Jump to content

WELT Auto


sol1
 Share

Postare recomandată

vreau sa iau un leon de la midocar weltauto, dar e singura masina a lor care nu are garantie. oare de ce?? daca nu imi dau garantia de 6 luni nu o mai cumpar, n-are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Confirm si eu statutul de tepari (Welt auto Rm. Valcea). La telefon mi se spune ca masina este impecabila, nu se discuta pretul la telefon (eu sunand din Craiova) de parca am vorbi de arme, droguri sau alte nenorociri plus ca "nu a fost atinsa niciodata" (mi s-a repetat de mai mult ori cand am intrebat de evenimente ce ar putea fi mentionate). Dupa verificarea seriei de sasiu accident cu bara, capota, ochelar faruri, armatura fata, radiator a/c, radiator racire, intercooler, far stanga, stalp stanga fata, toate 4 rotile, stalp stanga intre usi, aripa stanga, plafon etc. afectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... astea nu sunt evenimente ce merita mentionate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma Weltauto e un concept un fel de fransiza dar tot romanul e cel care vinde. Si e vorba de angajatul de la dealer de cit de priceput sau cit de tepar este Nu poti sa zici de Welt ca e la fel cu carefour sau alte retele de magazine.

Aici dealerul ofera un pret clientului ptr masina lui veche si apoi o pregateste si o pune la vinzare Poti gasi masini bune sau nu, e dupa noroc cred

Oricum ai avantajul ca poti da masina inapoi sa iei alta daca nu iti convine si ai garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost multumit de Welt _ Cluj. Anul trecut am cumparat un A6, 2.0 TDI , model 2005, mi-au trimis pe net pozele masinii,

atat interior cat si exterior, le-am trimis avansul...s-au facut repede actele de leasing si in mai putin de 2 saptamani am

plecat dupa masina, pe deasupra m-au asteptat pana seara la ora 20 pentru ca nu puteam sa merg mai repede dupa ea.

Atunci am vazut prima data masina pe viu. Masina era foarte curata atat pe dinafara cat si pe dinauntru si s-au

comportat cu mine foarte corect.

Pretul a fost mai scazut decat daca mergeam dupa ea in Germania, era gata inmatriculata.. etc, avea un trecut relativ clar,

se vedea ca a fost candva zgariata lateral dar nu au ascuns acest lucru. La pret s-a putut negocia o suma ..buna, mai

mult nu se putea pentru ca deja erau schimbate cateva piese ( printre care si supapa EGR care-i destul de scumpa ).

Pana azi n-am avut probleme semnificative cu alegerea mea si nici nu sant deceptionat de masina !

In final : pentru atatia bani ( 15.000 euro ) ce mai vrei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat masina actuala de la Weltauto Ploiesti.Baietii au fost foarte de treaba :mi-au spus ca probleme a avut masina,mi-au spus tot ce au schimbat la ea,si am putut chiar sa negociez un pic la pret..Nu au comentat ca i-am stresat de o gramada de ori cand au dat comanda de niste piese si eu nu mai aveam rabdare.Eu sunt multumit de serviciile lor.Daca urmatoarea masina va fi tot SH cred ca tot la ei o sa apelez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum verifici istoricul masinii daca vrei sa iei o masina de la welt?

ti l dau ei sau cum?

se poate merge cu masina in alt service pt testare?

am gasit ofertele astea 2....

http://www.aviamotors.ro/welt/oferte

nu merge linkul decat asa!

e o octavia 2 dsg si o octavia tour rosie.

ce parere aveti??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu ofer istoric, de obicei cand au fost facute reviziile sau eventuale reparatii.

Daca bugetul permite eu zic sa mergi pe Octi 2 cu DSG. Poate mai obtii un disccount :)

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost sa le vad.

la octi 2 dsg imi da un dIscount de 350 euro.

masina insa e porcaita RAU INAUNTRU,bine, stiu ca or sa o curete,dar avea oricum scaunele nitel roase.

octavia 2 rosie a an mai mare, cu dotari f bune, are usa soferului ff putin indoita, si la stanga spate avea o picatura de apa intre cheder si protectia de plastic interioara a pragului

inauntru uscat.

cauciucuri din 2007!!!

(ca si octi 2 dsg).

clima, la tour sport rosu clasica si fara erori, 444.

la istoric avea :curatat stop stga spate, plin de mizerie, permutat roti, si geometrie.

discurile de frana ca noi!!

SA AM INCREDERE IN MASINA ASTA?.(DE LA 11700 O IAU CU 11000.)

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei neaparat skoda? e si o cordoba pe acolo cu 3000 euro mai putin, cu dotari decente. oare merita skoda banii in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e alta clasa de masina, mai mica, km ceva mai multi, mai veche.

la octi rosie am pana in octombrie garantie de producator!as zice ca e ceva decent.iar dotarile st aproape de top, scaune sport,volan piele, clima.are si plafon negru,si PDG.

INTREBARILE SUNT:sa ma incred in ei ca nu a fost lovita si ca sunt reali km?(discurile de frana par noi, etc,dar cauciucuri 2007).

usile se inchid perfect, nu ridica semne de suspiciune decat picatura de apa dintre cheder si plasticul din interiorul pragului ,pe spate stanga.

suruburile usii NEATINSE.

uite ca trebuia sa fac o poza:(((

pot solicita o constatare de service?sa i fac o geometrie . etc?cat ar costa la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va pun un scan cu istoricul oferit de ei!!

oare ma pot ncrede in geometrie?

post-5363-1269898011_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o constatare completa zic eu ca e la vreo 150 ron. dar istoricul complet al masinii nu apare? schimbat ulei, filtre... ce ai pus tu nu demonstreaza mare branza. vezi si cu tester ce km apar. dar in mod normal aia trebuie sa fie km, de ce sa stea ei sa ii dea inapoi, nu sunt ultimii bisnitari. cauciucurile pot fi din 2007, mai ales daca e o luna de final iar masina a fost fabricata din 2008, se explica.... din geometrie nu rezulta mare lucru, oricum au verificat-o ei inainte asa ca nu te poti increde.

dar eu zic ca masina chiar asa e, fara km dati inapoi, acum la noroc, masina fiind second....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va pun o poza si cu unica problema de tinichigerie a masinii.se poate repara fara schimbarea usii oare??

post-5363-1269923653_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miroase a inselatorie pe fata si a atitudine nu necuviincioasa dar NECORESPUNZTOARE fata de clienti.

se pare ca desi e criza pe astia niciodata nu i arde suficient buzunarul!!!

promit sa revin cu detalii legate de masina asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 intrebari legate de afirmatia de mai sus:

1.in masina respectiva intra apa pe la usa din spate stanga.am remarcat acest lucru si mi s a raspuns ca masina este la mana a II a,si ca pt clientii ca mine este recomandata o masina noua,daca au nemultumiri!!!!ce parere aveti?

2.ce legatura au suruburile de prindere ale pivotului inferior(asta cred ca era!) cu reglarea geometriei?mi s a spus ca din acest motiv s a umblat la ele.

3.ati vazut vreodata o masina la care muchia inferioara a pragului sa aiba din fabrica grosimi(ff usor) diferite, si aspecte (tot f usor) diferite pe PARTEA STANGA fata de PARTEA DREAPTA?vi s ar parea normal asa ceva??? (asta pe o lungime f scurta, cativa cm, la partea din spate a pragului,acolo unde se termina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti pe siteul Welauto preturile sunt actualizate tot timpul? Am gasit o masina care m-ar interesa si pe site e 18.900+TVA. A fost cineva sa o vada live si pretul expus pe ea este de 16.000 euro. Se poate ca preturile sa nu fie actualizate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa nu fi fost actualizat pretul.Si eu am vrut sa cumpar mai multe masini prin Weltauto,dar foarte mult a contat si dealer-ul.De exemplu am avut niste relatii de colaborare excelente cu Dona Constanta (domnul Laurentiu),in schimb cu Autoword si D&C Oradea nu pot sa am aceasi parere.

Cum a zis cineva mai sus,e o mica loterie,e posibil sa prinzi o masina buna sau o epava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eto, la 16 mii mai pui ceva si iei o octi de nivel business!

nu te risca cu ei la banii astia!

am sa revin si eu cu detalii legate de weltauto,dupa cum am spus.

p.s. reducerile sunt niste iluzii, mie mi a spus ca mi o reduce de la 11700 la 11, si cand colo pretul de pe site (weltauto.ro-ca eu ii gasisem din site ul avia) era 9200 fara tva...adica...fix 11000!!!

ma rog..parerea mea!hac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

haideti sa va povestesc ce si cum am colaborat cu cei de la weltauto pantelimon.

am dat avansul pentru masina de care vorbeam, si am stabilit ca a doua zi sa o urcam pe rampa ca sa o vad pe dedesubt,si sa ii facem o geometrie.

SURPRIZA,A DOUA ZI DIMINEATA NU SE PUTEA FACE GEOMETRIE!!!!

bun, hai sa facem control de rampa.

eu ma asteptam ca fac ei o constatare.

cand colo imi urca masina sus,ma lasa acolo, si zic:poftiti,uitati va unde vreti!

gasesc pragul din dreapta fata uuusor zgariat si indoit,3 mecanici saritori se reped sa imi explice ca "e de la astia dom le cu vulcanizarile lor, ca noi mereu le spunem la clienti sa nu se mai duca, etc..."

ma uit la pivotul(cred ca asta era,n am studiat suspensia cu atentie) inferior dreapta,umblat pe la suruburile de prindere, si mi se explica ca de acolo s a reglat geometria!!

bun si asta!

ajung in spate si observ muchia inferioara a pragului stanga DIFERITA CA GROSIME SI ASPECT fata de cea din dreapta!!!

gasind ca e ceva anormal, ma intorc sa cer explicatii.

toti mecanicii serviabili DISPARUSERA!!!

in jurul meu mai era doar seful departamentului weltauto(nu i dau numele,il gasiti pe site),care imi spune:

-NU SUNT OBLIGAT SA VA RASPUND!

-EU:dar de ce pare ca s a ;ucrat la masina aici?ati spus ca nu a fost implicata in accidente!(masina avea isotric curat,dar si la asta au incercat sa ma abureasca initial, spunand ca la skoda nu e ca la vw,si chiar daca are interventii in reprezentanta ei nu au acces la ele!!!)

raspuns:

-NU VA MAI DAU NICI O EXPLICATIE!!!VA UITATI SINGUR SI VA PRIVESTE!

ramasesem socat.de la atitudinea de la inceput cu aze de genul "eu nu sunt aici sa a iau banii, ci sa va dau dvs o masina"!(auziti figuri pe capu lor) la ea de acum era ceva ca de la cer la pamant!!

plus ca problema cu pragul cu aspect dubios era pe partea cu usa pe la care intra apa!!

in loc sa remedieze in multele zile trecute problema asta imi spune" si ce daca ?aveti garantie, mergeti la service si o reparati!e o masina la mana a IIa!"

da,spun eu, e o masina la mana a doua, cu vechime de 1 an si ceva,pete pretul pietii, despre acre voi spuneti ca nu a fost avariata!cum naiba sa intre apa in ea?e dacie???

raspuns:-LA CLIENTI CA DVS EU LE PROPUN SA LE DAU BANII INAPOI!!pentru ca nu am nevoie sa pleati cu masina de aici, si apoi sa ma sunati de 7 ori pe zi, ca nu va merge una si alta la masina!!

.....

.....

am acceptat fara comentarii!gasesc innaceptabia o atare atitudine.ei traies pe banii acestor clienti, carora ar trebnui sa aiba rabdare sa le raspunda la intrebari,si la chiar 100 telefoane pe zi!

colaborarea mea cu weltauto s a incheiat!

ca ma duc in targ sau ma duc la ei, riscul este acelasi!aa,doar ca in targ iei masina mai ieftin, o negociezi la propriu!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma ai luat masina sau nu?Ca nu prea am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a luat-o. "...am acceptat fara comentarii..." - sa ia inapoi avansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a disparut la scurta vreme de pe site.

nu am sa dau niciodata atattia bani pe o masina in care intra apa la o ploaie extrem de usoara,ca sa merg eu dupa aia in service fiindca "domne, e la mana a II a"!

sunt multi aici pe forum cu masini mai vechi,la mana chiar a IIIa sau a patra,care merg perfect!!

mai schimbi un amortizor,o ceva,inteleg,da sa sa imi bage textu ca CE DACA INTRA APA,E LA MANA A IIA SI AETI SI GARANTIE eu consider ca este nesimtire.

pacat ca nu au parte NUMAI DE CLIENTI CA MINE,(de aia de care nu au nevoie,ca ii deranjeaza cu telefoanele)!!!!sa nu mai vanda nimic si sa invete sa se poarte altfel!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare explicatia domnului. Cu alte cuvinte: NOI TRAIM DE PE URMA FRAIERILOR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin in ce i priveste pe cei din pantelimon...nu va recomand weltauto.

macar asa,ca principiu,pentru a taxa o atare atitudine!!!

cum nu incurajam de exemplu furtul de oglinzi cumparand oglinzi furate!

sunt surprins de cat de repede a disparut masina de pe site!au gasit rapid un fraier!pacat! :icon_cool: :salut: :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!