Jump to content

Cum am fost pacalit la cumpararea unui PASSAT


newworld
 Share

Postare recomandată

Poi daca egarantie 6 luni, are martori si facturi pt tot ce a reparat si a gasit in aceste 6 luni, nu?

Dar el trebuie sa-si ceara banii inapoi pt VICII ASCUNSE, tre sa mai repet mult ? Cine dreq cumpara masina cu cutie de viteze sparta ? Numai aia e vreo 2.000 euro, care se vor adauga la pretul masinii. Mie nici gratis nu mi-ar fi trebuit-o, daramite sa mai si situ ca-mi trebuie poxipol la purtator :D .

Mai pune si compresor de clima, si alte alea mentionate mai sus, si e fffff clar ca omu a fost inselat. Televiziune concomitent cu ziare concomitent cu avocat si plangere...... + OPC + Politie Economica + Garda Financiara + Garda de Mediu si se mai gasesc - iti zic eu ce sa le zici ca sa le faca o vizita :D . Amenda min e de 5 mil la fiecare parca... le va iesi mai rentabil sa iti dea banii inapoi.

Ahhh, si sa-i anunti ca tocmai ai aflat unde stau multumita colegului ... de mai sus), ce nr. au la papuci, si alte din astea.... sa vezi cum se imbuneaza jmecherii.

P.S.(din nou) - E o vb din batrani, cu fiecare tre sa vb pe limba lui ca sa inteleaga ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu o mica tzeapa la cumpararea unui golf din germania.

http://vwforum.ro/index.php?s=&sho...ndpost&p=269175

Nu mi-a dat prin cap sa verific bujiile, dar problema nu e chiar asa grava. Insa in mod sigur bulangiul de neamt stia de aceea bujie.

In rest e OK, am pus-o si pe VAG si n-are nici o problema.

Modificat de Mihai Dobrescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...si eu zic sa mergi pentru inceput inapoi la ei si sa le zici ce zice maxu mai sus, sa vezi cum se comporta...eventual spunele ca le dai masina inapoi pe sa zic 12.000, poate vor...si eu zic ca e ok asa...adica in castig oricum nu cred ca te astepti sa iesi... asta e... desi pe de alta parde te pot arde cu faza ca ai semnat ca e accidentata asa la modul genereal, dupaia a trecut mult timp de cand ai cumparat-o, ei pot sa zica ca tu ai stricat-o si dai vina pe ei acuma,... in fine...nu e chiar asa simplu.. totusi ia si legatura cu un avocat sa vezi si parerea lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o idee , pe bune , sa ne intalnim toti forumistii si sa mergem peste ala care i-a vandut masina , nu vreau sa ma gandesc cum il trec fiorii pe sira spinarii cand o sa vada atatia oameni impotriva lui... e pacat ca nu luam atitudine la modul concret , e adevarat ca a gresit colegul nostru si trebuia intai sa citeasca pe forum si apoi sa mearga sa cumpere , dar asta e , a gresi , e omeneste , chestia e ca el, nu ca a gresit , ci a fost pur si simplu executat. Credea si omul ca merge la un vanzator serios nu la un bisnitar din targ. Trebuie sa fim constienti ca mai exista si oameni de buna credinta. Legea nu ar trebui sa permita ca acestia sa fie pacaliti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord! Sa fim mai multi si sa ne spunem parerea! Atata tot! Si cu amenintari ca o sa afle toata lumea... poate poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ma refeream sa mergem acolo si cu televiziune si ziare , sa anuntam si Politia si ANPC-ul sau cum ii zice si toate organismele care ar trebui sa se ocupe de treaba asta , prin prezenta noastra am impresiona si s-ar lua cu siguranta ceva masuri. Nu am zis sa mergem sa-i rupem capul lu' nea Caisa ala care i-a vandut masina dar macar sa impresionam. Daca e vorba de rupt capul nu e nevoie de asa multa lume dar cred ca nu e cazul sa mut discutia in sensul asta si trebuie sa ramanem intr-o arie civilizata a problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem pe cineva prin presa aici pe forum? Stiu ca barabas leiba era ceva prin presa.. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bune acum , ar trebui sa luam atitudine , de fapt asta lipseste romanilor in general , atitudinea , ne ascundem in spatele calculatorului si gata, daca am avea atitudine si curaj in sensul bun al cuvantului altfel ar decurge lucrurile in tara asta , de fapt si actiunile cu poza la Politie si restul se inscriu tot in chestia asta cu IA ATITUDINE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asta e bine....si mai puteti si inspecta niste masini de pe acolo, ca sigur mai sunt si altele cu motorul lipit cu poxipol si guma de mestecat.... sunt multi care cumpara de afara masini accidentate , le repara de mantuiala si mai apoi le vand...asta e, prin west se vind foarte ieftin maisnile accidentate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat urgentezi problema , cu atat sansele cresc ! Actiune in instanta pentru inselatorie . Cu un avocat bun ai sanse sa reduci din paguba . Faptul ca ai luat la cunostinta ca a fost accidentata nu inseamna ca ai cumparat o masina avariata , ci una in stare de functionare ! Fisa de constatare si actiune in Justitie !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vin!

Si eu vin! Aduc reportofon, camera foto... :))

Sa-mi spuneti cand si unde si voi fi acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vin, si daca mai au maisni in parcul auto din gama vag si sustin ca , km sunt reali ma uit eu la ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau si ma mir cat de copii puteti sa fiti...ca va duceti sa-i dea banii inapoi, ca va castiga procesul cu orice avocat...bushituri!!!

au trecut 6 luni, omul a semnat, nu poate demonstra ca defectele erau la cumparare, poate au aparut in posesia lui defectele, cum demonstreaza?

nu castiga niciun proces, ba pierde si bani si timp...

exista un proverb: mortul de la groapa nu se mai intoarce...

sfatul meu de om batran cu zeci de masini avute la activ: vinde-o asa fara nicio reparatie si i-ati alta. poti sa o dai si cu cat ai luat-o , adica 13000 euro, daca ai rabdare. orice sac are peticul lui....asa si cu masina revanduta...

Modificat de sefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. La fel spuneam si eu pe o pagina anterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta la vinzare si sa nu uiti sa intrebi inainte daca omul e membru vwforum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu e? Merita sa fie tepuit, nu? Exista un proverb romanesc: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face... Cum v-ar sta sa cumparati masina lui, fericiti ca ati facut o achizitie la care tanjeati de mult si pentru care ati facut eforturi financiare deosebite, si apoi sa va treziti cu carca de probleme???? :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefo, si atunci sa ia altcineva aceeasi teapa. Doar ca poate nu este membru vwforum.

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefo cam are dreptate...greu de demonstrat. Poate eventual, daca ai facturi la toate reparatiile, sa arati faptul ca au fost facute imediat dupa cumpararea masinii... Eventual note de constatare din service, etc.

Oricum...daca faceti "coloana" sa mergeti la nenea ala vanzatorul, contati si pe mine. Nu imi place sa vad cum cineva e tepuit in halul asta (indiferent cat de vinovat este cumparatorul ca nu a verificat masina, ca nu a luat cu el pe cineva care se pricepe, etc, etc). Chiar daca nu rezolvam mai nimic, poate in felul asta Dl. Proprietar de parc auto, va evita pe viitor sa dea astfel de tepe si va vinde masini in stare mai buna. Trebuie neaparat sa avem ceva "sustinere" si din partea mass-media, politie, etc altfel nu cred ca o sa ii pese lui nea "Caisa" ala de noi. Eventual va chema Politia sau ne va da pur si simplu afara de pe proprietatea lui... Si nu pre e bine sa ne opunem ca dupa aia dam in alte alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e bine de incercat pe partea cu justitia. NU suntem noi experti in lege si procese si din aceasta cauza nu ne putem pronunta in cunostinta de cauza. Deci indicat ca omu sa ia legatura cu pers indreptatite si sa le ceara parerea in leg cu ce sanse ar avea(ar fi indicat sa intrebe in mai multe locuri pt o mai mare acuratete).

Si treaba cu mersul la cel care a vandut masina nu e de neglijat. Ba chiar ar avea un efect cel putin minim ca ala sa o lase mai moale. O strategie ar fi ca sa se mearga si sa fiti interesati de masini si cand le luati la puricat ..(km reali, lovituri .and stuff) sa ii demonstrati vanzatorului (defata cu politia si cu presa daca e posibil) ca MINTE.

Si in acel moment eu zi ca politia ar trebui sa ia MASURI urgente.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefo, si atunci sa ia altcineva aceeasi teapa. Doar ca poate nu este membru vwforum.

;)

ciudat mod de a gandi...adica omu nu mai trebuie sa-si vanda masina niciodata, ca sa nu ia teapa altul? tre sa moara cu ea sau sa o dea la remat? ;)

sorry...cati ani ai, scuze ca intreb? cate masini ai avut? ;)

repet: da-o pe autovit, masini.ro, etc...

garantez ca max intr-o luna ai vandut-o si scapi de cosmar..asta e tristul adevar si unica solutie.

chiar daca o sa bagi bani in ea sa o pui la punct, tot iti va sta pe creier faptul ca a fost lovita, etc, etc....

in alta ordine de idei: tepe cu masini vandute ca fiind bune se dau in fiecare zi. nu ai ce sa faci. asta este riscul de a cumpara un sh. si mie mi sa intamplat odata, si cred ca destui de pe aici au patit asa ceva, indiferent de unde au luat masina...

nu ai ce sa faci..atata timp cat mai mult de jumate din populatie nu-si permite sa cumpere o masina noua, isi ia sh, si isi asuma riscul de rigoare.

in cazul de fata, imi pare rau ca trebuie sa spun lucrul asta, singurul vinovat e omu care a cumparat passatul , din cauza ca a pus botul la vrajeala lor si nu a testat masina.

restul sunt vorbe, basme, povesti, luati-le cum vreti voi...

Modificat de sefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au dreptate si cei care zic ca a trecut cam mult timp de atunci , nu vazusem ca trecuse asa mult timp de cand ai luat masina , intreaba si tu in stanga , in dreapta daca se mai poate face ceva d.p.d.v. legal...

uf ce ma enerveaza treaba asta ca nu ai zis si tu mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ..poti merge in paralel si pe varianta de a o vinde. Nu stii de unde sare iepurele. Poti intreba macar sa vezi cum stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pacat; masina din poza din postul initial este cea despre care vorbeshte Mr Rachiteanu e mare pacat; nici mie nu imi vine sa cred cat de naspa pot sa fie oamenii; aici in Ms este o piata auto foarte activa si sint masini de nu mai ai loc, parcurile gem de masini, duminca in piata auto nu mai ai loc sa te misti...si sint convins ca si la noi sint destui samsari care au facut bani din asa ceva... dar asta e viatza capu sus si mergem inainte!

Eu zic ca nu trebuie sa iti faci griji pt persoana de la care ai cumparat masina ca Dumnezeu e sus si vede ...

De vandut masina ar fi bine sa o vinzi dar poate sint tampit poate asa sint au eu i-as spune viitorului proprietar cam ce ar trebui sa faca la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!