Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

laurentiurobertx

Salut tuturor,

Daca masina este din 09.2008 cu maxidot activarea cruise control-ului necesita doar maneta si codarea ei fara alte piese suplimentare - cablaj, switch frana etc? In cazul in care cunoasteti pe cineva din orasul Constanta care realizeaza acest retrofit astept recomandari cu placere!

Multumesc anticipat. 

Modificat de laurentiurobertx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 12/19/2020 at 12:17 PM, hadesownage said:

Da. Mașină este din fabrica fără tempomat, fără computer de bord, fără comenzi pe volan. 

Eu am adăugat maneta noua pentru tempomat și calculatorul highline. 

Salut, Intampin exact aceeasi problema, cum ai rezolvat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce problema ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/3/2022 at 5:27 PM, Dragos14 said:

Salut, Intampin exact aceeasi problema, cum ai rezolvat? 

Daca calculator coloana suporta (daca nu ai BC si nici tempomat trebuie inlocuit) se monteaza maneta si se codeaza. Daca masina e mai veche de 2006, trebuie tras fir de la coloana spre ecu motor. Oricum, e o operatiune de rutina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Matei. Bogdan

Salutare , am golf 5 2.0 TDI 140 cp. . 2007 .  Am maneta pt CC ,dar nu funcționează, nu mi se aprinde nimic in bord . Am tot citit și nimic , scria undeva pe un site ,ca ar putea fi o siguranța arsă. M-am uitat la fiecare siguranța in parte ( la panoul din mașina ) și nimic . Nu am schema tabloului . Ce ar putea fi . Mulțumesc . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta defecta.Ai incercat sa activezi in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matei. Bogdan

Salut , da . Nu funcționează . Am pus-o și pe tester și îmi da un cod de eroare p0568 -intermitent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Matei. Bogdan said:

Salutare , am golf 5 2.0 TDI 140 cp. . 2007 .  Am maneta pt CC ,dar nu funcționează, nu mi se aprinde nimic in bord . Am tot citit și nimic , scria undeva pe un site ,ca ar putea fi o siguranța arsă. M-am uitat la fiecare siguranța in parte ( la panoul din mașina ) și nimic . Nu am schema tabloului . Ce ar putea fi . Mulțumesc . 

Nu e de la sigurante. Desfa maneta si curata switch-urile, refa firele rupte (daca le gasesti rupte). Verifici acest aspect cu vcds ul , in blocurile de masura, pe engine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, Matei. Bogdan a scris:

Salutare , am golf 5 2.0 TDI 140 cp. . 2007 .  Am maneta pt CC ,dar nu funcționează, nu mi se aprinde nimic in bord . Am tot citit și nimic , scria undeva pe un site ,ca ar putea fi o siguranța arsă. M-am uitat la fiecare siguranța in parte ( la panoul din mașina ) și nimic . Nu am schema tabloului . Ce ar putea fi . Mulțumesc . 

nu mai bine cumperi o maneta noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matei. Bogdan
în urmă cu 10 ore, F l o r i n a scris:

Nu e de la sigurante. Desfa maneta si curata switch-urile, refa firele rupte (daca le gasesti rupte). Verifici acest aspect cu vcds ul , in blocurile de masura, pe engine. 

Am sa încerc și chestia asta . Mulțumesc . 

în urmă cu 10 ore, golf3u a scris:

nu mai bine cumperi o maneta noua?

Dacă nu merge , ce mi-a spus colegul de mai sus , da , am sa cumpăr o alta maneta . 🤷🏻‍♂️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari, Am cumparat de curand un golf v 1.9tdi 105cp 2006 si nu functioneaza tempomatul. Se aprinde in bord martorul verde gend ca este activ dar nu pastreaza viteza. Am verificat cu vcds canalele 2 si 6 se schimba biti cand apas plus si minus on si off. Ce sa mai verific? Am inteles ca este un sensor la pedala de ambreiaj?

Multumesc anticipat, Ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot acolo verifici si pedalele. Frana si ambreiaj. Pe frana ai 2 biti care se fac din 0 in 1, pe ambreiaj unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara,

Recent am fost nevoit sa inlocuiesc cutia de viteze a masinii, cu o varianta second hand. Mi s-a spus ca este acelasi cod cu cel de pe masina, insa n-am vazut-o fizic. Cutia se comporta ok insa nu mai merge cruise control in treapta a 5-a. In treptele inferioare merge ca si inainte, fara probleme, insa pe treapta 5 nu mai apare martorul in bord. Am simtit in acelasi timp ca a 5-a pare o treapta mai lunga, se accelereaza mai greu decat inainte si pare sa aiba un consum mai mic la drum lung. Din ce am cautat pe google, cruise control pare sa nu se mai activeze fiind legat de nr. de RPM si viteza masinii. S-a mai lovit cineva de problema asta si a si rezolvat-o? Chiar foloseam cruise control si mi-as dori sa-l reactivez cumva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ai cum. Doar punund o cutie de viteze compatibila cu masina ta sau modificand-o pe asta cu sincroanele de viteza a 5a corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, psyco said:

Mi s-a spus ca este acelasi cod cu cel de pe masina, insa n-am vazut-o fizic

Clar nu este aceelasi cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici daca se remapeaza ECU? Presupun ca este o chestie de soft care sa preia noua configuratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar nu e la indemana oricui. Si trebuie vazut daca s-a pus pe masina ta aceasta combinatie. Cod motor al tau+cod transmisie cod cutie noua(cea montata in prezent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, psyco said:

nici daca se remapeaza ECU? Presupun ca este o chestie de soft care sa preia noua configuratie.

Nu poti face asa usor, trebuie studiate mapele, etc. Daca un tuner o sa piarda N ore cu studierea si adaptarea acestor mape, o sa te coste cat te va costa alta cutie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Mulțumesc pentru răspunsuri. Credeți că e vreo problemă dacă rămâne cutia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are treaba. In afara faptului ca nu iti merge tempomatul, nu sunt alte probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!