Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

leo_cumeteo1

stai linistit , aceeasi oferta am primit-o si eu cu 80 ron, iar la 2 saptamini era la fel , solutiile de le folosesc ei trebuie aspirate cu aspirator puternic, asa ca tot acasa iese mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce m-i se pare oarecum ciudat la toate spray-urile de curatat e ca efectul lor nu tine mai mult de cateva saptamani,pana la urma am sa ma incapatanez si am sa dau tapiteria de pe scaune jos si am sa o spal in masina automatica.pt. passat b5.5 stie careva procedura de scoatere a lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu cred ca vrei sa dai jos tapiteria :o ; daca tii neaparat sa o dai jos ,in acest caz ar fi mai frumos/recomandat/... sa o schimbi. Doar pentru spalat/curatat, nu merita efortul!

PS: Am dat jos tapiserie, ce-i drept la alta masina. Sa nu confundam tapiseria cu husele :o .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca citisem pe undeva ca cipos asa isi curata tapiteria,dar na,e cam nasol cred la partea cu airbagurile laterale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la scaune,le trag cu aspiratorul saptamanal si de fiecare data iese praf destul. Tinand cont ca grosul de praf sta in burete si spay-urile ca si aspiratul sunt doar asa de suprafata, ma bate gandul sa pun wap-ul pe ele, le trag apoi cu aspiratorul si le las o zi la soare si gata. Cam asa fac si aia la spalatorie. Problema este ca nu stiu daca afecteaza airbagurile.... ? Ce parere aveti ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma frec in ea de tapiserie albastra !!! deci m-am plictisit de cat am frecat cu bio carpet ala, am folosit si spray cu spuma, cam degeaba. era ea murdara, dar totusi de la spray-ul ala mai tare am murdarit-o. mi-a lasat urme albe pe scaunul din dreapta. cred ca ori apelez la ajutor profesionist, ori cumpar cam tot ce inseamna spray-uri si substante de curatat de pe siteul ma fra. saaaauuuuuuu incerc si cu vanish. si am observat ca parca devine din ce in ce mai gri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costin_silviu

Am vazut ca multi spunca scot husele de pe scaune si le baga la masina de spalat. Ce se intampla daca ai airbag-uri laterale? Presupun ca sunt niste mufe care sunt conectate la scaun. Dauneaza sistemului de declansare daca umblam la ele?

Mai am o problema. La scaunul soferului se simte o sarma care iese din scaun. Ce pot sa fac ca ea sa nu treaca prin husa de plus cu care e invelit scaunu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca multi spunca scot husele de pe scaune si le baga la masina de spalat. Ce se intampla daca ai airbag-uri laterale? Presupun ca sunt niste mufe care sunt conectate la scaun. Dauneaza sistemului de declansare daca umblam la ele?

Mai am o problema. La scaunul soferului se simte o sarma care iese din scaun. Ce pot sa fac ca ea sa nu treaca prin husa de plus cu care e invelit scaunu?

airbagul nu fuge nicaieri..... nu are nici o treaba...doar ca trebuie sa scoti o mufa de sub scaun ...nu e nici un pericol

doar ca e muuuult de munca + exista riscuri sa scartie scaunele dupa montare...mici si reparabile...dar sunt

PS: Nimic nu se compara cu o spalare cu multa apa.... daca folosit spume/detergenti in timp o sa se ingalbeneasca...

post-4720-1180301565_thumb.jpg

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

De curand am intrat in clubul Ibizarilor :Driver:. Masina am luat-o din Germania. A venit la pachet cu niste pete pe tapitzerie (destul de urate) si o scrumiera uzata la maxim..

Am folosit produs de la MaFra :

DIAMANTPLAST SATIN 108.100 lei - ptr bord (fara silicon).

PULIMAX 94.700 lei - spray universal care a curatat super bine tavanul, stalpii masinii si scrumiera.

FLASH 89.400 lei - ptr tapiterie care acum e ca noua.

Va recomanda cu incredere sa fol aceste produse, mai ales ca acum s-a micsorat valoarea minima a comenzii la 60 ron. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca toti incerca fel de fel de solutii de curatat tapiteria de la masini acuma sa va spun eu ceva ce am descoperit.

Deci este un detergent concentrat produs de catre firma BIO-CHEM Germania(www.cb-chemie.de) si importat in Romania de catre o firma din Galati care se traduce cam asa "curatator bio-universal"s" fara spuma", la noi la firma se foloseste pentru a curata corturile textile de culoare alba avand in vedere ca la productie se mai murdaresc si pot sa va spun ca este super fain curata perfect.

In urma demonstratiilor de la servici facute de catre un coleg am incercat sa curat si eu tapiseria de la skoda si pot sa spun ca a iesit super bine mai ales ca am reusit sa sterg si plasticul alb din interior care in timp a capatat un fel de nuanta de afumat. Pentru material textil se foloseste diluat 1:40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de <Bio General Purpose Cleaner “S”>, tocmai am cerut un sample :Driver: Am o zona innegrita de centurile de siguranta pe stalpi si sunt curios daca o scoate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de <Bio General Purpose Cleaner “S”>, tocmai am cerut un sample :lol: Am o zona innegrita de centurile de siguranta pe stalpi si sunt curios daca o scoate...

Da ala este numai ca la noi vine concentrat in bidoane de 20 de litri.Vezi cum il primeste diluat sau nediluat atentie mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am cerut de pe site un "sample". Ma gandesc ca imi vine (daca vine) o mostra mica cu ceva scris pe ea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Samples

We are pleased to send you a sample. To select products, you can browse our products by categories, or you can search for your application. You can order one sample. Please note, that samples can only be send to manufacturer within Germany. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:P nuuuu! tocmai am observat ca la scaunul soferului materialul s-a cam uzat.vroiam sa-l curat dar mi teama ca degeaba... se poate retapisa?

search`ul nu m`a ajutat!

revin cu poze :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur ca se poate... Tapiserie scaun fata (doar scaunul fara spatar) -160-180Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vreo doua saptamani am ajutat un vecin sa aduca niste carne de porc de la tara, bineinteles cu masina mea, el neavand

l-am rugat sa o impacheteze bine sa nu curga, omu' si-a dat silinta, dar TOT A CURS PUTIN

acum, cand au dat caldurile, ce credeti ca s-a intamplat? PUTEEEE

acum vine intrebarea

stie cineva cu ce naiba sa curat grasimea aia si singele care s-au scurs??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca " scursura " e in portbagaj atunci iei mocheta si o speli frumos cu peria , apa si detergent , o lasi afara sa se usuce apoi o pui la loc .

Daca e in interiorul masinii ... cam acelasi lucru ai de facut , numai ca acolo e mai complicat : scaune , bancheta , etc , etc , toate trebuie demontate si date jos ca sa poti scoate mocheta .

Poti incerca sa faci asta si fara sa dai jos mocheta din masina dar nu cred ca rezultatul va fi multumitor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, s-a prelins in interiorul masinii pana sub scaunele din spate

le-am avut azi demontate si am spalat acolo cu pur concentrat fara sa il diluez, dar parca tot mai miroase

am intrebat aici deoarece am crezut ca stiti vreo solutie care sa imi faca munca mai usoara, adica sa nu trebuiasca sa demontez scaunele

dar daca-i musai, ii musai :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sfatul meu : demonteaza tot si da jos mocheta , spal-o si ai mare grija sa fie perfect USCATA atunci cand o montezi inapoi .

Altfel risti sa se imputa toata mocheta din masina si sa miroasa a sobolan mort tot timpul ... Si in final tot la demontat si spalat jos din masina ajungi dar ... :D

Stii cum se spune : lenesul mai mult alearga . :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut Mithbuster cu porcii???

grabestete sa scoti afara interiorul...nu e ff greu dar e de munca ..min o zii

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Morala : Pentru carat porci exista Logan-ul !!! No offence !!

Sorry de :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tot :Driver: si tot no offence !

Sa intelegem ca masinile din gama VAG sunt pentru carat oameni care nu au nimic inteligent de spus ? :) :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati va rog Sonax SO 321200 vezi www.magazinpiese.ro daca nu functioneaza il iau inapoi,nu am avut nici un rateu pana acum.Sau SO 206300 Spuma extreme pentru curatarea tapiteriei-curata in profunzime textilele din interiorul masinii (scaune,plafon,mocheta chioar si delicatele suprafete Alcantara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema :se scamoseaza.

Am observat ca Alcantara e mai sensibila la blue-jeans.

Eu am pus la sofer o bucata de material(cumparat din magazin de textile,care se pune in interiorul costumului) de culoarea albastra(culoarea pielii) exact pe portiunea unde e Alcantara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!