Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

din ce stiu eu,pana in 2006 trebuia tras fir la ecu.dupa 2006,schimbi maneta,activezi din vag si gata,ai intrat in randul tempomatilor.ca sa fi mai sigur,vorbeste cu user-ul al bundy.el monteaza asa ceva si te poate lumina.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici gasesti lista de compatibilitati a calculatoarelor de coloana.

Codul tempomatului este acelasi cu codul tempomatului meu.

Pentru codare, uita-te aici. In principiu ar trebui sa fie: 0003022 0001022.

La mine nu a fost nevoie sa mai traga acel cablu, cred ca nici la tine nu va fi nevoie.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au uitat putin la codare si am niste intrebari:

- "3" inseamna "3/4 spoke steering wheel with multifunction with cruise control". Nu ar trebui sa aleg "1" in schimb, avand in vedere ca nu am volan multifunctional?

- primul "2" inseamna "without board computer and with Cruise Control System". Nu ar trebui sa selectez "4" in schimb (avand in vedere ca am si bord computer si cruise control)?

Sa incerc cu 0003022 sau 0001042?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru neatentie, ai dreptate, nu 3 ci 1 trebuie acolo. Da, incearca 1042 si daca nu merge 1022. La mine de exemplu, am codat ca volan multifunctional fara tempomat, iar mai jos am codat cu tempomat, fiind singura codare cu care imi merge si tempomatul si butoanele de pe volan corect. Cand l-am avut codat cu board computer nu functiona corect, l-am recodat fara board computer si imi mergea totul ok.

Daca nu merge din prima sa-ti salveze codarea mai incearca, va merge (la mine nu a vrut sa o accepte din prima). Bine, nu va merge daca ii spui ca ai tiptronic :D

Verifica daca iti da eroare ca ai codarea incorecta.

LE: Actuala mea codare corecta (conform vw) este 2022, deci fara board computer.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fost nevoie sa mai traga acel cablu, cred ca nici la tine nu va fi nevoie.

A ta e din 2008 a lui .... nu stiu.

Nu ar trebui sa aleg "1" in schimb, avand in vedere ca nu am volan multifunctional?

DAca volanul e in 3 spite fara functii, DA.

Am ceva "soft coding" 0000012; trebuie sa fac ceva cu acest cod?

DA, modifica-l in 0001042.

Nu ar trebui sa selectez "4" in schimb (avand in vedere ca am si bord computer si cruise control)?

Ba da.

Lamurit? Si vezi ca mai trebuie activat in ECU.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspunsuri.

Si a mea e tot MY 2008, deci nu trebuie sa am acel cablu (si nici nu il am).

Al Bundy inca o intrebare: cum activez tempomatul in ECU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:frigbaitata: Cred ca nu s-a inteles bine ce am vrut sa spun: Da, a mea e model 2008 si nu a fost nevoie de acel cablu, dar rex are masina prezentata la "Masina mea" si de acolo rezulta ca si a lui e tot model 2008. Asta este motivul pentru care am afirmat ca si la el trebuie sa fie ca la mine.

Iar volanul in 3 spite era standard la GT Sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy inca o intrebare: cum activez tempomatul in ECU?

Login 11463 cu motorul oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ENGINE - 01, normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu se supere baietii(am citit toate paginile)...totusi nu m`am lamuri cat are fi toata operatiunea pt un g5 din 2005/08?

pentru ca am vazut 2 variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu te-ai lamurit? La cele sub 2006 se mai trage un fir de la mufa albastra de sub capacul de la stergatoare pina in mufa calc de coloana de volan. Asta inseamna ca se dau stergatoarele jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi si nu necesita schimbarea calculatorului de coloana?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator de coloana ai acum? ca sa-ti spun daca se schimba sau nu.

Ai calc de bord?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit vremea sa-mi pun si eu tempomat intrucat nu stiu cum naiba am omis optiunea cand am facut configurarea masinii. Prin urmare, am citit la repezeala pe aici, am pus vag-com-ul pe masina si am scos urmatoarele date :

- Golf mk5 GTI (engine code AXX) MY2006 (masina este fabricata prin vara-toamna 2005)

- Calculator de coloana > 1K0 953 549 AF (conform listei de la Ross-Tech suporta tempomat)

- Codare actuala > 0000012

- Component > Lenksaulenmodul 6340070

- Shop > Imp : 785 WSC 01279

- Extra > Garaet 00200

- Masina nu are volan multifunctional

- Masina are bordcomputer mic

Singurul lucru care imi este neclar e daca mai trebui acel fir sau e suficienta numai maneta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din 2005 atunci sigur trebuie. Firul se trage pana intr-o mufa albastra de sub bord, dar la care ai acces daca demontezi stergatoarele. Nu trebuie tras firul pana la ECU, e ceva asemanator montajul ca la G4 doar ca acolo trebuie trase 4 fire pana in acea mufa. Mai simplu vezi daca din mufa calc de volan pleaca fir pe pinul 13.

nope, nu am

Atunci cam 99% trebuie schimbat calc de coloana de volan. Pune VCDS-ul pe ea si vezi ce cod de calc de coloana de volan ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am montat si eu tempomat si bineinteles ca firul din ECU lipsea masina mea fiind din 2005, am reusit sa pun firul direct din caseta albastra din masina fara sa mai desfac stergatoarele, va avertizez ca va trebuie o mana de sarpe :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai scos acea piedica violet din mufa ca sa bagi pinul? Ca nu intra altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piedica aia am fortato cu o surubelnita subtire numai ca intr-o parte a crapat dar nu a fost problema ca s-a mufat bine oricum dar pt siguranta i-am pus si-o clema de plastic ca sa nu se demufeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua masina mea este din 2005 si are BC+ crede-ti ca pot sa montez pe ea temponat? si mai este nevoie de instalarea acelui fir sau se face activa se va face doar din calculatorul masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC+ te scuteste de inlocuirea calculatorului de coloana. Firul trebuie sa-l tragi, pentru ca la masinile din 2005 nu este tras.

Spor la treaba. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

A reusit cineva sa isi puna tempomat la Cardinal Motors Ploiesti? Daca da, cat a costat ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne mai ducem la reprezentanta ca e scump. Cauta pe forum, sunt atatia care monteaza, vezi la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. In prestari servicii am gasit doar Timisoara si Arad.

In zona Bucuresti-Ploiesti monteaza cineva tempomat pe GV din 2008?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!