a curatat destul de bine. Pete de smoala/bitum nu aveam prea multe, am gasit decat una pe capota si s-a curatat destul de usor. La mine a fost problematic ca aveam pete multe si dispersate pe suprafata mare si a fost destul de greu de curatat, pentru aplicari locale e mult mai usor.

O sa mai incerc zilele astea pe o janta care e patata cu ceva bitum cred sa vedem ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati asa arata la mine masina dupa 700 de km. De data asta au fost mai putine insecte dar totusi...

image0217jz.th.jpg

Am cautat prin toate benzinariile prin care m-am oprit spray sau solutie de curatat si nu am gasit. Ba nu aveau ori abia le terminase.

Am curatat tot pana la urma dar cu lichid de spalat parbrizul si cu apa fierbinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incep sa ma bucur ca am masina neagra. praful se vede imediat dar macar nu se vad asa tare petele astea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incep sa ma bucur ca am masina neagra. praful se vede imediat dar macar nu se vad asa tare petele astea....

<{POST_SNAPBACK}>

Asta nu inseamna ca ele nu exista, ele sunt acolo dar nu prea se vad. Si eu mi-am dorit masina neagra dar era prea scumpa nu aveam destui bani nici pt galbena (care e moca) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, dar o solutie s-o pun in spalatorul de parbriz, pt. a scoate insectele de pe parbriz? De fiecare data, la un drum mai lung mi se izbesc o groaza de gaze pe parbriz si nu pot sa le scot cu spalatorul de parbriz. Iar cand merg pe autostrada e crima, cand intru in oras opresc la prima benzinarie si frec bine parbrizul cu spalatorul lor cu burete, ca stergatoarele nu au nici un efect...

Ca solutie de parbriz am folosit pana acum mai multe solutii (OMV, Rain Xpert, 2+2)care isi fac f. bine treaba insa nu si in cazul gazelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa le cureti cu stergatoarele la viteza mica (max 60) sa vezi ca o sa curete si ele. La mine a mers dar cu mult lichid si rabdare, nu vreau sa ma opresc sa spal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu wd 40 pt pete de smoala 10 ron

se da pe pete si se sterge cu un servetel moale de hartie, se curata bine si nu se vede deloc diferente de culoare si luciu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am folosit cu alexrosiu tar remover luat de la augsburg, marca Sonax. Rezultatele au fost mai mult decat impresionante... petele de smoala efectiv incepeau sa se scurga de pe masina. Pret ~ 20RON. Il recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un spray tar-remover (nu mai stiu marca) care e f bun.....cu el mi-am dezlipit si inscrisurile cu "polo" si ""td" ca "i-ul" il pierdusem demult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fie paint remover, daca este asa puternic :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ramas la motorina pusa intr-o stilca din aia cu 'fass' ca sa dai pe geamuri. Mi-am dat toate pragurile si aripile cu motorina si la fel se scurgeau petele de smoala. Imediat baietii de la spalatorie au dat usor cu carpa si spalat&ceruit masina. Aseara mi-am mai cumparat si niste ceara desteapta Formula 1 (22 ron) high gloss shine carnauba. Ceara un pic mai naturala. Abia astept sa o folosesc sa vad cum arata masina pe urma! Pe ibza celalta a facut sa dispara si unele zgarieturi dar au reaparut dupe vreo 3 spalari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea sprayurilor din comert "tar remover" au la baza motorina (sau un produs foarte asemanator motorinei plus ceva parfum). Asa ca daca vreti sa cumparati motorina cu 5 RON suta de grame n-aveti decat sa aruncati banii pe diverse sprayuri si alte minuni. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in aces w-e am folosit si eu motorina pt indepartarea petelor de bitum de pe caroserie. unelte folosite:100 ml motorina OMV E3, carpa, unghii din dotare si un card GIma :D

rezultat satisfacator, vopseaua nu a avut de suferit. am fost stresat din cauza efectului motorinei asupra vopselei. data viitoare nu am sa mai fiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unghiile din dotare si cardul Gima sunt inutile. Procedura de curatare a petelor de bitum este urmatoarea:

-Se toarna 200 ml de motorina intr-o sticla de plastic cu pulverizator

-Se pulverizeaza din abundenta (fara teama) asupra zonelor murdare de bitum - se va observa cum bitumul incepe sa se scurga.

-Se asteapta 1-2 minute

-Se sterge zona cu o carpa sau un prosop de hartie si eventual se repeta operatiunea daca este necesar.

Vopseaua nu este afectata, iar petele de smoala si alte pete dispar in totalitate.

Have fun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!