Jump to content

Garda la sol Passat


jedrus
 Share

Postare recomandată

Fata e destul de ridicata. Doar spatele vreau sa-l ridic sa fie la nivel cu fata.

Nu vad acolo la tine... Care e inaltatorul? Ca parca nu e decat flansa originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, se vede de la o posta. Poza doi. Flansa OEM ii cea cu striatii si mai subtire, inaltatorul pus de mine este cel gros de 20 mm si ii mai conic. Se vad doua piese una peste cealalta, cea de sub arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, ala mic?

Credeam ca e la fel de mare ca flansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tata, nici nu are rost ca arcul ii strans la gura, ca mingea de rugby.

Deci nu pune adaos mai mare de 20 mm ca o sa-ti bata la mers amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu. Eu vreau pana in 10mm. Sa arate decent, nu roaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum arata masina acum? Nu-ti sta mult mai ridicata pe spate (tinand cont ca pe fata nu ai pus)?

Cele 2 variante (2.5 si 3.5 cm) reprezinta modelul de inaltator, sau cu atata se va ridica efectiv masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ssoriteu,

 

daca poti, posteaza o poza sa vad cum arata masina cu pachet kyb..

ai pus si pe fata si pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 variante sunt tipuri de inaltatoare cu inaltimi diferite

stima


Am pus inaltatoare numai pe spate 

Am ajuns la cota pe ax roata spate intre teren si aripa la 69.5 cm.

Totul e OK .


Atentie :

Inaltatoarele se pun la partea superioara a arcului

post-12782-0-55591300-1395217128_thumb.j

post-12782-0-53052900-1395217129_thumb.j

post-12782-0-58234500-1395217130_thumb.j

post-12782-0-71395600-1395217131_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus inaltatoare pe spate la ex Scorpio detinut. Practic am inlocuit inaltatoarele originale cu altele nou confectionate ( dintr-un cauciuc foarte dur ). Eu insa le-am pus in partea de jos a arcurilor (spate, fireste) si erau la fel de mari, ca diametru ca si flansa.

In pozele de mai sus am senzatia ca noile inaltatoare s-au pus peste cele vechi? Ce sa zic, nu exista riscul sa sara?

Oricum, chiar a meritat efortul, cred ca am castigat vreo 15 -20mm, care practic mie mi-au scos cauciucul de sub aripa (ma rog, pasajul rotii). Se schimba un pic si comportamentul masinii pentru ca amortizoarele spate lucreaza in alt interval.

Concluzia, inca o data: merita efortul

Fps: pot arunca o intrebare pe forumul Ford daca mai face omul, dar conditia este sa stii dimensiunile.

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat masina este mai inalta si dotata cu aceleasi amortizoare veti creste tangajul, instabilitatea-n curbe. Ideea este, daca le inaltati bagati si amortizoare mai dure sau alte bare de stabilizare mai groase. Parerea mea este ca garda cu care vinea ea din fab este de ajuns pt toate tipurile de drumuri atata timp cat ai un amortizor bun si nu iti face balans ca sa dai cu ea de pamant. Sunt niste limuzine nu basculante! Parerea mea.1BA este suspensia standard, 1BE sport, 1BB/1BP heavy duty si 1BF special running. Ca sa vedeti tipul de suspensie, va uitati pe eticheta de la roata de rezerva sau din cartea tehnica. Ultimul cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegi imi puteti spune ca este diferenta in cm, intre o suspensie normala si una pdg?

1,5 cm?

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cat ai dat pe ele totalsender?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu inaltimea gardei la sol data de fabrica al unui passat B5(3BG) 2004 1.9 tdi variant. Am cautat tot netul,as vrea sa compar cu inaltimea masinii mele ca sa-mi dau seama daca s-au lasat arcurile.Vreau sa schimb amortizoarele si cu aceasta ocazie daca e necesar as schimba si arcurile.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de echipare. Unele variante de suspensie sunt mai joase, altele mai ridicate.

Din pacate e cam greu de aflat ce e pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai schimbat amortizoarele acum vreo 4 ani si atunci conform seriei de sasiu am zis ca este suspensie standard. arcurile pe spate au culorile albastru si verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La suspensie sport de fabrica 1BE intre cauciuc si aripa sunt cam 2 degete. La suspensia standard 1BA cam 4 degete intre aripa si cauciuc.

Amortizoarele OEM pentru suspensie standard 1BA si Heavy Duty 1BB sunt de culoare neagra iar cele pentru suspensie sport 1BE sunt de culoarea grundului (rosii). Daca aveti amortizoare negre pansonate VW Audi, atunci aveti suspensie standard.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce arcuri de calitate imi recomandati pt. ridicarea gardei la sol la masina din semnatura ?

Am din fabrica suspensii sport (serie 1BE, telescoape rosii, 2 degete intre aripa si cauciuc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Domnilor am si eu niste nelamuriri si tare mult as aprecia daca ma elucideaza cineva si pe mine.

Pe fata am amortizoare OEM de la Sachs cod: 3B0 413 031 P...conform tabelului EKTA sunt pe gaz si apare culoarea "Violet" in tabel, eu NU am gasit pe amotizor culoarea lui....unde sa ma uit!?


Photo20.10.2016120951d966a.jpg


Capturadeecrandin2016.10.26la11.45.180dc


In caretea masinii am trecut:
-Punte fata 1BA
-Punte spate ori OJE ori OYE...care dintre ele???


Capturadeecrandin2016.10.26la11.52.17a9f


Pe arcurile de pe puntea fata am culorile Alb si Galben....in tabelul EKTA nu se regasesc aceste culori...exista ceva tabel actualizat???

Photo20.10.20161208468dbba.jpg


Photo24.10.20161042085678a.jpg


Multumesc anticipat!

PS: Cu scuzele de riguare daca am postat gresit, rog un Moderator sa-l mute unde trebuie de cuvinta, eu NU am gasit arcuri de Passat B5.5.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am vazut niciodata pata de culoare pe amortizoare. La ce te-ar ajuta oricum? Codul conteaza.

Doar arcurile sunt codificate prin culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta spun si eu Cosmin, nici eu NU am gasit nicaieri Alb si Galben in catalogul sau tabele de pe internet....vreau macar sa stiu ce cod au ca pe viitor sa stiu ce suspesie caut.
Am facut un test de amortizoare si momentan stau bine.

 2016-03-0316.18.1323f6bf7549.jpg

Pe viitor vreau sa stiu ce amortizoare am (si asta stiu deja) si se arcuri am montate pe masina....ca asa de mult imi place suspensia asta ca vreau sa-mi montez exact la fel.

PS: Pe amortizoarle spate parca imi amintesc ca am vazut niste culori pe telescoape....cu prima ocazie cand dau de un elevator am sa fac si poze si am sa curat toate amortizoarele de praf sa gasesc petele de culori.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Passat b5.5 1.9 tdi 4motion achizitionat acum vreo 3 luni(zic asta pentru a clarifica ca nu stiu multe despre trecutul lui cu toate ca are carte service).

Partea din stanga spate era mai lasata cu vreo 3 cm decat dreapta spate,de vina fiind arcul rupt(care in momentul schimbarii am constatat ca era  AM)

Acum o saptamana am inlocuit arcul(doar stanga)cu unul second ca si cel care era pe partea cealalta(3 buline roz).Masina a revenit la aceeasi inaltime ca si pe partea dreapta.

Am facut un drum dus-intors Cluj-Sibiu 5 pers in masina dupa care partea stanga spate a coborat iarasi cu 2-2.5 cm mai jos decat partea dreapta.Arcul nu s-a rupt totul este la locul lui dar nu imi dau seama de unde diferenta.

Poate s-a umblat mult cu masina si e slabit telescopul pe partea stanga?Sau din cauza ca am luat arcul de pe alta masina cel care l-am pus pe stanga sa aiba "alta uzura"?

Ca sa exemplificam putin pe partea dreapta spate distanta intre sol si aripa este de 72cm iar pe stanga undeva la 69-69,5 cm.

Stanga e problema sau dreapta e prea sus(si daca da de ce ar putea fi sus?)

am un prieten cu exact aceeasi masina combi,1.9 -4 motion aceleasi suspensii,coduri la arcuri ca ale mele si el are la toate 4 rotile distanta de 69 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cine te-a invatat sa schimbi un singur arc?

Arcurile se schimba ca si amortizoarele, in pereche, pe axa.

Cel mai probabil cel montat acum e mai imbatranit decat cel ramas pe masina sau nu are exact acelasi cod de culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin si eu cele spuse de colegul @Cosmin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!