Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

As vrea si eu sa-mi duc masina pentru o curatare a tapiteriei. Ceva recomandari pe Timisoara?

 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

 

mi-am ars tapiteria de pe plafon cu tigara. :( nu e f grav dar ma deranjeaza cand o vad. A reusit cineva sa mascheze o astfel de gafa? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa maschezi cu ceva vopsea, astfel incat sa nu se vada diferente de culoare (tapiterie gri vs negrul ars sau buretele galben).

mai poti pune un mic petic de material textil, trebuie finete sa il bagi pe sub panza, cu putin aveziv.

 

indiferent de caz, tot se va vedea defectul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Acum am vazut ca am scris plafon si de fapt, e stalp, cel de deasupra geamului. textila de pe stalp, n-o pot schimba? imi sta pe suflet... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poti schimba daca gasesti material identic si un tapiter bun.

daca nu, alt stalp (nou - scump sau din dezmembrari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

DECI!!!...

 

cu ce sa curat pielea alcantara??

 

Biocarpet ar fi o solutie?

 

Vreau sa o curat cat mai repede. am umblat in tot orasu dupa MAFRA si nu am gasit NICAIERI!!!

Daca nu poti ajunge pe centura Bucurestiului sau nu ai pe nimeni in Bucuresti care sa iti faca comanda,am vazut produse mafra la METRO si NORAUTO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti in zona ta, iti trimit eu prin curier.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare . pt a sterge pielea din imagine pot folosi servetele din LIDL.

Dar pt intretinere , pt a mai inmuia pielea si a o hrani cu ce anume sa ii dau? (am citit mai sus despre solutia din ikea pt piele sau lapte doina )

Tin sa mentionez ca nu este murdara pielea.

post-44115-0-44454000-1388858359_thumb.j

post-44115-0-64468100-1388858742_thumb.j

post-44115-0-40774800-1388858761_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca servetelele sunt speciale pentru piele au in ele tot ce trebuie inclusiv de hidratare.Foloseste-le regulat la 1 luna sau cand ai impresia ca pielea este uscata.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tas uite cam asa arata produsele cu tot cu preturi si pt piele si pt textil. Doina e de la farmacie 10 lei

post-44115-0-53008400-1389293113_thumb.j

post-44115-0-14059300-1389293124_thumb.j

post-44115-0-88294500-1389293136_thumb.j

post-44115-0-08467000-1389293152_thumb.j

post-44115-0-31674700-1389293162_thumb.j

post-44115-0-55743100-1389293172_thumb.j

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita acele servetele de bord? 8 lei 30 bucati. cu 15 lei iei o solutie dedicata (mafra sau sonax+5 lei ) si stergi de mai multe ori bordul.

pt intretinere piele e ok dar daca ai pielea veche/murdara nu fac mare lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Muale sincer nu cred ca sunt excelente dar sunt mai comod de cumparat , le gasesti mai repede . Unde gasesc produsele astea in magazin, mafra sau sonax ? Sincer nu am avut niciodata masina cu piele si nu stiu exac ce sa cumpar si nu as vrea ca peste ceva timp sa ma caiesc ca nu am cumparat ce trebuie , degradand pielea . Daia am si intrat aici sa pun intrebari si sa mi se raspunda exact cu ce sa dau de catre cineva care a folosit anumite produse si a fost multumit de ele.

As mai fi curios sa te intreb  de ce sa strans pielea intr-un anumit loc asa sa incretit putin .O sa pun zilele urmatoare si o poza poate ai vreo explicatie . Tin sa precizez ca am incalzire in scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mafra si sonax au site. produsele le mai gasesti si in hypermarket si la norauto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mafra se gaseste si la metro...am cumparat eu sa curat plafonul si am fost foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare...cu ce scoti mirosul de alcool din masina?mai exact am reusit sa vars 1 litru de vodka pe mocheta si acm daca nenea militianul doar baga fiola in masina o da peste cap :D 

A mai patit cineva ceva de genu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e alcool, se evapora. Las-o deschisa, clateste cu apa si ar trebui sa fie de ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am schimbat interiorul si am optat cu unul crem piele(ecologica) plus panza pe sezut,din pacate pe scaunul din fata avea cateva pete,am incercat eu sa scap de ele dar nu prea mi-a iesit mai rau s-au accentuat,va rog sa ma ajutati cu ce pot sa scot petele ,fara astea din supermarket ca le-am incercat aproape pe toate..

@muale(stiu ai secretele tale)poate ma ajuti tu....daca stateam in bucale veneam la tine fara sa ma chinui...post-61401-0-70914600-1392618003_thumb.j

multumesc

post-61401-0-42215500-1392618213_thumb.j

Modificat de ASLAN_B4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc pentru curatarea tapiteriei produse Kimicar KDrap-solutie ecologica concentrata si isi face treaba cu succes.O folosesc si pentru plasticaraia masinii,mobila din pal melaminat,pentru piele au alta solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cu ce ai incercat sa scoti petele?

post-61401-0-21957000-1392624679_thumb.j

am mai folosit si de la ravenol.nigrin doar asta de la ravenol a iesit ceva mai bine dar nu extraordinar..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pielea artificiala se curata f bine cu pulimax si o laveta.

pe textil insa trebuie sa tragi mizeria cumva (sa o aspiri). inteleg ca un aspirator de lichide iese din discutie.

poti incerca sa bagi in sacul aspiratorului multe servetele care sa absoarba lichidul (e vb de cateva sute de ml, nu foarte mult) sau sa pulverizezi pe scaun si apoi sa tamponezi cu o carpa uscata.

mai poti incerca la o spalatorie cu aspirator cu fise doar daca duza aspiratorului se poate mula bine pe tapiterie.

 

de la Kimikar am incercat cateva pt exterior (spuma activa, solutie pt jante) dar mi se par agresive, potrivite pt spalatoriile de cartier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu astazi sa imi vars un pic de cafea pe scaun...am incercat ceva spuma de la Nigrim dar nu am reusit...ceva sfaturi daca puteti sa imi dati sa scot acea pata..Merci mult

post-129393-13926642154298_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!