Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

@Sobyca In principiu ai nevoie decat de maneta semnalizare cu tempomat, montata si activata.

Ai BC pe masina?

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul pt G5 este disponibil in oferta de accesorii pt G5.Pretul este 468.5 RON pt masini fara volan multifunctional si 152.6 RON pt masini cu volan multifunctional.Preturile sunt fara TVA.

Cu TVA sunt 557.5 RON si respectiv 181.5 RON.

E diferenta mare de pret intre tempomant pentru golf normal si tempomat pentru golf cu volan multifunctional. La varianta a 2-a (volan multifunctional) tempomatul se controleaza de pe volan? Deci nu se mai schimba maneta pentru el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o diferenta intre "manete"

Diferenta este la calculatorul de coloana, si daca ai volan multifunctional inseamna ca acel calculator este suficient de destept sa inteleaga si maneta de tempomat!

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat cruise controlul pe vremea cand nu aveam volan multifunctional si a costat 215 ron. Masina mea de exemplu a venit cu calculatorul de coloana compatibil cu cruise controlul. Deci nu vad de ce s-ar generaliza ideea ca odata ce nu ai comenzi pe volan ai un calculator de coloana care nu stie nimic, s-a postat destul de explicit ca exista multe tipuri de calculatoare de coloana compatibile cu diferite functii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ceea ce spune WVWZZZ si andy_nr10.

La golf 5 activarea/dezactivarea/utilizarea/montarea tempomatului nu are nici o legatura cu comenzile de pe volan. Calculatorul coloana volan difera foarte mult.

Inca un argument pentru cat de important este acest calculatorul volan: In acest moment pe masina mea am urmatoarea "configuratie": volan multifunctional cu tot cu aribag in 3 spite nou, calculator coloana volan care suporta doar BC si cruise control. Pe langa faptul ca in mod evident nu imi merge nici o comanda de pe volan, nu imi merge nici macar claxonul. Din ce am aflat se pare ca tot din cauza magnificului calculator coloana volan nu imi merge nici macar claxonul.

In principiu cei care aveti BC si nu aveti cruise control in proportie de 95% calculatorul coloana volan suporta si tempomat. In cazul in care nu aveti BC, nici pilot automat in mod garantat trebuie schimbat calculatorul coloana volan pentru a functiona una din cele doua functii sau ambele. Va spun din proprie experienta.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Am si eu o intrebare.

Am fost sa comand la Cardinal tempomat pentru un golf V si au zis ca se poate sa nu merga, ca se mai intampla.

A patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in functie de controlerul de coloana de volan. Dar doar la Fabia am mai vazut sa nu mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi vestea de la Cardinal ca nu se poate monta tempomatul pe masina mea, decat daca cumpar si nu stiu ce calculator care zic ei ca costa 1.800 Ron. Asta pe langa maneta care ma costa aproximativ 300 Ron si manopera care era aproximativ 400 Ron(asta in prima faza).

Masina este din 2004 si nu are computer de bord, dar oricum este enorm. Din cate am citit nimeni nu a platit atat pentru montarea acestui tempomat.

Nici nu stiu daca sa renunt si la comanda de maneta ca ma gandesc ca o cumpar si raman cu ea agatata de gat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Renunta pentru ca nu vei avea ce face cu ea...

Ti-au precizat corect cei de la Cardinal, trebuie sa schimbi calculatorul de coloana, dupa cum spunea si Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sande se poate, doar ca operatiunea este destul de costisitoare. Calculul aproximativ in cazul tau este de 350 euro cu tot cu manopera. ( in cazul in care nu mai trebuie sa schimbi nimic in afara de maneta si calculatorul de coloana volan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din curiozitate ce cod are calculatorul de coloana volan Sande ?

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc intr-o zi sa desfac si sa vad seria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca are cineva vreo idee este bine venita.

Am montat maneta. (cod kit 1K0054690A)

Am verificat daca am firul de diagnoza T20d pinul 13 si am codat cu VAG-COMul.

Problema este ca nu merge(nu se aprinde nici un bec in bord, nu face nimic).

Codare inainte de montare:

Address 01: Engine Labels: 06F-907-115-AXX.lbl

Part No SW: 1K0 907 115 Q HW: 8P0 907 115 B

Component: 2.0l R4/4V TFSI 0020

Revision: 5BH16--- Serial number: VWX7Z0G73NE7YF

Coding: 0403000318070060

Shop #: WSC 00028 028 00001

No fault code found.

Readiness: 0010 0001

-------------------------------------------------------------------------------

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BD HW: 1K0 953 549 BD

Component: J0527 638 0070

Coding: 0002002

Shop #: WSC 00028 028 00001

Part No: XXXXXXXXXXX

Component: E0221 002 0010

No fault code found.

Codare dupa montare:

Address 01: Engine Labels: 06F-907-115-AXX.lbl

Part No SW: 1K0 907 115 Q HW: 8P0 907 115 B

Component: 2.0l R4/4V TFSI 0020

Revision: 5BH16--- Serial number: VWX7Z0G73NE7YF

Coding: 0403000318070160

Shop #: WSC 00001 001 00001

No fault code found.

Readiness: 0110 0101

-------------------------------------------------------------------------------

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BD HW: 1K0 953 549 BD

Component: J0527 638 0070

Coding: 0002022

Shop #: WSC 00001 001 00001

Part No: XXXXXXXXXXX

Component: E0221 002 0010

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa iei legatura cu user-ul al bundy.el iti poate da o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b0gdy,

1. codarea pentru cruise control ar trebui sa fie 0003022 si nu 0002022 care inseamna: o 2 = 3/4-Spoke Steering Wheel with Multifunction without Cruise Control;

2. calculatorul de coloana trebuie sa fie compatibil cu cruise controlul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Am sa incerc si cu 0003022.

Calculatorul de coloana este 1K0 953 549 BD (potrivit Vag Comului).

Pe siteul wiki.ross-tech.com apare:

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK, 1K0-953-549-CC

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior. Foloseste Add Reply sau Fast Reply. Citeste regulamentul. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.Calculatorul de coloana este acelasi cu ECU?Este posibil la masini dupa 2007 ca masina sa aiba in configuratie BC si calculatorul de coloana sa nu suporte tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu sunt acelasi lucru.

Uite aici lista de compatibilitati a calculatoarelor de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai in mufa calculatorului(cea cu 20 de pini) firul negru/alb in pinul 13.Avand in vedere ca masina este 2008 nu cred ca ar lipsi acest fir dar orice este posibil.Daca este si firul in acel pin trebuie sa functioneze fara probleme cu codarea 3022.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni ..... am un Golf Plus 1,6 102 CP , benzinar desigur. Masina este din 2007 si este varianta TRENDLINE , cu BC simplu. Spuneti-mi si mie daca pot monta un tempomat pe ea , cat ma costa si daca este complicat. Am auzit ca s-ar reduce si consumul su o astfel de jucarie. Ma puteti lamuri si pe mine? Imi cer iertare dar nu am citit tot topicul pentru ca nu am avut atata timp.

post-53836-1253300818_thumb.jpg

post-53836-1253300834_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai citeste de la capat si gasesti raspunsurile, era mai simplu decat sa te chinui sa postezi si poze si aceeasi intrebare care a fost pusa de o mie de ori in 7 pagini....si raspunsul este pana la urma ca se poate restul, il gasesti pe topic

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cat crezi ca mi-a luat sa postez 2 poze si sa scriu 3 randuri? Mai mult decat daca citeam 7 pagini? :)) Si mi-am cerut iertare ca nu am avut timp sa rasfoiesc tot topicul. Dar e ok. O sa merg la un dealer. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare

Azi mi-am luat tempomat de la dealer-ul VW din Cluj. Piesa 1K0 953 513 G 9B9 - pret 292 RON (cu TVA). Am dorit sa fac schimbarea la ei, dar le-am spus ca vreau sa imi schimb si volanul, iar dealer-ul a spus ca nu imi monteaza volanul daca nu am factura la el. Asa ca m-am enervat si nu mai fac montajul la ei.

Calculatorul coloanei de volan e 1K0 953 549 BN (am intelesc ca e compatibil cu cruise control).

Din cate am inteles trebuie sa fie ceva cablu bagat in pin-ul 13. In rest ce trebuie sa fac ca sa mearga? Am ceva "soft coding" 0000012; trebuie sa fac ceva cu acest cod?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!