Jump to content

WELT Auto


sol1
 Share

Postare recomandată

Ofera plata prin transfer bancar in termen de 10 zile de cand le-ai vandut si predat masina. Cel putin asta a fost in cazul meu, in Cluj-Napoca. Bineinteles, pretul oferit e mai mic cu cateva sute de euro decat daca ai fi cumparat alta masina de la ei.

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Dezgrop putin threadul pentru a adresa o intrebare de novice: daca gasesc o masinuta care imi place si pe care vreua sa o iau, ii pot ruga pe ei sa o transfere dintr-un loc in altul sau trebuie sa mi-o rezerv/duc unde apare ea in stock.

Tare imi face cu ochiul asta, eu fiind din Bucuresti as vrea sa o vad aici, in ideea ca fiind masina pentru care ei garanteaza, nu are cum sa ma surprinda cu ceva (mai mult kg, sa baraie etc). Desi din ce citesc aici, mai ales patania lui @spb cu Leonul ma pune pe ganduri.

Incerc sa citesc/imi dau seama treaba cu cuponul de rabla merge doar daca cumperi o masina noua, nu as putea beneficia de o reducere daca dau masina din semnatura/alta + banuti.

Also, in jur de cat credeti ca se poate negocia, daca se poate negocia, cu banutii jos? 

Va multumesc!

Modificat de duculetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, cel mai simplu este sa dai un email si sa intrebi sau sa suni la telefoanele din anunt.

Eu ma indoiesc foarte tare ca va cheltui vreun dealer ceva ca sa-ti organizeze vizionare de masina la Bucuresti. Weltauto e un brand sub care dealerii vind masini second hand certificate. Dar si daca era o singura firma, nu cred ca investeau sa care masina dintr-un oras in altul doar pentru vizionare. A, daca dai un aconto sub rezerva verificarii starii tehnice, e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o vor aduce doar pentru o vizionare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Rabla, evident, doar la anumite masini noi.

Cit despre negocierea de pret, marjele la Welt nu sunt foarte mari, deoarece masinile intra in gestiunea lor la valoarea de achizitie si ca sa scape repede de ele isi pun un adaos minim. Asa ca daca vezi 500-700 de euro reducere la ea sa fii fericit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.12.2014 at 8:19 PM, Merlinboy said:

M-au sunat mai devreme pe la 16-17 ca o au si ma pot duce oricand dupa ea, asa ca maine pe la pranz voi fi acolo, sper sa fie in regula si sa termin o data cu circul asta, multumesc tuturor si scuze pentru offlineul inutile de pe aici...


 

@duculetu Fii atent ca proprietarul sa fie firma de la care o cumperi, s-a mai zis. Si inca ceva, esti sigur ca vrei sa o iei de atat de departe? Daca ai probleme la garantie le rezolvi la service-ul firmei de la care ai cumparat-o. Orice constatare pana o duci la ei o vei plati. Ar fi bine sa ai platforma in caz de ceva. De asemeni, afla cat mai multe despre dealer si cat de serios e. Eu in locul tau as mai astepta sa apara una similara prin Bucuresti, nu as cumpara de la un dealer daca nu stiu nimic despre el si nu de unde si-a intarcat dracul copii - relativ la unde ma aflu eu :)\

A, si ca sa nu uit, masina e cheala si nu fuge si asigura-te ca are distributia pe curea in loc de lant. E bine sa verifici de 7 ori.

Modificat de imads
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@imads Aaa, acum am inteles. Eu credeam ca o cumpar direct de la ei (rulate) dar vad ca defapt nu este DasWelt dealer ci Cybernet. Asa clar nu vreau, am sa astept pana gasesc ceva local. Aveam ceva dubii ca nu o sa fie la fel cum o marketeaza ei in urma a ce am citit in threadul asta dar acum clar astept.

Multumesc pentru heads up!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare reprezentanta e cu treaba ei, WeltAuto e o franciza. Si eu am vrut sa cumpar, din Cluj, o masina care era prin Brasov, mi-au spus ca se poate, cumpara ei masina din Brasov si mi-o revand mie cu adaos. Pana la urma am cumparat alta din Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu un G6 acum cativa ani  de la PBN Pipera. Ce nu mi-am dat seama atunci e ca playerul era schimbat, la fel si bateria. Masina fusese vopsita, desi au negat asta precum politicienii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut fraților. Nu vreau sa va plictisesc dar am. Și eu o pățanie faina cu jegoșii ăștia. Am pus ochii pe un Golf 7 sin 2015, 142000 km, dotări suficiente, dsg xenon... Etc..... Preț ok pt buget... Asta la reprezentanta VW - Comsig Bistrița. Vb cu o doamna de vreo 3 ori și îmi garantează ca masina e ok cu o singura ZGÂRIETURA, un punct, pe spoiler, lângă cârlig.... Lucru care apărea f ok în. Poze. 

Bun merg de la SM la Bistrița cu tata al 2 lea șofer cu soția și un copil de 2 ani jumate. Ajung vad mașină.... Bif surpriza : spoiler spate crăpat, plina de zgârieturi pe aripi și spoilere, jantele dezastru... Toate 4....interior uzat butoane zgâriate..... Toate detaliile din poze care erau făcute de aproape și la o calitate super nu erau la fel în realitate..... Ca cică soția șefului de reprezentanța a folosit mașina câteva luni și na.... Dar totuși pozele sunt de actualitate.... Bătaie de joc. Am vorbit cu seful.... Da cu ala care își plimba soția cu golful 7...si îmi zice... Eee... Vrei sa vezi ca mai buna nu găsești ca e super oferta... O vopsesc dacă vrei... Eu ii zic este la Bacău una aproape la fel, cu 50 euro mai. Scumpa..... La care scumpul de el zice, citez :"dacă o luați aia e și mai mare teapa ca în rest". 

I-am zis:ms de răspuns, măcar ai fost sincer... 

Și uite asa am luat m**e de la reprezentanta VW Bistrița.

Interesant e ca, cu o zi înainte adică ieri mașină a dispărut de pe site!

Poate ajuta cineva cu un pont cum sau unde sa ii reclam pe stimabilii angajați de acolo pentru faza asta. 

Va salut cu respect 

Modificat de vlad_biro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reclamatie nu prea ai cum sa faci decat cu dovezi.

WeltAuto sunt stiuti ca dau si tepe "cu blazon", dar de obicei le acopereau mai bine de atat (inclusiv de km dati inapoi stiu sigur, in Cta, dar nu recent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles, care e problema mai exact? Pozele intr-un anunt sunt cu titlu informativ. O masina nu se cumpara din poze, nu?

Cand iti cauti o masina SH ai niste pretentii reale(ca doar nu iti cumperi masina noua, tipla fara uzura) si lasa-ma sa ghicesc, masina avea si ceva km la bord, nu avea tocmai 20.000km. Plus de asta, mersul de la Satu Mare la Bistrita nu e chiar asa mult, am mers Baia Mare - Bucuresti ca sa vad masina dauna totala fara itp 2 ani si vopsita la garaj, si ghici a cui a fost vina? a mea. Chestiile astea fac parte din experienta de a cumpara o masina rulata SH, daca nu vrei asa ceva cumpara-ti masina noua.

Si ca sa-ti explic, DWA sunt intermediari, cumpara si vand, nu ei au rulat masinile respective, si sunt oameni care dau masini la buyback sau schimb+ diferenta. Daca Gigel sau Cornel a dat km inapoi si a dat masina la DWA, atunci DWA nu este vinovat ca masina are km dati inapoi. Le verifica cat pot si ei, si isi pun adaos consistent pt ca sunt o companie, nu 2 bisnitari de ocazie.

 

Reactia ta este exagerata, si folosesti cuvinte care nu sunt demne de un forum.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in situatia in care astept o masina comandata de un dealer das welt din germania.

Am tot urmarit piata si pentru mine e printre putinele variante.

Ei au luat masina de pe licitatii din germania. Mi-au spus clar ca pana nu le ajunge masina nu imi trimit decat pozele primite de la dealerul din de si configuratia. Dupa care a ramas sa ma duc sa o vad.

Faptul ca numarul de km va fi trecut pe factura e de bun augur dar ei se pot absolvi si de asta pentru ca asa au luato de acolo.

Sincer daca ai banii cash mai bine te orientezi la o masina din germania si o cumperi tu direct decat sa isi mai ia si ei comisionul.

E o masina sh si trebuie sa te astepti ca nu e impecabila. Te duci o vezi iti place o iei nu iti place nu o iei. Faptul ca avea gzarieturi si jantele aratau rau e nimic.

Sa vezi cand vanzatorul iti garanteaza masina impecabila si ea e facuta din bucati.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman vorbești ca și cum ai fi un angajat al lor sincer. Nu e mare distanta dacă mergi singur dar cu un copil de 2 ani jumate nu e chiar tot una. Care e problema? Asta e ca am întrebat clar dacă mașină mai are vreo ZGÂRIETURA în afara de acel punct de pe spoiler și mi-au spus ca nu! Asta e problema ca au mințit ca niște gunoaie. Da cred da am explicat destul de clar de ce nu sunt mulțumit.... Poate e peste puterea de înțelegere a unora. 

Ce e asa greu? Au adus mașina i-au făcut poze și apoi au pus stimata doamna la volan....si efectul a fost ca toată mașină e varza... Dacă erau corecți îmi arătau toate aceste detalii și nu mai mergeam sa vad live ca ma descurcam cu pozele...nu sa îmi spună ca da.. E super nici o urma pe vopsea... Ști... Pot pune pariu ca ești de-al lor poate chiar de la Bistrița pt ca 80% din explicațiile tale ca mașină sh ca are uzura ca bla bla.... Mi-au fost date de șeful de la Comsig care mai mult îmi zice ca subordonata lui nu avea de unde sa știe cum arata mașina..... Hai la gara cu faze din astea și cu cacati din ăștia! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop sunt de acord cu tine. Asa e cum zici.... Dar alta e ideea.... Am făcut un drum degeaba am pierdut o zi la serviciu și eu și tata și am chinuit și copilul pt ca mi au zis ca masina e impecabila asa cum e în poze.... Da în poze era.... Dar pozele nu erau recente... Asta e toată faza... Mai mult.... A fost foarte mirata doamna de acolo când i-am zis ca vreau sa fac un drivetest...na... Asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce parere aveti de https://nurvil.autovit.ro/ si https://nurvilrulate.autovit.ro/ ?

Ambii sunt din Rm. Valcea, aceeasi adresa (Str. Raureni Nr. 38 - 240475), isi zic NURVIL (NURVIL simplu sau DAS WELTAUTO NURVIL RM. VALCEA), si sunt (cica) DasWeltAuto.

Dar NURVIL Rm. Valcea se pare ca sunt astia: https://weltautonurvilrmvalcea.autovit.ro/ sau https://www.nurvil.ro/. Cu adresa BULEVARDUL DEM RADULESCU NR.29 - 240425.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu de 3 sedii Nurvil auto in rm.valcea.

unul pt vw

unul pt audi

unul habar nu am cu ce se ocupa(cel de pe Dem Radulescu,nu am fost niciodata acolo)

parca statie itp,service si vanzari sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/25/2019 at 5:56 PM, TEHNO said:

Ce parere aveti de https://nurvil.autovit.ro/ si https://nurvilrulate.autovit.ro/ ?

Ambii sunt din Rm. Valcea, aceeasi adresa (Str. Raureni Nr. 38 - 240475), isi zic NURVIL (NURVIL simplu sau DAS WELTAUTO NURVIL RM. VALCEA), si sunt (cica) DasWeltAuto.

Dar NURVIL Rm. Valcea se pare ca sunt astia: https://weltautonurvilrmvalcea.autovit.ro/ sau https://www.nurvil.ro/. Cu adresa BULEVARDUL DEM RADULESCU NR.29 - 240425.

Si inca mai este si acesta: https://nurvilweltautobuybacktradein.autovit.ro/ (NURVIL WELTAUTO BUY BACK&TRADE IN). Cu adresa: Str. Strandului, Nr. 52 A - 240501.

Modificat de TEHNO
Detalii suplimentare (adresa).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nurvil are VW la Raureni , acolo imi fac reviziile , de acolo se cumpara VW

Mai are Audi pe strada Strandului , acolo au si singurul Weltauto ptr toate masinile second - in stanga Audi , in dreapta Weltauto

Tot acolo are atelierul de tuning un baiat super ok care face orice pe partea electrica , montaje , update-uri , etc

Mai nou au Seat aproape de Kaufland

Iar ce e pe Dem Radulescu dupa Lidl e ceva cu Ad Garage cu reparatii si spalatorie , nu am intrat niciodata acolo

Cat de seriosi sunt cu Weltauto ... eu nu ii recomand

audi.jpg

tuning audi.jpg

weltauto.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, tavitara said:

Cat de seriosi sunt cu Weltauto ... eu nu ii recomand

Multumesc. Da, am inteles ref. la Weltauto. Dar parca sunt prea multe de Weltauto (care-si spun si "...NURVIL ... "), nu inteleg care este treaba. Sigur, pe autovit.ro sunt o multime de snapani, dar oare NURVIL-ului sa nu-i pese ca le folosesc numele?

OFF: Oricum, sunt niste VW Passat break 4X4 TDI 190/240CP care mi-ar cam face cu ochiu'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista mai multe Weltauto Nurvil

Sunt mai multi samsari care lucreaza acolo si fiecare e cu masinile lui , ocupatia lor principala e sa urmareasca masini de dincolo si sa obtina profit maxim , i-am urmarit live facand asta , pe toti , de abia aveau timp de mine ...

Pentru ca sunt samsari nu au mai avut loc de depozitare la Audi ( birourile lor sunt la Audi , spatiul e mic in curte ) si se pare ca au inceput sa le depoziteze si pe Dem Radulescu la Ad Garage

Sansele ca masinile sa fie verificate si cu km reali sunt minime

Pentru ei faptul ca sunt acoperiti de numele Welt Auto si au in spate service-ul ala de tip Ad Garage , le ofera posibilitatea sa dea 6 luni garantie

Service-ul oficial Nurvil nu se ocupa de masinile astea , ei lucreaza pe programare ptr clienti , de asta au avut nevoie de acel Ad Garage suplimentar

Service-ul oficial e foarte ok , oameni de treaba si priceputi , mi-au spus ca nu au ei treaba cu masinile alea

Garantia nu e ca urmare a faptului ca ei stiu ca masinile sunt bune ci un mod de a vinde mai mult

Iar ce pica , asta e , se trece le pierderi , se repara / carpeste in service-ul ala de pe Dem Radulescu ( cum s-o repara de bine o masina .. gratis ... ) si se asteapta sa treaca garantia

Nu recomand

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut tuturor,

retrezesc un pic acest topic, incerc sa intru si eu in hora vw, pana acum am avut numai ford luate de noi.

Referitor la weltauto, imi face cu ochii aceasta masina de pa Porsche Pipera, motorul 1.8 am inteles ca e destul de problematic iar weltauto in general din ce am citit aici pare la noroc.

Nefiind un avizat in ale masinilor, aveti ceva sfaturi pt. un incepator cumparator sh ?

Daca nu e locul potrivit, sau era alt topic pt. astfel de sfaturi, imi cer scuze.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi care revizii are trecute pe server la reprezentanta si ce sa inlocuit ,asa iti faci o idee de starea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal cu 1.8 TSI de 180 de cai nu ar trebui sa mai ai problema, este deja Gen 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!