Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Sunt multumit de ele insa sunt mai slabe ca luminozitate fata de nightbreaker, bat undeva in genul halogenelor standard. Daca vrei luminozitate maxima osram nightbreaker unlimited e cel mai bun. Daca vrei lumina decenta si sa scapi de galben...blue hyper. Depinde ce cauti. Daca as circula des pe drumuri neiluminate, in afara orasului..clar nightbreaker as alege. O sa pun poze cu blue hyper in parcare neiluminata dupa ce se intuneca ca sa iti faci o parere.

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-138464-0-67107600-1422905757_thumb.

asa is OSRAM HYPER-urile,mie mi se par foarte bune,vom vedea cat tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu caut luminozitate , nu culoare. Sunt momente cu cele originale de pe masina, cand nu vad nimic la amurg. Plus ca nu lumineaza pe distante mai lungi.

 

Da, e alba lumina cu hyper.

bzzat, cum ti se par ca distanta fata de cele originale?

Voi aveti faruri cu lupa sau oglinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri normale am eu, cu oglinzi cred. In ultima poza diferenta intre nightbreaker si cool blue.

post-142846-0-77990800-1423333394_thumb.

post-142846-0-01517400-1423333400_thumb.

post-142846-0-57066000-1423333404_thumb.

post-142846-0-51598300-1423333409_thumb.

post-142846-0-92014600-1423333439_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Far normal am si eu,fara lupa,mi se pare ca bate mai departe,dar nu cu mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus si eu Osram Night \breaker si sunt incredibil de luminoase ! Problema e ca am inceput sa iau atentionari de la soferii din sens opus. inainte cu Osram OEM nu aveam problema asta.Am coborat farul la poz 1 dar nu mai vedeam in fata cum trebuie. Asa ca le-am scos si le-am pus inapoi pe cele stok. Faruriule nu sunt catusi de putin dereglate,am verificat la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A incercat cineva osram cool blue/cool blue intense ? din review-uri par destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu valeo aquavision, dezamagire totala, lumineaza galben, din exterior sunt curcubeu, lumina erste cel putin la fel de puternica ca a unui osram silverstar, chiar peste, dar luminand galben, contrar asteptarilor, in loc sa am contrast pe ploaie, parca nu am becuri aprinse deloc... porcarie de galben, da na, eu am vrut sa vad cum e si cu luminile galbene. Urmatorul set probat va fi indubitabil ostam nightbraker plus. si altceva nu voi mai lua. Lumina ideala este cea alba si multa :)

 

 

 

 

Pe uscat lumineaza ok, dar pe ploaie unde ar trebui sa fie mai bune, sunt si mai praf...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am schimbat becurile OEM de pe masina cu Philips WhiteVision.

Mai jos aveti poze pentru comparatie:

 

 

post-7137-0-82427200-1425820315_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
adrian 1978

Salutare,saptamana viitoare vreau sa schimb si eu becurile,nu stiu ce sa aleg intre Philips X-Treme Vision si Osram Night Braker Unlimited........

Am tot citit putin despre ele dar nu reusesc sa ma hotarasc. Astept un sfat de la cei care le-au incercat.

Multumesc anicipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat mai toate becurile h7 si am ramas la nightbreker pe ambele faze. Cu Osram cool blue hyper imi oboseau ochii repede noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am avut OSRAM NightBreaker Plus, luate din Germania, unul dintre ele s-a ars in cateva luni, l-am inlocuit cu bec OEM VW OSRAM (50 lei de la reprezentanta), lumineaza ceva mai slab decat OSRAM NightBreaker Plus, dar rezista mult mai mult, si parca nu se incing asa rau. 

 

cred ca o sa aleg NARVA data viitoare.

 

drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Vision Plus a rezistat la Seat aproximativ 10 luni am pus acum Xtreme Vision modelul nou si Philips CeraLight 360 T10 w5w 4000k la pozitii .Lumina este mai buna la noile H7 acopera mai bine marginea drumului

 

 

post-34129-0-67466500-1432632719_thumb.j

post-34129-0-51604100-1432632730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci dupa parerea mea as merge cu Philips WhiteVision http://www.philips.com.au/c-p/12972WHVS2/whitevision-headlights/specifications(Lumens 1500 ±10%  lm Color temperature up to 4300K) eu am Philips Diamond Vision 5000k sunt destul de albe dar nu au asa mare putere 935 lm. Ale mele sunt h11 va pun niste poze: http://postimg.org/image/bg12gcqhp/

http://s29.postimg.org/4g55gn46v/20150625_141259_HDR.jpg
 

 

stanga h11 osram stock si dreapta h11 Philips DV

http://s13.postimg.org/toxx2mep3/20150624_184802_HDR.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut masina mea are h7 model de bec 2 becuri de scurta si 2 becuri faza lunga ( e vreo problema daca pe scurta pun 2 becuri super white de 55w si pe lunga 2 becuri cu tenta albastra de 100w? exista problema cu politia ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de 100w nu sunt  ok ptr tine, o sa iti ingalbeneasca farul, dar daca faza lunga o folosesti doar ptr blitzuri, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
liviuplenicianu

salutari. m-am uitat pe ultimele 5 pagini si nu prea inteleg eu ce sa aleg :-)
intrebarea e urmatoarea. bineinteles ca oricine vrea niste becuri sa lumineze puternic, sa tina mult si sa fie ieftine.
eu imi doresc doar niste becuri H7...sa lumineze alb...nu albastrul ala obositor...alb... simplu si sa fie ieftine. daca nu tin mult...asta e...doar ca acum n-am bani de becuri scumpe...am trecut de la xenon la becurile alea simple galbene...imi vine sa ma impusc....sunt hidoase.

va multumesc frumos. deci sa lumineze puternic alb...si sa fie ieftine. mentionez ca am lupa in far..deci lumina e directionata bine..nu orbesc pe nimeni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca Philips Xtreme Vision sau White Vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

merci. acum ma uit de preturi. si pentru pozitie? ceva care sa lumineze bine? ma gandesc daca pun ceva alb la pozitie...nu o sa bata deloc? sau sa pun tot alb?..un led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pozitii daca ai w5w, led Philips CeraLight 360 T10 4000k lumina alba

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta prin supermarketuri ca sunt destule. Nu pot scrie aici ca se poate considera publicitate, insa ti-am dat mesaj cu locatii pe unde am vazut mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

salut. am fost in Auchan si vreau sa va zic asa: am cumparat doua becuri (set - h7)...care m-au costat 25.90 lei :-)....cutia o am in masina. niste becuri care nu par foarte destepte....o firma..mai necunoscuta. vreau sa va zic ca becurile astea lumineaza mai bine decat becurile Philips pe care le-am dat jos din faruri. nu stiu acum cat or tine...dar eu sunt multumit de lumina. chiar lumineaza mai bine marginea drumului..si lumina e o idee mai alba decat galbenul ala comunist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice bec nou va avea lumina mai buna comparativ cu un bec folosit 2-3 ani iar in general becurile care vin oem pe masina sunt heavy duty rezista bine in timp dar nu exceleaza la capitolul lumeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, si a mea a venit cu becuri 'Long life' pe ambele faze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat pt. Opel H7 Philips White Vision

Fata de becul stock e putin mai alb si putin parca mai puternic dar nu e o diferenta wooow

Fata de H4 Philips Diamond Vision de pe Audi (cele de ceata) sunt mai galbene si dau mai multa lumina

Concluzie: Lumina mai multa dar tot cam galbena Philips W. V.

                 Lumina mai putina dar mai alba Philips D. V.

poze ziua:

Philips W.V. http://i58.tinypic.com/nyuuxs.jpghttp://i57.tinypic.com/bfl3kh.jpg

Philips D.V. http://i62.tinypic.com/2e2l7op.jpg

http://i58.tinypic.com/2d2c7jq.jpg

Modificat de neobdium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!