Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

  • Administrator

@Cotobatura, daca ai de gand sa faci spam cu link catre respectivul site, ai gresit forumul. 

 

Multumesc,

R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu asta a fost intentia mea. Am vrut doar sa exemplific ca exista si altceva premium pe piata in afara de Philips si Osram. Si mai sunt si alte prezente premium cum ar fi Wolfram, Bosch, Hella, Sylvania etc.

Cred ca informatia ajunsa la cat mai multi membrii ii va ajuta in alegerea celor mai bune oferte in avantajul lor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/24/2020 at 12:29 PM, vovo said:

Am pus eu acele Philips Racingvision pe faruri cu lupa. In principiu se vede diferenta fata de niste Bosch stock insa a trebuit sa mai reglez si farurile pe inaltime. In continuare caut si eu solutii pt nopate si ceata/ploaie unde nici aceste Philips nu sunt foarte eficiente.

Ma intreb daca o solutie ar fi sa-mi pun ceva cu LED (legal) deoarece am lupe... Poate are cineva asa o experienta sa ne destainuiasca si noua.

Cu cat este lumina mai alba cu atat se va vedea mai prost pe intemperii (ploaie deasa, ceata, ninsoare). Tendinta la lumina alba este sa se focalizeze pe primele picaturi, fulgi, ceata de aceea ai senzatia ca nu lumineaza bine.

Este o legatura intre frecventa de culoare a luminii si frecventa de cadere a picaturilor. De aceea pentru intemperii este de ales o lumina mai galbena care "patrunde" printre picaturi.

Aici vine compromisul la alegerea intre un bec performant cu lumina alba - halogene performante au 3500K, xenon clasic are 4300K, xenon alb 6000K, led alb 5500K, care este ideal pentru vreme uscata, si cel clasic care are in jur de 2700K.

In mod normal pe ceata deasa de merge cu pozitii plus proiectoare de ceata care au becuri cu lumina mai galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.10.2023 at 22:52, UNHleaSHD a scris:

Eu folosesc osram +200%. Lumineaza bine.

este ilegal in RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, spiv a scris:

este ilegal in RO

De unde pana unde? Osram night breaker +200 e bec halogen de 55w, perfect legal in Romania si orice tara de pe glob. Nu are 60,70,80w ca sa fie ilegal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia intre becuri nu e chiar asa simpla si nu se face numai dupa temperatura de culoare. Ea trebuie coroborata cu lungimile de unda din care este compusa temperatura de culoare. Exemplu de obtinere a 5000K cu LED si cu lampa fluorescenta:

2.thumb.jpeg.44a1a9a4c0d51d85dfe7b864786f5ae6.jpeg

 

Sensibilitatea ochiului uman depinde de aceste frecvente:

1.thumb.jpg.b6647c9159d466be4e0e0af40e8f1de7.jpg

 

Perceptia temperaturii de culoare depinde de frecvente:

4.thumb.jpeg.b117169f27eb8277691fc7555b2c236f.jpeg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!