Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Salutare.

Ieri am schimbat si eu primul bec H7 de la faza scurta, dupa 2 ani de zile de functionare la mine. M-am chinuit un pic pana l-am scos de acolo, fiind si prima oara, fiind si spatiul ingust, insa am remarcat ca mufa care alimenta becul a fost cam carbonizata si la o apasare mai tare s-a sfaramat. Am observat ca si papucii erau decaliti si intrau foarte lejer pe bec.

As vrea sa inlocuiesc si papucii dar sunt capsati pe fir si nici nu stiu de unde sa iau altii. Ce ma sfatuiti?

Cat despre becuri, ce model imi recomandati? Nu vreau cu lumina alba/albastra. Cele cu led-uri sunt ok?

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa iei mufa noua pentru asta : http://www.bestautovest.ro/mufa-bec-h7.html( fara reclama a fost primul likn care l-am gasit)    trebuie sa dai farul jos si cu grija poti reface mufa . 

 

Ca bec H7 , ar trebui sa citesti tot acest topic , eu as recomanda Philips X-treme vision +130%. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Se demonteaza greu farul? N-as vrea sa stric ceva pe acolo.

Cat despre becuri, ma gandeam la astea: post-126936-0-88879900-1443425894_thumb.

sau: post-126936-0-20817100-1443425789_thumb.Multumesc

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la tine la fabia cu farul , intre cele 2 variante as merge pe Narva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ekoly

Ca sa demontezi farul inainte trebuie sa demontezi bara.

Dupa parerea mea nu trebuie sa demontezi nimic ca sa schimbi mufa respectiva...la tine e loc destul ca sa lucrezi.

Inainte sa imi montez lupe in faruri am avut osram ultra life pe faza scurta...ce pot sa spun....au fost ok.

Pe  o alta fabia am avut  philips xtreme vision care intr adevar erau peste alte becuri cu halogen...problema a fost ca  au tinut  cam un an.

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ekoly

...la tine e loc destul ca sa lucrezi.

Nu am spatiu din cauza suportului pentru baterie, care sta ca un perete la 5 cm de mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N ai vazut cat spatiu e la 1.9tdi...daca,consideri ca nu ai spatiu demonteaza bateria si suportul acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ekoly

Scoti capacul de la far iar acele perete din carcasa bateriei se scoate si el, il scoti frumos, usor, tragand in sus de el.

Astfel ai spatiu cat sa schimbi becul fara sa demontezi farul si cred ca poti schimba si mufa.

 

 

Colegul Akos09 are dreptate, sa vezi ce putin spatiu e la 1.9SDI/TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul se schimba foarte usor si repede. Cu mufa va fi mai greu fiindca trebuie s-o schimb iar firele sunt foarte scurte si nu pot lucra bine. Oare mufele din comert or fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce bec recomandati pe faruri cu lupa pe golf 4 sa vada bine si pe ploaie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva cu temperatura culoare sub 5000k.

chiar si xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

... sa vada bine si pe ploaie ?

 

 

...chiar si xenon

 

:nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile Stock care le am pe faruri cu lupa pe ploaie sunt inutile 0 lumina . Am inteles ca si xenonul e la fel de inutil in faruri cu lupa pe ploaie. Si am tot citit forumul si nu stiu ce becuri sa aleg sa vad noaptea pe ploaie si sa nu fie ilegale ca in zona noastra sar baietii din certificate fest......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ploaie si semintuneric toate sunt varza... Ia ce vrei, sincer eu asi pune xenon, oricum ai lupe...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei si lupe si bec normal si sa vezi bine si legal.

Far normal - bec normal.

Far cu lupa - clar xenon. Un bec normal in far cu lupa nu o sa bata bine. Poti lua xenon 4300k care e o culoare alb-galbuie, nu bate asa tare la ochi si se vede si pe ploaie. Acum nu te astepta sa se vada ca un xenon OEM, ca nu se vede asa. Eu am trecut de la 6000k (lumina alba putin spre albastru) la 4300k, iar diferenta e sesizabila. 

 

Si oricum pe ploaie niciodata nu se va vedea prea bine (chestii de fizica): lumina ajunge in apa, e dispersata. Doar putina lumina ajunge direct pe asfalt, care si el are o pelicula de apa, deci iar disperie.

 

Referitor la partea cu legalitatea: iti asumi. Ori las farurile astea si pui xenon si ocolesti filtrele de politie, ori pui farurile normale si niste becuri bune si esti complet in legalitate.

Modificat de mariod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus pe a mea Philips Extreme Vision pe faza lunga, Philips Blue Vision pe faza scurta acum 10-11 luni. Cele Blue vision deja s-au ars si le-am inlocuit cu noua serie White Vision care au lumina un pic mai alba.Per total sunt multumit de ele fata de cele stock doar ca sunt cam scumpe fata de durata lor de viata.

 

11a8z5t.jpg

 

O sa fac o poza si Blue Vision vs White Vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei si lupe si bec normal si sa vezi bine si legal.

Far normal - bec normal.

Far cu lupa - clar xenon. Un bec normal in far cu lupa nu o sa bata bine. Poti lua xenon 4300k care e o culoare alb-galbuie, nu bate asa tare la ochi si se vede si pe ploaie. Acum nu te astepta sa se vada ca un xenon OEM, ca nu se vede asa. Eu am trecut de la 6000k (lumina alba putin spre albastru) la 4300k, iar diferenta e sesizabila.

Si oricum pe ploaie niciodata nu se va vedea prea bine (chestii de fizica): lumina ajunge in apa, e dispersata. Doar putina lumina ajunge direct pe asfalt, care si el are o pelicula de apa, deci iar disperie.

Referitor la partea cu legalitatea: iti asumi. Ori las farurile astea si pui xenon si ocolesti filtrele de politie, ori pui farurile normale si niste becuri bune si esti complet in legalitate.

Nu neaparat. Sunt autoturisme care au din fabrica faruri cu lupa si bec normal: Passat B6, Octavia 2 FL. Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum aflam si noi ce becuri se pun pe Passat si Octavia?

Si eu am bec normal pe lupa si parca as vrea ceva mai ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum aflam si noi ce becuri se pun pe Passat si Octavia?

Si eu am bec normal pe lupa si parca as vrea ceva mai ok...

 

Eu pe octavia am H7 osram night breaker unlimited, dar intradevar pe ploaie nu sunt grozave, dar pe uscat sunt foarte multumit.

Ce vroiam sa spun in postul anterior este ca afirmatia colegului nostru 

Far cu lupa - clar xenon. Un bec normal in far cu lupa nu o sa bata bine.

nu este adevarata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din experienta voastra, ce recomandati intre philips x-treme vision 130% si osram night breaker unlimited? Am avut inainte night breaker plus si s-au ars destul de repede si trebuie sa ma decid intre cele 2 modele mentionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Durata de viata este similara intre cele doua poti sa incerci Philips macar sa ai termen de comparatie pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Narva range power blue + montate pe faza scurta m-au tinut exact un an (25.000 km).Ieri s-a ars unul si probabil urmeaza si celalalt.Voi comanda inca un set pentru ca au lumina multumitoare, oricum mai buna decat cele montate din fabrica.Cele originale sunt Philips LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am si eu o neclaritate,daca ma poate ajuta cineva:daca vrei sa iti montezi pe masina(vb de masina din semnatura) alte becuri decat cele standart mai puternice(Bosch +90%) trebuie sa modifici ceva la instalatia electrica?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!