Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Am incercat cu otet si nu s-a luat, am incercat cu o soluție de la Sonax, la fel, nu s-a luat.

Am fost din nou la spălătorie si dupa ce mi-au curatat petele, mi-au spus că este un degresant.

Așadar, ce degresant de caroserie recomandati? Pot aparea probleme daca șterg cam o dată pe săptămână porțiunea cu petele?

Alt tratament de protecție în zona respectivă?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand un polish usor, cu degresantii astia risti sa o matuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Hei salut ! Intrebare..cu ce scot niste pete de pe masina..petele pt mine sunt ff ciudate..am avut pe masina un prosop pt o a proteja de soare...după ce am luat prosopul de pe ea.. mai exact era pus pe capota si geam..au rămas niste pete de culoare pe vopsea...

Nu stiu cum de naiba au intrat în vopsea..sau asa pare...Nu imi explic.. am incercat manual cu polis de la 3 m..din acela fin..m au luat transpiratiile cat am frecat .. nici un rezultat. ..??? deci eu manual..Nu ies...! Ce ma sfătuiți..?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare! mi.a aparut pe capota o pata destul de mare..am presupus ca e o urma de melc avand in vedere ca a plouat zilele trecute..problema este ca nu mai scap de ea cu orice as da... ma gandesc in ultima instanta la un polish ...pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru insecte recomand asta. Se pulverizeaza pe urmele de insecte, se lasa sa actioneze solutia 3-4 minute, de preferat sa agitati solutia cu o pensula si o sa vedeti ca urmele se curata destul de usor. Mai exista ,,mortaciuni" incapatanate, dar daca se insista putin pe suprafata, nu e asa mare problema. Solutia are avantajul ca e putin uleioasa si in cazul in care folositi pensula, diminueaza riscul aparitiei zgarieturilor. 

Pentru petele de smoala Decaflash de la Ma fra.

20180811_111141.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare , pentru jante sa curatam bitumul au solutii in spalatorii destul de ok si sunt si in comert , eu am folosit produse de la Sonax si sunt bune ( https://detergent-auto.compari.ro/sonax/solutie-curatare-jante-sonax-1l-p415270297/ ) contine acizi si nu dati pe vopseaua masinii , e posibil sa atace lacul . Important este sa spalati masina in totalitate mai des , ca sa se mentina curata , pentru inscte unde o spal eu ( Self-Service ) spuma de acolo e destul de buna si curata bine si urmele de insecte , trebuie un pic agitata cat se scurge pe masina cu o pensula ca sa cada la jet repede dar desigur sunt sotulii si in comert . Legat de ciori si porumbei si petele ramase .. indicat ar fi sa aveti mai mereu la voi o solutie lichida , cu care sa stergeti imediat cand vedeti ca este patata masina , mare atentie daca este uscat sa nu frecati , se va zgaria usor , pulveritati pana se inmoaie si se prelinge ( daca e uscat ) apoi stergeti ... Un polish total cam la un an sa spun si o ceara de calitate plus spalari frecvente , ar trebui sa va mentina masina curata ... 

Daca tot suntem la jante , protejativa si cauciuciucurile ( eu dau cu un spray care le face negre si le si protejeaza ) . Acum ca se apropie senzonul rece cand le voi depozita , jantele de vara , le fac o curatenie si pe interior iar cauciucul vreau sa caut un ulei daca gasesc sa hidrateze , cat va sta 3-4 luni :D 

Numai bine ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pentru bitum, dar si pentru a dezlipi banda dublu adeziva cu care fixasem numarul pe fata, folosesc Nextzett Acrysol.

Bitumul/ rasinile se inmoaie f usor, dar la dublu adeziv trebuie ajutat (insa nici solutii care cica's facute ptr asa ceva nu au avut mai mult efect in trecut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru insecte folosesc apa cu detergent de vase. Pur si simplu in 30 de secunde le-am dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah: Folosesti carpa/burete sau doar cu jet clatit pentru a inlatura insectele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detergentul de vase este degresant, daca ai ceva protectie pe masina (ceara/sealant) o curata repede si pe ea, impreuna cu mustele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt eliminarea depunerilor bituminoase se poate folosi si motorina. Si unt. Ambele fac masa comuna cu bitumul, il dizolva fara efecte abrazive.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, andrei0241 said:

@AkaManah: Folosesti carpa/burete sau doar cu jet clatit pentru a inlatura insectele?

Il folosesc pentru urgente si doar pentru parbriz. Dau cu solutia-minune și insist usor cu o racleta din silicon. In cateva secunde esti gata si cu parbrizul curat.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe parbriz e alta treaba, eu folosesc fara retineri partea aspra a unui burete de vase pentru a le inlatura (dupa ce pulverizez ceva solutie obisnuita de geamuri)

Pe caroserie insa fara jet dupa inmuiere te cam chinui, mai ales daca nu vrei sa zgarii lacul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!