Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

As vrea sa imi vopsesc etrierele cu vopsea rosie/neagra. As vrea sa stiu daca a mai facut cineva treaba asta pana acum.

Daca da, cu ce tip de vopsea (eventual o marca anume), cum se prezinta dupa vopsire si cum a pregatit etrierele pentru vopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

he he, chiar aseara eu si cu alexrosiu am stat doua ore si putin sa vopsim etrierele masinilor (a mea si a lui). Au iesit super.

Le-am vopsit cu vopsea FOLIATEC (30euro la Pitstoptuning - ajunge pentru 2-3 masini - in cazul nostru chiar avem pentru a treia masina ramas)

Arata super. O sa vedeti sambata la intalnire. Vopseaua e tratata sa rezista pana la tzaspe grade celsius si e speciala. Se aplica la pensula. Exista la alti producatori si spray dar nu am avut ocazia sa vad. Dupa ce am facut operatiunea consider ca e mai buna cu pensula decat cu spray.

am adaugat o poza cu AlexRosiu vopsind la masina lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ati curatat cu ceva in prealabil etrierul ? sau ati dat direct peste ?!???!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca am curatat. Am folosit ( intens :) ) o perie de sarma si spray-ul special inclus in kit-ul Foliatec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar inteleg (din poza) ca nu le-ati demontat. Spray-ul acela sau eventuala vopsea picata nu contamineaza placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, nu am demontat etrierele. In instructiunile incluse in kit scrie ca nu este nevoie. Si din fericire nu a curs vopsea pe placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contamineaza nimic ... la prima frana se curata!

Daca e vorba de ulei sau lichid de frana ... aia e alta treaba

Eu am folosit spray pentru jante argintiu ... din pacate intre timp s-au innegrit din nou de la praful de frane :) trebuie repetat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am facut operatiunea consider ca e mai buna cu pensula decat cu spray.

De acord. Nu a trebuit izolat nimic cu ziare, scotch etc. Trebuie doar atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu cu alex avem vopsea cat de inca o masina. e rosie si o vindem (1/3 din cat ne-a costat tot kitul). momentan s-a oferit vially ca vine sa vada cum arata (el vrea vopsea verde dar daca arata bine rosu cu masina albastra face el cumparat de la noi ce mai avem).

Oricum, kituri mai sunt cateva pe stoc la mine la munca. 30euro si ies 2-3 masini (depinde de suprafata - la noi chiar a ramas pentru a treia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa ma ofer eu - fie pentru ce v-a ramas, fie ma "asociez" cu un prieten pentru un kit intreg (n-as vrea sa risc sa raman cu un etrier nevopsit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu ! :bounce:

Ce culoare ar da mai bine la o masina albastru-inchis ? :)

@s_c : ce culoare vrei tu? poate facem o imparteala! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina indigo - deci zic ca rosu ar merge cel mai bine. O sa o iau pe cea ramasa de la Voinea, daca zice el ca imi ajunge.

Dar maine mai vin cu cineva la intalnire - daca ii place ideea si cadeti de acord apropo de culoare, puteti sa luati unul impreuna.

Pe albastru inchis cred ca merge rosu. Am mai vazut si un Impreza albastru cu etriere aurii, dar avea si jantele tot aurii (si arata bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, scuze dar am comis-o: intrucat am jante de tabla chioara (de fapt plina), etrierele cu pricina nu le pot face cu ochiul decat eventual mecanicului si celor de la vulcanizare... deci... sorry, dar pana nu-mi iau jante eu ies din schema.

Scuze inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine. Daca mai e cineva interesat sa luam un kit impreuna, PM sau post aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai vially era interesat ...

kituri au mai sosit cateva :pirat: deci acum avem vro 5 pe stoc. va zic maine ce culori sunt momentan (pe langa rosu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt alexrosiu

Te rog pune si tu o poza cum arata acum roata vazuta din exterior cu etierul vopsit. Si eu am tot Golf rosu si ma intereseaza cum iese. :pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel aceasta vopsea se poate aplica si pe la motor deci se pot impushca vreo 2 iepuri dintr-un foc (acum e deschis sezonul la iepuri ca a trecut pastele). In viitorul apropiat cred ca o sa va solicit Dle Voinea un kit cu produsul respectiv. Detaliile la momentul potrivit :pirat:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am asa ceva insa este in aparatul d-lui Voinea. Cand o am o postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poze de la intalnire sunt deja puse. Poze de la vopsit sunt pe telefonul meu ... una :) si e pusa in topica asta la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu si cu VentoCLD ne intilnim simbata sa vopsim etrierele cu un kit pe care l-am luat eu de la voinea. Daca se mai gaseste vreo echipa sa zica aici, poate vopsim in grup :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosii. Nu sunt pentru verde, nu cred ca pica bine pe masina mea albastra... Ca sa nu mai vorbim ca singurul verde "skoda" se gaseste doar la Milotec, si e o gramada de bani, asa impart cu Sorn suma la jumate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punem poza dupa.Eu o sa cam am de dat la perie ca etrierele mele sunt cam rusty. :33:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!