Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Da Muale...daca ai factura vanzatorul nu se poate preface ca nu te cunoaste sau ca nu le-ai luat de la el...si daca le-ai schimbat in service autorizat RAR nu poate spune ca le-ai schimbat tu in parcare si ai gresit la montaj...

Dupa asta poti apela la OPC avand niste acte in mana...nu niste vorbe goale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • galeshu

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu m-am fript cu discuri ate, franeaza aiurea la viteza mica si asta dupa nici 5000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu sunt sigurul care a luat teapa cu ATE.Urmatoarele vor fi TRW si daca nu sunt bune nici alea i-au care sunt mai ieftine,macar nu imi e ciuda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Am observat ca dupa ce am schimbat rotile de iarna cu cele de vara,am vibratii destul de mari in volan la franari de la 90km/h in sus. Aceleasi roti de aluminiu le-am avut anul trecut pe masina si nu am avut asemenea probleme. Sa se fi ovalizat discurile? Sa verific rotile prima data?

 

 

PS: Azi in timp ce rulam pe la 30-40km/h, m-a sunat un prieten care era in spatele meu,sa-mi zica ca roata stanga spate e stramba,sau cauciucul. Ideea e ca se vedea ca se misca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rotilor am rezolvat-o. Ce am observat este faptul ca atunci cand franez si iau mana de pe volan,imi trage putin,dar foarte putin dreapta ceea ce m-a si facut sa ma uit sa vad care-i buba. La o prima verificare,am observat ca placuta de frana din exterior de la roata din partea dreapta,mai are 4mm ''carne'' pe cand cealalta placuta exterioara de la roata din stanga, mai are 6 mm. In mod normal ele ar fi trebuit sa se uzeze la fel, nu? Se poate sa nu mai culiseze suportul de etrier cum trebuie si sa imi franeze putin pe partea dreapta in timp ce rulez si de acolo si uzura neuniforma? De la chestia asta sa-mi fi ovalizat si discul si sa-mi vibreze la franare?

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se uzeaza in mod inegal placutele de frana, ar fi garniturile de la etrier sau culisele pe partea opusa directiei in care trage masina. Trebuie inspectata partea la care placutele sunt mai putin uzate, acolo etrierul nu face serviciul cum trebuie.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Problemele cu vibratul in volan s-au rezolvad dupa schimbarea discurilor+ placute. Am optat pentru discuri Zimmerman si sper sa nu am probleme prea curand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

observasem la zimmermanuri ca pareau a se uza f repede.sa ne spui cum se prezinta in 20000km.

eu sunt multumit de ATE dupa 10-15000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!