Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

O sa vezi tu cat de bune sunt. Oricum le-ai cumparat.

Nu e nici un dichis la discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • galeshu

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

deja incepe sa imi para rau, tui soarele masi de treaba, m-am zgarcit la 40 ron/ in defavoarea ATE.asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat discuri+placute ATE. Nu imi pare rau de alegerea facuta. inainte aveam discuri si placute Ferodo. Mi se par niste rebuturi. Au tinut vreo 30k si aratau ca dupa 150k. Discuri uzate neuniform si ovalizate. Placutele alea fara senzor uzate de 2 ori mai repede ca cele cu senzor. Frane nesigure. Nu recomand nici dusmanilor mei aceasta combinatie de Ferodo(am dat 480, si pe ate 550). Despre TRW am auzit lucruri bune, nu cred ca sunt asa rele cum zici.

Modificat de vw_4_ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste vro luna o sa sar cu verdictul, am timp sa le probez pana la mare si inapoi..eventual si un munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea de strunjire trebuie facuta pe ambele fate fara a demonta discul din universalul strungului.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa ajute pe cineva care se incumeta sa schimbe in curte discurile si placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost schimbate si discurile cu tot cu placute si surpriza, frana tine la fel, doar ca la pedala se simte o diferenta remarcanta, tine sus...insa la 50 km/h am franat si intra abs-ul si se taraste masina pe asfalt ca o baba..aceeasi viteza si frana brusc cu un ford focus break din 2000 1.6i, a franat pe o distanta mai mica decat pasatul meu si sa simtit la pedala o frana mai serioasa..ma urc si intr-un variant 2000 1.9 tdi 116 cai 6 trepte, dai cu 50 si frana, si surpriza, sa oprit in aceeasi maniera ca si fordul..

care aveti berlina asa si la voi intra abs-ul si franeaza in lung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca apesi excesiv pe pedala intra abs daca opresti normal nu intra nici un abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu crezi sau simti ca iti intra abs-ul prea repede este posibil ca sa nu ai toti senzorii pusi in pozitia corecta sau coroana sa fie murdara, cu impuritati metalice sau chiar usor demagnetizata daca din diverse motive s-a incalzit excesiv.

Si ar mai fi o chestie, anvelopele daca sunt trompete si nu au aderenta normal ca roata se blocheaza si intervine abs-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zipp am facut treaba cu frana la 3 masini si sa nimerit ca la mn sa intre abs-ul mai repede. sincer la ford am calcat frana pana aproape de final si abia atunci a intrat abs-ul, la variantul acela la fel, pe cand la mine pe la jumatatea cursei pedalei intra abs.

pavy daca dau roata jos se vad senzorii de la abs, si acele coroane, sau mai bine intrebat, cum dau de ei? reusesc fara service?macar sai analizez vizual sa fac o poza si sa o atasez aici..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii se vad, iar daca ii scoti prin gaura lor se vede coroana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Florian Vasile

Salut colegi! sunt nou pe aici, am un passat B5 berlina, 2003, 131cp, 6 trepte.cam de 2 saptamani cand pun frana , sa zicem merg k 120-130 si pun frane trepideaza volanul, sau cand merg 23-30 si franez usor face asa cum ar fi goluri de aer, se balangane, gen ba tine ba nu tine. ce problema sa am? mentionez ca de cand am masina, am parcurs in 2 ani 80de mii de km nu am umblat la discuri de frana. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil, s-au ovalizat discurile de frana.... schimba discurile si placutele si vezi daca mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florian Vasile

am observat ca in marea majoratate asta ar fi cauza, pana le schimb o sa incerc sa merg mai usor si cu grija. Multumesc pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tocmai ce am facut 1000 km si cand franez se aude un scartait, uneori il mai aud si in mers, as vrea sa dau roata dreapta jos si sa arunc o privire mie teama sa nu fie de la placute, insa ar mai putea fi si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir... or fi placute contrafacute. Si eu am patit la fel cu ceva spaniole.

Placutele sunt de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fie cumva de la vrun etrier blocat, poate de asta se si aude un scartait in mers chiar daca nu franez..??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am un comportament ciudat in legatura cu franele. Daca am viteza mai mare de 100km/h si franez brusc, imi tremura volanul. Daca apas usor pe pedala pana la 95km/h si apoi brusc nu mai tremura volanul. Daca am viteza mai mica 80-90km/h si franez brusc nu tremura volanul. Prin oras atunci cand franez nu imi tremura volanul. Ce ar putea fi? Daca ar fi ovalizate discurile nu ar trebui sa faca si prin oras?A mai pati cineva asa?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica elementele de suspensie a masinii.

si mie imi face la fel la viteze mari datorita pivotului bratului inferior dreapta care e dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana viitoare am programare la service. Revin cu info.

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu rezultatul, am o senzatie la fal insa la viteze de peste70km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am un comportament ciudat in legatura cu franele. Daca am viteza mai mare de 100km/h si franez brusc, imi tremura volanul. Daca apas usor pe pedala pana la 95km/h si apoi brusc nu mai tremura volanul. Daca am viteza mai mica 80-90km/h si franez brusc nu tremura volanul. Prin oras atunci cand franez nu imi tremura volanul. Ce ar putea fi? Daca ar fi ovalizate discurile nu ar trebui sa faca si prin oras?A mai pati cineva asa?

Multumesc.

La fel se comporta a mea inainte sa schimb un brat superior, apoi sa refac geometria si sa echilibrez rotile pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit. Am schimbat discurile. Am pus tot ATE (cele ovalizate erau ATE si le aveam de 2 ani si aprox 20.000km).

Sper ca astea sa tina mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am schimbat astazi discurile de frana la un passat b5 din 97, 1.9 tdi de 90 cp.Am pus discuri sh luate de pe un passat de 110 cp, acum problema este ca unul dinre discuri care este mai putin uzat este prea lat si imi atinge putin de suportul care tine etrierul. In mers se aude un scartait foarte puternic. Pe partea dreapta fata a intrat perfect discul iar pe partea stanga scartaie rau. Intrebarea este daca continui sa merg asa,( ar trebui sa se toceasca undeva la 1 mm din disc sa nu mai scartaie ) se poate intampla ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!