Jump to content

Nuca schimbator Touran


Extreme
 Share

Postare recomandată

Stie careva unde as putea gasi uo nuca de schimbator de la un touran mi s-a rupt partea aia pe care sunt inscriptionate vitezele si ma dispera cum arata. Se poate lua doar aia sau trebuie sa iau toata nuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipeste-o ! Si la mine s-a desprins si am lipit-o de doua ori pina acum. Si ultima data a fost in primavara. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce ai lipit-o ca io am incercat cu superglue si ni merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Picatura cred . Dar trebuie sa pui chiar pe marginile care fac contact. Si mai conteaza si cum folosesti schimbatorul. Adica eu nu prea tin mina pe capul lui. In general il trag/imping din fata/spate/lateral.

Mai incearca si cu Loctite (ca tot ii fac reclama de reclama). Superglue chiar e pierdut tare.

PS: E foarte posibil sa ajung in Bistrita toamna asta si o sa-ti arat live . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am patit-o la Laguna II (fosta mea masina) la Touran am DSG asta e prea putin butonat ca sa se intample ceva la maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa-i manince ciinii cu plasticele lor . Iar mi s-a desfacut si lipit inca o data cu poxipol ala. Cred ca o sa caut o solutie de mijloc ceva. Ca ma cam enervez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut, si eu am patit-o ca s-a dezlipit capacul cu inscriptiile vitezelor si am gasit ca rezolvare prin lipire cu silicon care se topeste cu pistolul special. poate ati vazut baghetele de silicon care se topesc cu un pistol anume ,pana acum tine si e lipit prin vara anului trecut, nu puneti in exces ca nu se mai aseaza bine eu am pus doar pe mijloc sa aiba loc sa se intinda siliconul unde e nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou m-am intepat in prostia aia de capac. De fapt in poxipolul intarit care a iesit putin pe linga. Probabil la un moment dat voi schimba nuca cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Eu am folosit adeziv Bizon in tub ca de silicon, utilizat la lipit tot soiul de prostii, indeosebi in constructii. Cu ala am lipit si ornamentele laterale de pe usi, care mi se tot desfaceau. Acum stau bine.

Ca tot veni vorba de schimbator (eu nu pot deschide topic, asa ca profit aici) stie cineva cum se poate regla pozitia schimbatorului la Sharan, ca imi intra foarte greu in a-ntaia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mai bine schimba placa de presiune daca intra greu in viteza.Asta este de obicei primul semn ca te lasa ambreiajul incepe sa intre greu in viteza I si mersul inapoi dupa care nu mai intra deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Incearca sa-i schimbi uleiul din cutia de viteze.A mea nu intra bine in vitezele 1,3,5,si dupa ce am schimbat uleiul a mers brici...Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

imi poate spune si mie cum se poate scoate nuca da la schimbator si husa aia de langa ea?

ca la mine trebuie schimbata sii nu reusesc sa o scot-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

husa e prinsa jos cu un plastic care la randul lui e bagat presat in locasul schimbatorului ,trebuie doar tras in sus si ajutat cu ceva gen surubelnita -cutit sa iasa ,apoi trebuie data husa peste cap adica intoarsa si vei vedea ca nuca schimbatorului e corp comun cu husa si e prinsa cu un inel de metal care e strans prin deformare pe tija schimbatorului se poate scoate f usor.deci baga ceva (eu am bagat un cutit la mijlocul husei care e oarecum patrata si am fortato putin) intre husa si consola si trage in acelasi timp de husa in sus.. sper ca m-am facut inteles...succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi edy.am sa fac asa cum mi-ai spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici postul #242

Sunt pt golf4 si leon 1p,insa principiul de demontare e similar

Cred ca-ti va fi util,fiind si poze

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

stie careva dintre voi daca se potriveste pe Touran nuca de schimbator de la Golf 4 , Golf 5 sau seat Leon din 2005 ?  mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am avut concediu si uita-ti ce mi-am combinat...post-19256-13928279299134_thumb.jpgpost-19256-13928279515773_thumb.jpgpost-19256-13928279723139_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tulai doamne, cit de rosu poa sa fie! Urit lucru! :)) Se vede ca e masina de nefumator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e ai dreptate kasius asa e nu fumez. Ma plictiseam si na. Sa o fi vazut aia veche ce rau arata. Tapițeria la masina e originala deci nu am ce face cu aia

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu tot cu Sperglue am rezolvat-o. De fapt cred ca era Loctite, dar ce mai conteaza? Ideea e ca piesa de deasupra pe care sunt inscriptionate vitezele este detasabila. In cazul asta nu inteleg de ce VW nu o comercializeaza separat ci doar la pretul de 400 lei impreuna cu toata maciulia si axul manetei de viteze. Numai pun inca 150-200 lei montajul. Mi se pare o atitudine lipsita de onestitate a celor de la WOB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.imi poate spune cineva de unde pot cumpara ceasuri bord pt vw touran 1.6. fsi?

cod.1T0920860B X001

multumesc anticipat !

Edit. Banuiesc ca ai citit titlul acestui topic nu? Incearca pe aria vanzari, ebay, google.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

a mai intrebat un coleg dar intreb si eu: se potriveste schimbatorul in 6 viteze de la Golf 5 sau Jetta la Touran 2003?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!