Jump to content

Photo

SUGESTIE CONCEDIU

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 BICOLORUL

BICOLORUL
  • Oraş:(necompletat)
  • Maşina:SEAT
  • Model:TOLEDO
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 03.10.2006 @ 11:17

Am o dilema, ba vreau sa ma duc in GR sau TR, ba vreau la bai termale. Voi unde ma sfatuiti sa ma duc?
Vreau sa plec singur cu sotia, la un drum nu foarte lung ( ~1200KM ), dar care sa nu-mi ofere prea multe de vizitat, ca sa alerg toata ziua sa le vad pe toate, vreau pur si simplu sa ma relaxez, dar totusi sa-mi plca unde sunt. Vreme in GR sau TR aveti idee cum este, mai merge de baie si de plaja?
Multumesc

#2 manfred

manfred
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia Tour 2005
  • Motorizarea:1.9 TDI 90CP

Posted 03.10.2006 @ 11:51

Daca vrei bai termale iti recomand Ungaria, sunt destule langa Budapesta, sau in apropierea granitei cu noi pana in 80km(fata de Bors vorbesc). NU am fost, cine a fost iti poate da mai multe detalii, dar cu cine am vorbit eu, mi-a povestit ca a fost super si preturi bune. Plaja nu cred ca se poate face in perioada asta in Ungaria, aici e un minus :angry:

Edited by manfred, 03.10.2006 @ 11:52.

#3 maxu

maxu
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:EX AUDI
  • Model:A4 AKE 2003
  • Motorizarea:2,5 TDI quattro

Posted 03.10.2006 @ 11:54

Ma tata lumea vrea Gr sau Tr.
In Gr aia deja s-au cam smecherit cand ii vb de romanai, iar in Tr poate vii cu o bomba acas, ca amintire. :angry:
Hai sa-ti arat eu ceva misto aici.

#4 BICOLORUL

BICOLORUL

Posted 03.10.2006 @ 12:03

@manfred, am auzit si eu ca ar fi frumos si as incerca, poti sa-mi dai mai multe detalii, adica in ce oras trebuie sa ajung

@maxu, este superb acolo ( cel putin din poze ), dar am de umblat ca sa vad ceva, iar eu unul exact asta nu vreau sa fac. Vreu sa stau in camera, sa iau dimineata micul dejun dupa care sa ma relaxez undeva la max 10min. de unde locuiesc, iar baile termale i-ar face bine sotiei.

#5 manfred

manfred

Posted 03.10.2006 @ 12:06

"Am o dilema, ba vreau sa ma duc in GR sau TR, ba vreau la bai termale" - de aceea am scris de bai termale, am vazut si eu ca bate spre GR sau Turcia dar poate vrea si bai daca nu se poate face plaja in GR sau Turcia.

Baile de pe langa Budapesta sunt la Tatabanya daca bine am scris, cat depsre celelalte revin dupa-masa dupa ce vb cu colegul care a fost si poate si un coleg al sotiei care a fost la vreo 80 km de Bors, sa vad daca dau de cel din urma.

Edited by manfred, 03.10.2006 @ 12:04.

#6 godoroja

godoroja
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 03.10.2006 @ 12:12

si-n turcia sunt bai termale. :angry:
Fa si tu o Venetia, Paris, Bruxelles, Sau in sudul frantei. Sar prea departe?
Istanbul? Ankara, vorba aia sa ne aduci si noua o bucata din bomba........ :(

#7 DragosR

DragosR
  • Maşina:VW
  • Model:PASSAT
  • Motorizarea:TDI 140 CP

Posted 03.10.2006 @ 12:14

Creta

#8 maxu

maxu

Posted 03.10.2006 @ 12:16

In Hu ar mai fi Hoidu Soboslo..... asa ceva, aproape de Ro..... Complex cu 'nspe bazine, papa bun, tot ce vrei. Doua intrari - adica platesti o data primesti 16 bazine + restaurante si ceva magazine; mai platesti o data la alta usa si mai primesti extra acces la partea vip :angry: - pe mine la momentul ala nu m-a interesat.
In prima parte erau asa: bazin cu valuri artificiale, bazin cu bai cu saruri, bazin cu hidromasaj, bazin simplu :( , inca vreo 2 tipuri de nu am apucat sa vad + lac cu pesti, testoase, etc.
De jur imprejurul complexului numa restaurante si magazine, nu aveai de ce sa mai pleci de acolo tata ziulica.
P.S. Cand am fost eu se jmecherisera aia, din cauza conationalilor nostri+rusi+alte natii. Daca ieseai din incinta nu iti mai dadeau voie sa intri decat daca mai luai un bilet nou - aka schimb intre familii, noi merem dimineatavoi mereti dupa-masa. Si era 500 forinti beletu....acum nu stiu.

#9 manfred

manfred

Posted 03.10.2006 @ 13:08

Am vorbit cu colegul meu, e vorba de localitatea: Gyomaendrd si uite site-ul pensiunii: www.sorkertfogado.hu. Sper sa te ajute.

#10 BICOLORUL

BICOLORUL

Posted 04.10.2006 @ 09:47

si-n turcia sunt bai termale. :lol:
Fa si tu o Venetia, Paris, Bruxelles, Sau in sudul frantei. Sar prea departe?
Istanbul? Ankara, vorba aia sa ne aduci si noua o bucata din bomba........ :)

Am fost in concediu in vara, in "luna" de miere, si am fost in GERMANIA - 2zile ( Neckarsulm, unde este si fabrica de masini AUDI ), PARIS - 4 zile, NICE - 3 zile, vizita VENETIA, si am venit rupt de oboseal

Creta

Imi poti da mai multe detalii? Cati km, ce tarife sunt, etc.? 10x

In Hu ar mai fi Hoidu Soboslo..... asa ceva, aproape de Ro..... Complex cu 'nspe bazine, papa bun, tot ce vrei. Doua intrari - adica platesti o data primesti 16 bazine + restaurante si ceva magazine; mai platesti o data la alta usa si mai primesti extra acces la partea vip :hainoroc: - pe mine la momentul ala nu m-a interesat.
In prima parte erau asa: bazin cu valuri artificiale, bazin cu bai cu saruri, bazin cu hidromasaj, bazin simplu :D , inca vreo 2 tipuri de nu am apucat sa vad + lac cu pesti, testoase, etc.
De jur imprejurul complexului numa restaurante si magazine, nu aveai de ce sa mai pleci de acolo tata ziulica.
P.S. Cand am fost eu se jmecherisera aia, din cauza conationalilor nostri+rusi+alte natii. Daca ieseai din incinta nu iti mai dadeau voie sa intri decat daca mai luai un bilet nou - aka schimb intre familii, noi merem dimineatavoi mereti dupa-masa. Si era 500 forinti beletu....acum nu stiu.

Imi place, ai vreun site sa studiez problema?

#11 maxu

maxu

Posted 04.10.2006 @ 12:03

Greu cu gogle asta ... aici

Sau daca totusi e greu...aici.

Si aici o harta ca sa vezi cat de departe e de romania aici. Cauta pe E573 intre E60 si E71.

#12 maxu

maxu

Posted 04.10.2006 @ 13:10

Mai exact cauta intre Karcag - Debrecen.

#13 BICOLORUL

BICOLORUL

Posted 04.10.2006 @ 13:27

Merita diferenta de km + carte verde pentru baile termale din HU in comparatie cu Baile Felix (nu am fost niciodata aici si am inteles ca ar fi frumusel )?

#14 manfred

manfred

Posted 04.10.2006 @ 13:32

Eu zic ca merita, Felix e o statiune in care nu s-a investit nimic, sau aproape nimic, conditii mizerabile dupa parerea mea. In afara de cazare la pensiuni particulare frumoase, statiunea e murdara si au preturi mari. Ce gasesti in Ungaria se compenseaza cu diferenta de carte verde si combustibil in plus, poate iesi chiar mai ieftin, e cam ca si cu litoralul nostru fata de cel strain. Anul trecut in Felix era jale, stranduri neamenajate, preturi mari la intrare. Nu cred ca s-o fi schimbat ceva intr-un an, cine are mai multe informatii, poate ne da un update. Pe cand in Ungaria curatenia e la ea acasa.

Edited by manfred, 04.10.2006 @ 13:33.

#15 maxu

maxu

Posted 04.10.2006 @ 15:15

Si eu zic ca merita in HU, dar daca vrei sa ramai pe Felix, incearca Hotel President, chiar dupa iesirea din Felix, are 4 stele, e dragut, papa bun, si are 2 piscine - una in afara mai maricica, si una in interior, micuta, dar de beut bere mere. Iar ca distractie poti oricand sa dai o fuga pana in Oradea, Mall-u e deschis cam tot timpul, plus ca o sa intelegi mai multe cuvinte.

#16 BICOLORUL

BICOLORUL

Posted 04.10.2006 @ 15:40

pai cred ca am stabilit locul, si anume HU, acum nu urmeaza decat sa gasesc o locatie acceptabila.
Multumesc la toti de INFO-uri, daca mai aveti ceva care ma poate ajuta cu referire la concediu in HU, va rog sa-mi spuneti, eventual locuri undeti ati fost si ati ramas placut impresionati

Multumesc

Edited by BICOLORUL, 04.10.2006 @ 15:40.

#17 boraciuc

boraciuc
  • Oraş:Miercurea Ciuc
  • Maşina:FORD
  • Model:FOCUS
  • Motorizarea:1.6 TDCI 90 CP

Posted 28.07.2008 @ 09:35

Doi ani la rand am fost si eu la Hajduszoboszlo,orasul este foarte frumos si curat,preturile sunt mai ieftine la orice, ca la noi,strandul este super.
Cazarea se poate rezolva pe loc,cam jumatate de oras din asta traieste,iar pentru cei comozi, se poate face rezervare pe situl www.hajduszoboszlo.hu, existind si meniu in limba romana.Eu unul am facut rezervarea aici,apartament privat cu dormitor,bucatarie dotata cu tot,AC,curte inerioara cu gratar,parcare pt. masina in curte,loc de joaca pt. copii,in zona foarte multe magazine de alimente si minirestaurante,deci a fost foarte bine. Bugetul alocat pentru o vacanta de 6nopti/7 zile a fost 150000 forinti,(aprox.2300 lei)din care am platit tot(apartamentul,mancarea,intrarea zilnic la strand,)si am fost si in orasul Debrecen(la aprox.30 km de la Hajduszoboszlo) unde am facut niste cumparaturi,deci eu consider ca am iesit bine.

#18 boraciuc

boraciuc
  • Oraş:Miercurea Ciuc
  • Maşina:FORD
  • Model:FOCUS
  • Motorizarea:1.6 TDCI 90 CP

Posted 30.07.2008 @ 08:32

Atentie la schimb de valuta,in zona granitei se schimba mai dezavantajos forintul,decat acasa...

#19 Raf

Raf
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:VW Golf SL BKD
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 30.07.2008 @ 09:25

Puglia in sudul Italiei! Eu am stat aici cu vreo 450/sapt acum 3 ani:

http://www.masseriab...oto-otranto.htm

cea mai curata apa din Mediterana!

#20 popa.misu

popa.misu
  • Maşina:Audi
  • Model:A4
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 22.08.2008 @ 14:35

anul asta am fost in Rodos si a fost superb :D merita mers acolo.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users