Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Nu știu câți l are 4001, când am folosit funcția de injecție la el a fost pt clătire. Și Pulimax poți sa iei în calcul. Diluție 1:15 - 1:20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mircea_0072002

Un coleg si-a scos scaunele și le-a spălat cu turbojetul. Au ieșit ca noi, nu-mi venea sa cred. As vrea sa încerc și eu, doar ca eu am și încălzire în scaune. Dacă le usuc bine și apoi conectez toate mufele, se pot ivi probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă doar uzi apoi usuci scaunele cu încălzire, nu se întâmplă nimic. Dacă le scufunzi în apa, posibil sa o idee în timp ceva contacte electrice. Dacă pui jet pe ele se poate deforma materialul sau întrerupe circuitul de încălzire. Nu as face asta!

Dacă tot le demontezi, separa încălzirea și apoi spălare clasic (de mana sau la mașină de spalat) și ies bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am pe mana in weekend una aspirator karcher cu injectie extractie, din pacate nu dispun de detergent dedicat. aveti idee pot improviza ceva? detergent de masina de spalat automata este ok sau.. sunt alte trucuri ce se pot folosi? tapiseria nu este extrem de murdara dar vreau sa o improspatez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie un detergent nespumant sau folosesti in cuva de apa murdara solutie anti-spumanta.

poti cumpara detergent dedicat, depinde cat vrei sa speli cu el.

gasesti la Kimikar stand in Autovit, au si la litru. nu este o solutie extraordinara dar iti faci treaba.

alternativele sunt scumpe, vin in cantitati mai mari.

ce model ai, SE4001 sau puzzi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai nimerit, este exact Karcher SE4001. Pana la urma am zis sa nu-mi bat joc de aparat si de timpul petrecut cu el. Am cumparat din Leroy Merlin 1L de solutie dedicata cu 25lei. N-am avut rabdare sa cumpar din Autovit, vreau sa fac maine dimineata operatiunea.

http://www.roin.sk/product/cleamen-131-na-koberce-extraktor-1l-2581/

 

am facut operatiunea, sunt multumit de rezultat. bunicica si solutia, nu miroase a chimicale si curata destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am un prieten care aduce masini din germania si il mai ajut din cand in cand la interioare. canapelele ies foarte bine cu meglio si cu karcerul ,le spala cu presiune..dupa meglio..frecat cu o periuta(nu foarte insistent) dupa tot cu pompa cu presiune pana nu mai iese spuma din ele. partea proasta este ca trebuie demontate si spalate afara..si uscarea trebuie sa fie lenta.canapelele cu incalzire se defecteaza. . foarte bine ies si plafonul.mocheta, plasticele de la interior. dar asta inseamna ca ar cam trebuii demontat tot interiorul masinii....pana la urma rezultatul conteaza!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti.

Citesc si citesc dar tot nu gasesc ceea ce caut eu.

Puteti sa-mi spuneti ce fel de solutie de curatat as putea folosi pentru a scoate petele din scaune?

Sunt pete gen suc, energizant, apa mineral... dar se vede asa albui si ma enerveaza.

Cumva nu-mi vine sa duc masina sa dau 150 de lei pentru o cosmetizare doar pentru cateva pete.

Am incercat cu ceva solutii cumparate de la lidl dar nu sunt prea bune.

Mentionez ca nu dispun de aspiratoare din astea performante de curatare cu care faceti voi treaba.

Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma certe colegii:

daca nu dispui de aspirator cu injectie extractie si nu vrei sa cheltui prea multi bani, foloseste vanish diluat cu apa intr-un pulverizator si o laveta de microfibra. freci cu ele toata tapiseria. la mine a facut minuni pe plafon, plastice si banchete. 

binenteles metoda asta nu scoate mizeria din profunzime dar imbunatateste mult aspectul de la suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sfat, ajunge să scot măcar ce este la suprafată. Vanish de care ca sunt mai multe. Ma gandesc ca nu pentru haine albe...:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel lichid pentru haine colorate. diluezi 50-50 cu apa.

am auzit lucruri bune si de biocarpet.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

 

dar ca sa nu fiu chiar offtopic, vin cu informatii on topic.

cu Biocarpet mai incercat cineva , fara rezultate multumitoare.

 

cat despre petele tale, fa un test si varsa putina apa curata. cand se usuca vei vedea o pata. dar cum, din moment ce apa este curata, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, eu folosesc vanish pt covoare si sunt f multumit. Nu spala in profunzime insa nu a existat pata ce mi-a facut-o kinderul pe care sa nu o scot. Adevarat am actionat in aceeasi zi, nu a apucat sa se usuce f tare. Il folosesc 9:1 insa important e sa dai cu spuma, nu lichid si sa o lasi sa actioneze. E indicat sa aspiri inainte bancheta.

De curand insa am un Kaercher wd3, care chiar daca nu are functie de spalare, te poti incumeta sa uzi bine banchetele si apoi sa extragi lichidul cu duza dedicata desigur.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale , din ce cauză se face acea pată? Sau încă nu ai deslușit misterul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza ca apa dizolva ceea ce este in material (praf, mizerie) si ramane pata.

pe un material curat, turnand apa curata nu ar trebui sa ramana pata.

daca folosesti biocarpet sau vanish asigura-te ca vei clati f bine materialul la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La clatire te referi sa dau de mai multe ori cu o carpa uda?

P.S. Ce pot folosi la frecarea tapiteriei... orice carpa,laveta microfibra, sau laveta cu care se sterge masina dupa spalare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o perie moale poti folosi. Dupa ce dai cu vanish dai cu o carpa ce nu lasa scame inmuiata in apa. Dar si cand speli cu vanish, nu e astepta sa-ti iasa din prima. Insista, actioneaza pe toata suprafata si in cele din urma o sa se curete fara pete.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin clatire ma refer sa nu mai ramana (sau sa ramana in % cat mai mic) detergent+mizerie in tapiterie.

cum faci clatirea...depinde de ce ai la indemana.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare tuturor,

ma preocupa de ceva timp problema unor urme de pe scaunul soferului insa nu stiu ce sa adopt, costuri la o spalatorie cu aspiratoare de spalare sau sa-mi incerc norocul cu niste solutii, carpe, perii tot tacamul. Ideea este ca, avand tapiteria bej textil, pe scaunul de la sofer- lateralele de sustinere a picioarelor sa zic asa, s-au albastrit putin de la niste blugi bleumarin pe care i-am purtat vara trecuta.

In prima faza as vrea sa incerc singur sa fac operatiunea insa va rog daca aveti ceva sugestii de produse bune.

Multumesc

Modificat de tavone85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit problema asta la mai multe masini, in special cele cu scaune sport si tapiterie deschisa la culoare.

e zona ce se freaca de fund si se transfera culoarea. in special in partea dinspre usa.

si la tapiteriile de piele, dar mai putin.

 

legat de solutia adoptata, poti sa incerci cu "tot tacamul" tau si vezi daca iese ok. daca nu, varianta 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu patesc asta cu unii blugi(in special cei mai inchisi sau indigo) la tapiseria latte macchiato pe sustinerea dinspre usa si iese cu servetele pt textile sau spalare cu injectie extractie.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am reusit marea performanta de a varsa antigel in portbagaj, nu stiu cum s-a intamplat pentru ca dopul era bine strans, dar dupa un drum de vreo 400 km am gasit curs antigel si dopul aproape desfacut.

Initial nu am intrat in panica deoarece pareau doar cateva picaturi, aveam la indemana o spuna de curatat tapiseria si am sters mochet din portbagaj bine cu ea.  Am lasat sa se usuce si totul parea in regula - asta s-a intamplat acum vreo 3 saptamani.

Astazi am constatat cu stupoare ca bancheta din spate este patata pe o portiune de vreo 30-40 cm patrati. Cand am mirosit am simtit bineinteles miros de antigel. Am verificat mocheta din portbagaj si este imbibata cu antigel pe o portiune marisoara, culmea chiar la imbinarea cu bancheta. Am curatat din nou mocheta din portbagaj cu detergent, fara vreun rezultat, este la fel de imbibata in antigel si dupa ce se usuca.

Ce sfat imi puteti da? Daca nu mai pot salva mocheta din portbagaj, macar sa nu fiu nevoit sa schimb bancheta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa o scoti afara si sa o speli cu furtunul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am folosit furtunul, apa cu detergent si o perie, am frecat bine apoi am clatit cat am putut de bine pana nu a mai iesit spuma. Dupa ce s-a uscat avea in continuare antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru cine doreste sa intretina piele si plastic recomand Kiehl 712031,un produs de lux as putea spune .nu se gaseste in magazine ,mai mult online.40 lei /500ml face ultimul ban

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!