Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

Discul e uzat neuniform din cauza placutelor, singura modalitate este sa schimbi discurile, si din cate vad eu ar cam trebui schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • galeshu

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

eto.Multam de raspuns.

Atasez mai jos 2 poze cu cele 2 discuri.

post-55114-0-57592100-1291124051_thumb.j

post-55114-0-64297200-1291124058_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu, discul din prima imagine are suprafata activa foarte ingusta. Asta inseamna ori ca placuta e mai ingusta, ori e blocata in etrier si nu-si face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai discurile alea is uzate rau, eu iti sugerez sa le lasi asa deocamdata si cand mai schimbi placutele pe spate schimbi si discurile, un set de discuri pe spate bun e undeva la 150 ron. Iti recomand marca ATE la fel si placute. Oricum franarea se face cam 75% pe fatza deci nu te afecteaza mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba tocmai ca te afecteaza. Daca frana pe spate nu e buna, o sa simti imediat in performante. Masina se lasa de bot si franarea lasa mult de dorit.

Franele de pe spate sunt la fel de importante ca si cele de pe fata. Frana spate singura nu face mare branza, insa in completare la frana de pe fata, face minuni.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate vad eu din pozele de mai sus franele de pe spate merg normal in proportie de 70%-80%. Deci per total franarea lui este afectata cam 5%. La un mers normal (nu sportiv) nu se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal!

in urma cu cateva luni am inlocuit placutele frana spate deoarece se uzasera foarte mult.

Din acel moment discul dreapta spate pe partea din exterior de la jumatate spre centru este ruginit.

Mentionez ca am peste 15000 km de cand le-am schimbat.Am incercat sa merg si cu frana de mana trasa ceva km dar tot nu se curata.

daca cineva ma poate ajuta..... :Driver:

Poti sa incerci (dar cu multa rabdare) sa cureti rugina cu un flex. Am facut aceasta operatie la un golf 5 si a reusit. Problema este ca rugina lucreaza ca un smirghel si uzeaza placuta mult mai rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat etrierul si culiseaza foarte usor pe cele 2 bolturi,placutele sunt aproape noi,(15.000 km)condus nesportiv.Am rotit si placutele intre ele.Nicio schimbare.

problema a aparut imediat dupa inlocuire placute.De mentionat ar mai fi faptul ca pe disc la partea dinspre centrul discului se formase o nervura care nu dadea voie placutei sa se aseze cum trebuie pe disc nervura ce am inlaturato cu un flex.Posibil sa fi atins mai mult decat trebuia discul???

Inainte de inlocuire placute discurile erau perfect curate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... erau perfect curate pt ca placuta era uzata dupa disc

Acum, placutele fiind noi, va dura foarte mult pana toata suprafata placutei noi va atinge discul

Ca sa iti faci o idee cat de lenta este uzura placutelor spate, eu am mers cu niste placute spate 60.000 km si abia erau uzate 25% din ele.

Eu iti recomand sa inlociesti discurile iar placutele noi pe care le ai acum pe masina le rectifici cu un smirghel dur pe o suprafata plana pana devin `curate` pe toata suprafata

Eu nu m-as juca cu franele, mai ales ca vine iarna

Vorba celebra: `iarna nu-i ca vara` :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante pe 16" la un passat AWX din 2003. As putea sa-mi pun discuri mai mari? Daca da, de cat (fata-spate)? merita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune dar trebuie sa schimbi si etrierii si inca ceva parca, foloseste functia search ca este topic pe tema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si la mine au luat-o razna discurile . ce parere aveti de combinatia de discuri Zimmerman Sport , placute ATE si etrieri ATE

post-68118-0-99399800-1324307912_thumb.j

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, la un stil de mers in limitele legale, cu o masina de strada, ce diferente crezi ca vei vedea?

PS: banuiesc ca tu chiar vrei sa le cumperi, nu e doar una din "curiozitatile" tale.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele sunt luate,etrierii ii aveam iar discurile vin in februarie direct din Germania.pai masina are 131cp dar o sa ajunga la ~170cp . asta este motivul pt care schimb sistemul de franare.cu discurile care le am acuma nu prea am curaj.daca tot trebuie sa le schimb macar sa iau ceva mai bun

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii linistit, n-o sa ai nevoie de ele. Eu am trecut de 200 de cai cu Passatul si franele fac fata cu brio.

Castigi mai mult cu niste suspensii bune decat cu frane mai performante. Niste suspensii tari, o sa-ti influenteze enorm de mult distanta de franare... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus de 312 si diferenta este una MARE. Pe viitor vreau sa pun ventilate si pe spate.

Alte detalii:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai marit diametrul, e altceva.

N-am fost suficient de exact in afirmatii, ma refeream la imbunatatirea doar a calitatii materialelor (de la OEM la race), nu si a diametrului discurilor si placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vorbim la primavara de modificarile pe care o sa le sufere masinuta mea si o sa apara intr-un topic corespunzator. pana atunci va urez Sarbatori Fericite si calatorii cat mai linistite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mecanic mi-a spus ca vede fisuri pe discurile mele de la Passat, atat in fata cat si in spate. M am uitat si eu mai atent, se vedeau niste dungi verticale, de la un capat al altuia al discului, dar nu se simte nicio denivelare, la inceput am crezut ca sunt doar urme de apa.

Chiar necesita inlocuirea discurilor acele dungi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu e nici o fisura asa se vad urmele alea de la placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,poti depista daca ai discurile ovalizate ridican-d fata,spatele masinii pe cric si invarte cu mana cate o roata iar la roata cu probleme o sa simti ca intr-o oarecare pozitie tinde sa s-e invarta mai greu,dupa ce scapa din acel punct se invarte iar bine si iar intr-un anumit puncr merge putin mai greu,eventual cineva sa actioneze foarte usor frana de la pedala.Ale mele le-am dus la un strungar de a luat de pe fiecare parte un span subtire doar de curatire,se vedea clar ca intr-un loc era mai gros spanul si in alt loc era subtire,trepidatia la actionarea franei sa redus cam cu 60 %,de ce doar cu atat nu stiu,probabil acea grosime de span trebuia impartita in doua pe fiecare parte a discului .Operatia de strunjire este posibila doar daca grosimea,uzura discului mai suporta subtierea lui cam cu cel mult 2 ori 0,5 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

va salut, cam vechi topicul, ii fac dezgroparea de 1 an de zile. la modelul din semnatura am optat pt discurile fata TRW iar placutele ATE, 320 discurile, 175 placutele, insa observ ca TRW are vro 2 reclamatii, urmeaza ca pe viitor sa imi para rau?

are careva un tutorial sa schimb eu singurel cu manutele mele discurile si placutele folosind acel inbus de 7 si cheia de 18?e vrun dichis pe acolo?

Modificat de C o s m i n
Mutat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile fata si spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar fata, pretul pe set, daca la asta te referi.

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!