Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

Vezi ca s-ar putea sa iti atinga de tabla aia de protectie. Da roata jos si vezi acolo de ce atinge. Eventual impinge-o putin in interior. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • Eto

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ori ai strambat tabla la montaj ori nu e bine pus... Nu are cum sa frece. Incearca sa tragi un pic de tabla cu un patent ca sa o departezi daca e montat corespunzator. La aprox 60 km/h franeaza un pic mai ferm dar fara sa intre Abs-ul si daca nu ai trepidatii in volan, atunci nu e ovalizat si doar e tabla de protectie stramba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dacia se montau niste inele distantiere la rulmenti, tocmai pentru a centra portetrierul dar cred ca la passat nu e posibil. Nu stiu daca e recomandat sau permis sa bagi o saiba intre portetrier si portfuzeta sa il mai centrezi. Cred ca nu. Vezi poate e tabla de protectie. Ea are o parte vizibila / accesibila pe circumferinta opusa etrierului (spre fata masinii) si una mai putin vizibila jos, in dreptul pivotilor de la brate. Mie acolo imi atingea un pic la viraj pe acea parte. Am indreptat-o un pic la loc cu mana si e perfect.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

va salut pe toti membrii acestui forum.

am din nou o mica problema.

am schimbat discurile de frana pe fata,inclusiv placutele insa tot dardaie masina cand franez,ma puteti ajuta cu vreo informatie pentru a remedia defectiunea?

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie ovalizate discurile spate. Sau cele fata (noi) sunt foarte proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o recomandare daca se poate pana maine ar fi perfect...

doresc sa schimb discurile spate si nu prea am bani..pb sta in felul urmator..

1.ABE poloneze 65 lei bucata.

2.TRW spaniole cred 95 lei bucata..

3.dezmembrari 60 lei setul.

4.roadhouse 75 lei..

 

le vreau cele mai ieftine deoarece nu prea mai sunt banuti disponibili...

p.s. cam folosesc frana la drum lung..am prostul obicei la 140 sa ajung in spatele celui din fata si sa franez brusc...

 

p.s2 nici sa nu aud de ate ca anu trecut am schimbat pe fata si deja a inceput sa tremure cand franez...cred ca s-au ovalizat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut ate si dupa o luna a inceput iar sa tremure. recomand sh + strung dar asigura-te ca sunt cele din fabrica. sunt de parere ca cele din fabrica sunt mult superioare chiar si celor oem pe care le cumperi din reprezentanta. (dar este doar o parere, asa as proceda eu)

PS: asa am patit la o octavia tour, nu la masina din semnatura

Modificat de cstefan2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus discuri TRW pe fata si placute TRW si am deja 10 mii cu ele .Nu tremura la franare, nu scartaie si cel mai important am frane bune.Per total is foarte multumit de ele.Eu nu prea as merge pe SH, dar fiecare face cum crede el mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare, stie careva daca la mine discurile sunt de 240 mm diametru, si pun de 242 sau 245 mm, se potrivesc...??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita discurile astea ? sunt 288mm

Pret : ~ 500 ron .

 

Calitate , pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus ATE si nu tremura deloc.am facut 5000 cu ele,am solicitat grav franele,dar GRAV la modu ca am incins bine de tot lichidu de frana!:D

la franare de la 130-140 la ora inca nu tremura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o MARE rugaminte, imi dati si mie codul oem pentru discurile de frana fata. Passat 11/1999 cod motor AJM

WVWZZZ3BZYE209713 

For PR number: 1ZC

Prefer ETKA pentru cei care au acces, nu rezultate de la magazinele de piese.

Multumesc anticipat :icon_thumleft: .

Piesele vizate sunt Ferodo premier (discuri si plaute fata), daca are cineva o parere va rog frumos sa o postați. Eu am avut experiențe bune cu marca / modelul.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4B0 615 301 B. Si-a schimbat pe fata un prieten si a fost multumit de ele(placute Ferodo).Eu personal am pus TRW(placute si discuri) si sunt multumit de ele, fiecare pune ce vrea sau ce poate.Cele mai bune sunt ATE dar si un pic mai scumpe si Zimmermann fac foarte bune discuri.Bafta

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am discuri ate si placute textar si sunt foarte multumit de frana in orice conditii si la rece si la cald. Placutele sunt moi, nu uzeaza discul si nici nu fac canale in el. Singurul dezavantaj este ca se murdaresc mai repede jantele. Placutele trw sunt tari, toaca dicul repede si in anumite conditii scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok, am schimbat discurile, cele vechi erau dezastru, aveau rugina si pe interior, si pe exterior, asa ca placuta calca doar pe o banda ingusta. Erau oricum mult sub specificatii - sub 22 mm grosime iar minimul era 23. Sa nu credeti ca daca discurile au cercurile alea de rugină o sa fie curătate de placuta. Dimpotriva, pe rugina aia se va aseza praf de la placute si chiar daca le veti curata nu veti realiza nimic. Partea ruginita va uza mai repede placutele si nu se va curata. Singura posibilitate e schimbarea. Asa cum am spus, am pus Ferodo premier ambele, pentru moment par ok, dar nu am decat vreo 30 de km.

 

O alta problema pe care am observat-o sunt furtunele. Desi le.am schimbat acum vreo 2-3 ani si 20-30 mii km, cele noi s-au crapat in mod periculos. Nu mai stiu ce marca am luat, daca gasesc factura o sa postez. E de speriat ce calitate slaba au unele piese AM chiar unele vitale.

post-12520-0-10777000-1375030814_thumb.j

post-12520-0-19658400-1375030829_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu discurile spate, pana la urma am pus TRW 95 bucata..insa am o intrebare..cum sa fac sa tine frana de mana la 3-4 dinti..inainte sa umblu la franele spate cand am schimbat initial placutele, tinea frana la al 3 lea dinte...acum abia la al 5-6 lea dinte tine .... cum sa fac sa o reglez??

e posibil sa fie de la placute, sunt ABE...??

 

p.s. pe discurile trw, pe marginea lor era inscriptionat producatorul, insa pe discurile fata ATE, anul trecut cand le-am schimbat nu era trecut nimic nicaieri...acum trag concluzia ca cel ce mi lea vandut ma pacalit...sa fie oare íntemeiat feeling-ul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate-mi amintesc, acum vreo 6 ani am reglat-o la mine si era ceva de genul:

post-8441-0-09556400-1375300199_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...aia-i..ms cosmin...curios lucru ca atunci cand aveam placutele pe dreapta terminate...discul era mai subtire decat cel de pe stanga, tinea frana la al 3 lea dinte...analizez eu pb in weekend si revin cu rezultatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierii de pe spate se si autoregleaza. Asa ca nu te poti baza pe faptul ca inainte era altfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autoregleaza??adik la un moment dat frana de mana nu o sa mai tina bine la 6 dinti ci la 5 sau 4??

 

observ acum ca se duce pedala de frana pana la fund aproape..abia la a 3 a pedala se intareste ca si inainte..sa fie de aici pb?am discutat cu mecanicul si sambata ma duc sa mai aeriseasca odata franele...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat vreodata placutele pe spate, ai observat ca pistonasul are un sistem cu clicheti, care sa compenseze uzura placutelor. Asta numai pe frana de mana.

Eu am reglat atunci la 3 dinti si n-am mai umblat la reglaj, desi am schimbat o data placutele. Acum tine tot la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am observat ieri ca si la mine trepideaza foarte usor masina la viteze de peste 100 km/h doar la franare,credeti ca e de la discuri?poate sa nu fie echilibrare rotile?ca le-am montat pe cele de vara fara echilibrare,dar  in mers nu face doar cand,calc frana si foarte usor face.astept o parere de la voi sa stiu ce ar trebui sa schimb.de curand am schimbat si capurile de planetare la mecanic,poate sa fie si de la asta?discurile si placutele pe spate au fost schimbate,respectiv placutele pe fata anul acesta si lichidu de frana si tulumba de frana care nu cred ca trebuia schimbata,eu am asa o mica problema sa zic la frana daca stau pe loc se lasa putin de tot pedala de frana in jos si de aceea am schimbat tulumba dar cred ca poate sa fie de la pompa de frana?

Ce dimensiuni au discurile de frana pe fata?

 

 

numai bine

Modificat de bobuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termina cu postarile continand un milion de intrebari.

E normal sa se lase pedala cand stai pe loc.

Daca tremura la franare, iti trebuie alte discuri. Nu are legatura cu rotile.

 

Te duci la un magazin si in functie de talon iti vor da discurile de care ai nevoie pentru motorizarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 euro merita pe discuri si placute ate tot setu?sau 250 discuri brembo si placute ferodo?intreb si eu.

190 EURO discuri zimermman si placute breck?datimi o idee va rog,stiu ca ATE sunt bune si dupa cate am inteles ca echipeaza si pe original.

 

multumesc mult de tot

Modificat de bobuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!