Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

incercati si voi odata macar dimond vision (phlps) :) o sa ramaneti extremi de multumit :D

problema e sa gasititi in Romania :icon_thumright: daca nu aduceti de afara...

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detalii !!

Ca poate pe mine nu ma uimeste ce pe tine te uimeste :lol: .si invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza scurta H7 Philips X-treme Power

proiectoare H3 Philips BlueVision

repet si in acest topic faptul ca X-treme Power lumineaza pe faza scurta aproximativ pe aceiasi distanta ca si faza lunga,adica nu este nici o diferenta cand folosesc si faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci eu zic sa iti reglezi farurile ... si faza scurta si cea lunga !

SI eu am extreme Power dar nu se compara cu faza lunga ! Adica este diferenta intre ele !

Eu nu cred ca doar din becuri se poate schimba distanta de luminare , ci se schimba doar intensitatea lunimii pe aceeasi portiune de drum !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord cu Adrein. Nu ai cum sa vezi pe faza scurta ca si pe faza lunga. Pe faza lunga am becurile stock si se vede suuuper departe. Cu Philips ExtremPower este intradevar o intensitate mai mare a luminii, dar nu mai departe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 14.11.2007 sunt programat la revizie si clar le voi cere sa imi faca reglajul farurilor.

Intensitatea luminii este clar mai mare la X-treme Power,se vede cu ochiul liber puterea luminii cand te uiti de aproape la faruri fata de cum se vedea cu becurile stock.

Acum realizez ca problema s-ar putea sa fie alta cu faza lunga:anul trecut am inlocuit becurile pe faza lunga cu unele mai "destepte" (chinezarii la care m-au derutat brandul insa inauntru era leopardu")si care mi s-au parut cam chioare insa am zis ca am eu o problema dar cand mi-am luat Philips-urile n-am luat si pe faza lunga ,asa ca promit ca maine am sa repun becurile stock sa vad daca asta e problema :D .

Oricum am verificat si butonul de reglaj din masina sa nu fie schimabata pozitia de la 0 si e OK, mai ales ca baiatul meu se joaca cu multa placere la lumini. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sunt becurile X-tream Power pe vreme rea (ploaie spre exemplu); sa nu mai zic ca vine si iarna si iar e nevoie de o lumina mai buna..

Se pot inlocui Vision Plus cu aceste X-tream? (dpdv al luminozitatii)

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se par super ok pe orice fel de conditii meteo.Lumina nu este alba ca la Blue Vision deci nu vei avea probleme pe ploaie..eu sunt super multumit,insa fac eforturi financiare sa imi iau farurile Oem cu xenon. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mi-am comandat si eu Xtreme Power si BlueVision pt pozitii... din pacate mai am de asteptat ca nu erau W5W-urile pe stoc :angry:

4abc, tine-ma si pe mine la curent... banuiesc ca vrei faruri xenon Hella... ai vreo varianta in afara de un dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pana una-alta, am montat ieri becurile pe faruri si am iesit aseara la un mic test... lumina este mai "curata" dar aceeasi senzatie ca nu bat mai departe o am si eu... imi voi face un reglaj al farurilor, just-in-case...

Oricum, calitativ, peste becuri stock (marturisesc ca am omis sa vad ce erau...) Imbunatatirea semnificativa dpdv estetic este la pozitii unde am scapat in sfarsit de lumina aia de lumanare... :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

AM luat si eu aiz Bluevision si surpriza.. nu e DELOC blue lumina :vaidecapaulmeu: .. Am crezut ca e oarecum albastru.. prostii.. e alb-galbuie lumina.Nu e nicio diferenta intre blue vision de la philips si unul de la osram., Decat la pretul ala dublu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DUDU stock vine cu Philips, Golful ( cred ca tot ce este VAG vine asa echipat ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce magazine se mai gasesc becurile h7 enumerate mai sus ,din ce am vazut la results vision plus a multumit in cea mai mare parte si intrebare e greu de schimbat (la masina din semnatura mentionez ca este farul cu semnalizare in mijloc) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru incepatori:blue vision au lumina albastra(imitatie de xenon, dar defapt sunt niste becuri philips vopsite cu albastru la varf) si sunt oarbe pe ploaie si pe ceata, vision plus au 50% mai multa lumina fata de cele stock si nu sunt albastre, dar nici galbene ca cele stock, au lumina mai alba, iar extreme power au 80% mai multa lumina, sunt mai tari decat vision plus si au ca si acestea o lumina alba, ca si neoanele pe care le aveti unii prin bucatarie.Vad mult mai bine decat blue vision.Vision plus nu mai are rost sa cumparati de cand exista extreme power care sunt un upgrade al lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai dedus tu asta? :)

Ai folosit toate tipurile astea de becuri?Te rog sa nu mai induci lumea in eroare.Daca citeai topicul vedeai ca aici sunt opiniile oamenilor care le folosesc...iar Blue Vision nu sunt becuri vopsite in albastru...asta asa ca idee... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poll-ul poate fi actualizat oare? Sunt multe tipuri de becuri care au aparut intre timp si as vota X-treme Power :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt abc : am si poze, dar nu le pot uploada.Crezi ca scriu de prost aici si imi pierd timpul de prost pe forumul asta ca sa induc lumea in eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa va certati..sincer... si pe mine ma intereseaza un upgrade la becuri... daca se poate demonstra ceva va rog sa o faceti...chiar ar fi o treaba excelenta pentru toti.

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa pun o poza

post-20041-1204131046_thumb.jpg

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar Blue Vision nu sunt becuri vopsite in albastru...asta asa ca idee... :icon_thumright:

ba da :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite-o si pe a doua.Din pacate am gresit ordinea.Asta e inainte, iar prima e dupa ce am schimbat becurile.Diferentele se vad, uitati-va mai ales cat de bine este luminat pamantul dupa schimbul de becuri

post-20041-1204131233_thumb.jpg

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si lumina e mai alba, dar nu e ca la blue-vision.Deci ca si concluzie, cine vrea sa fie trendy sa isi ia blue vision sau echivalentul de la osram care se numeste cool blue, iar cine vrea mult mai multa lumina si mai alba, mult mai bine disipata pe sosea sa isi ia Philips extreme power care sunt peste vision plus cu 30 de procente, sau echivalentul de la osram care se numeste nightbreaker, dar care sunt f noi si nu se stie prea multe despre ele.Sper ca pozele mele sa va lamureasca un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu miam schimbat recent ambele becuri de pe faza scurta cu unele philips VisionPlus (H7) si is ff multumit de ele, chiar se simte un pic de diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu vreau sa va supar dar in primul rand cred ca motto-ul "civic vorbind" ar trebui sa fie regrarea farurilor, adica unde trebuie sa lumineze de fapt ele. Vin de pe Octavia 1 cu xenon si trebuie sa recunosc ca functia de auto-leveling nu am inteles foarte bine la ce foloseste. Nu am inteles pana ce am venit cu noua masina(A4 B8 fara xenon) in tara. Intre RM Valcea si Pitesti am fost nevoit sa opresc efectiv masina pentru ca un Logan mi-a facut imposibila continuarea drumului - avea faruri stock, 4 persoane si bagaje plin banuiesc, parca se pregatea de decolare - l-am lasat sa depaseasca si surpriza ...masina urmatoare a avut aceeasi reactie....la a treia masina am inceput sa depasesc coloana pentru ca omul chiar nu intelegea ce traieste si noi circulam cu 30 km/h iar in fata nu era nimeni! Cred ca in fiecare zi ne intalnim pe contrasens(noaptea) cu oameni care sincer nu au masini pentru ce "faruri" detin, realitati de acest gen de fapt nu ne fac placere nici unuia dinte noi. Daca dotati masina cu becuri mai destepte incercati sa va ganditi si la reglarea acestora- poate ca producatorul nu a gresit(eu cred ca nu) studiind care ar fi configuratia/design-ul acestora. Am vazut de nenumarate ori adevarate dueluri care sfarseau inevitabil cu faza lunga si cred sincer ca a regla farurile( ma refer la reglaj generic cat si de incarcare a masinii) este prima conditie pentru a vedea ceva mai bine. Cu speranta ca am fost va urez "DRUM BUN".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!