Jump to content

Garda la sol Passat


jedrus
 Share

Postare recomandată

Am specificat in post ca arcul inlocuit avea acelasi cod de culoare ca si cel de pe partea cealalta(3 buline roz).

Legat de schimbarea lor in pereche stiam asta dar asa s-a nimerit ca un prieten de pe forum care are tot un 4motion sa aiba unul care mi se potrivea mie ca si cod de culoare.

Intrebarea mea era daca se poate sa fie asa diferenta de uzura intre ele incat sa difere garda la sol la o parte fata de alta cu 2.5 cm,in conditiile in care inainte cu cel rupt diferenta era de 3 cm.Nu cumva partea cealalta(neschimbata are o problema si e prea sus din vari motive?)

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Oare de ce te-am sfatuit sa le schimbi in pereche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neag...daca ti-ai pus arc-(uri) SH....mai ai pretentii!?
Acum complace-te si mai platesti manopera inca odata atunci cand ti-oi cumpara ce trebuie! :)))))))))))))))))))))

Acum vorbim serios, schimbale urgent, ca nu-ti rupe portofelul 2 arcuri bune....
PS: Ai grija sa NU franezi violent...pana atunci.


Capturadeecrandin2017.05.04la19.37.006a4

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin am pus alte arcuri cu tot cu telescoape(perechi) si tot pe partea stanga sta mai lasata cu 1.5-2.00 cm

In momentul cand am luat masina avea arcul rupt pe partea stanga oare sa fi dat asa tare in ceva de s-a indoit partea de sus unde vine prinsa flansa?Sau ceva brat indoit?

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Eu ma gandesc la bara de torsiune spate. Ea echilibreaza stanga cu dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare,

O parere va rog si eu : daca am la un 99 passat break oye 1ba si pun pe spate arcuri heavyduty AM , va sta foarte ridicata ? Eu am schimbat arcurile pe spate 1ba cu unele echivalente AM si esete si mai joasa. As vrea sa o ridic un pic. Clar cele de acum sunt mai proasre decat cele vechi.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Masina mea passat b5 a fost adusa din Germania si proprietarul mea zis ca are suspensie sport, am arcuri rosii la ea in fata. Nu imi convine 1. e prea joasa (ating pietre putin mai mari, ghiata iarna), 2. E prea tare masina la gropi simt fiecare groapa. As vrea sa mi schimb amortizatoare is arcuri fata si spate. Vreau sa fie masina cat mai ridicata si cat mai moale(comfortabila sa nu simt gropitile) In Bucuresti cand trec peste liniile de tramvai parca merg cu tancul. Ce firme imi recomandati? Imi va creste consumul de combustibil daca masina va fi mai ridicata din cauza aerodinamicii cu mult sau nu e relevant ? Ms pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cresterea de combustibil, nesemnificativa. Si asta la drumuri externe cu viteze mari. In oras nici vorba.

Eu iti recomand sa iei suspensia de pe un B5.5 din dezmembrari care iti place cum sta. Le inlocuiesti rapid cu totul si gata.

Vei castiga de 2 ori: vei avea arcuri originale si amortizoare precis mai bune decat ale tale. Si probabil acum ai ceva amortizoare sport, deci ar trebui si ele inlocuite, nu doar arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris ca vreau sa schimb amortizatoare + arcuri. Pai sa iau SH , de unde sa stiu cum sunt moi sau rigide ?  Referitor la SH, poate sunt pe duca si degebea le schimb. Amortizatoare si arcuri noi au dezavantaje fata de SH ? De ce anume de pe B5.5 si nu B5, care e diferenta ? Si care e diferenta dintre amortizator cu presiune gas si presiune ulei ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!