Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Am inteles - inseamna ca merge si la mine - cel putin la portbagaj si pe plafon avem acelasi tip de material.

Doar ca la mine sunt toate gri deschis - scaune, fete usi, capac portbagaj, ba chiar si "mocheta" de pe jos si o sa fie nevoie de ceva mai multa atentie... cred. :D

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ce "atentie"? Tapiseria de pe plafonul meu este un crem foarte deschis si nu am avut nici o problema cu ea. trebuie multe lavete curate cu care sa speli. sa nu te temi de cum va arata plafonul dupa ce este ud :D. Nu uita daca poti sa lasi geamurile intredeschise pt a nu se crea in masina un miros de aer inchis de care o sa scapi foarte greu. Eu scaunele (negre cu puncte albe) le sterg cam o data pe luna cand cosmetizez interiorul masinii. Prima oara cand mi-am curatat plafonul a fost nevoie si de a doua incercare pentru k era exagerat de imbacsit si au ramas pete. Bafta!!

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am curatat velurul cu Biocarpet (tot asa diluat cu apa si pulverizat dupa care am frecat cu o carpa uscata) si a dat rezultate. Am scos chiar pete de pe tapiserie normala de culoare gri (la alta masina). E cel ma bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt intirziere.. sprayul de curatat tapiteriile din plus/velur se gaseste la Selgros (probabil si pe la alte en-grosuri) si este special dedicat pt asta. Face o spuma ce trebuie lasata pe velur vreo 5 -10 min (depinde de murdarie) si apoi se indeparteaza cu o perie de haine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am gasit pe un site ceva despre alcantara, dar nu e neaparat pt masini...in general, sper sa fie cat de cat de folos.

In afara de asta, mie mi-a recomandat cineva sa dau cu "servetele igienice pentru copii" Pampers:)( 4 ron in carrefour, sunt 24 de bucati) dar nu pe pielea intoarsa ci pe pielea normala.Zilele trecute am cumparat dar nu am apucat sa dau.Oricum, au miros placut si sper sa si curete praful si eventuala murdarie de pe piele.In rest..pt pielea intoarsa habar nu am nici eu, la fel e si la mine, scaunul soferului a inceput putin sa se scamoseze.

Poate mai vine careva cu niste solutii practice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La vara am de gand sa pun un prosop pe scaun chiar daca o sa arate urat.

Daca ma urc de cateva ori transpirat sau cu nisip de la plaja pe picioare portiunea alba o sa se faca neagra sau mai grav culoarea jegului. :vaidecapulmeu:

img0033yq8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa stii ca nici iarna nu este extraordinar de bine sa le lasi descoperite avand in vedere hainele inchise si precipitatiile dese. Totusi un prosop... sper ca nu cu o tipa dezbracata ca in tiruri...

Trebuie sa gasesti alta solutie.

Eu mi-am pus o acoperitoare din bambus peste scaunele din fata... dar acum iarna, chiar nu este o idee buna pentur ca mor de frig pe bambusul rece:))

have fun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am pus-o si eu de o pata de toata frumusetea pe bancheta din spate.

tapiteria e curata in general vorbind si nu prea as da-o jos sa o spal toata.

in schimb pata de pe bancheta ma deranjeaza la culme, nu o suport asa murdara si as vrea sa dispara. din ce am citit pana aici, fiind vorba la mine de o pata mica.. 3-4 cm nu vad rostul unei solutii profesionale si am ramas la ideea celor de "gospodina".

intre vanish si bio carpet, care nu necesita clatire si il pot folosi pur si simplu, il aplic pe pata, frec cu ceva si cand se usuca gata pata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai gasit cineva vreo solutie de curatare a scaunelor alcantara?

Solutiile de la detailing sunt ok? le-a incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hmm eu la un a4 din 2002 pot sa scot tapiseria? am incercat bio carpet si cand se usuca lasa urme urate... m-am mai documentat si cica de vina ar fi materialul folosit de audi pt tapiserie, e mai pretentios. acum am luat un spray cu spuma de la carrefour si l-am incercat doar pe o bucata mica din bancheta, a dat roade. sa vad cand apuc sa il folosesc pe toata bancheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm eu la un a4 din 2002 pot sa scot tapiseria? am incercat bio carpet si cand se usuca lasa urme urate... m-am mai documentat si cica de vina ar fi materialul folosit de audi pt tapiserie, e mai pretentios. acum am luat un spray cu spuma de la carrefour si l-am incercat doar pe o bucata mica din bancheta, a dat roade. sa vad cand apuc sa il folosesc pe toata bancheta.

nu cred k e o idee chiar asa de buna sa scoti tapiseria,eu am facut asa ceva la un espero si a iesit jalnic akum nu stiu daca depinde si de masina,parerea mea e sa cauti un spray bun ,eu am avut o data ceva luat de la shel k e vb de akum cativa ani si a fost cel mai tare spray de care am auzit si vazut vreo data pur si simplu facea spuma de ziceai k a nins pe scaun si scotea foarte bine jegul la suprafata,deasupra spumei si stergeai normal nu era nevoie sa freci.

Cat despre operatiunea biocarpet iar nu as recomanta,am un prieten caruia i s-a scamosat tapiteria,pur si simplu e mult mai uzata si akum se si murdareste mult mai repede,asta e o parere strict personala akum faci si tu ce consideri :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BioCarpetul nu are cum sa lase pete indiferent de textura materialului curatat. Banuiesc ca tapiseria ta a fost murdara tare si nu ai folosit numai carpa si dilutie curata. Exact acelasi lucru am patit si eu dupa prima tentativa de curatare (tapiserie murdara tare). Au ramas pete in urma uscarii, dar am repetat operatiunea si a iesit perfect. Mai acorda o sansa BioCarpetului si poate o sa te uimeasca. PS: foloseste numai ustensile curate si multe carpe. Nu apasa/freca tare plafonul sa nu deteriorezi teztura si sa nu strici suportul de sub ea.

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit vanish cu succes pt bancheta din spate. a curatat f. bine fara sa lase urme. deocamdata sunt multumit si nu voi apela la servicii profesionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru tapiserie io-i dau cu Pulimax si iese brici. E bun si pt restu' interiorului. www.mafra.ro/images/produse/pulimax_mica.jpg. Daca nu-ti iese cum vrei si gasesti ceva mai bun, scrie-mi si mie, poate sunt in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asa imi curat eu tapiteria..

fata de use am spalato cu furtunu :banghead:

post-4720-1173622521_thumb.jpg

post-4720-1173622531_thumb.jpg

post-4720-1173622544_thumb.jpg

post-4720-1173622549_thumb.jpg

post-4720-1173622556_thumb.jpg

post-4720-1173622564_thumb.jpg

post-4720-1173622645_thumb.jpg

post-4720-1173622654_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

hey gays, de produsele 3M ce ziceti ? eu am auzit ca-s f. tari in produsele pt auto... nu stiu in rest ?? ceva pareri ? a folosit cineva produse 3M ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hey gays ...

Sper ca vrey sa spuy guys ... :angry:

Daca nu ... ai gresit forumul ... :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu curat tapiseria , ori de cate ori mai apare cate o pata, cu... peria de haine,uscata, fara vreo solutie.Incercati si voi si o sa va uimiti de rezultat.Conditia este ca peria sa fie moale astfel incat sa nu deterioreze tesatura.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.mafra.ro/?id=61 all the way ! De departe cea mai buna spuma uscata pt tapiserie, din cate am incercat. A scos si pete pe care nu ma mai asteptam sa le mai pot scoate.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de bogdans. Si eu am folosit-o destul de mult, din cauza unor pete de ciocolata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca vrey sa spuy guys ... :P

Daca nu ... ai gresit forumul ... :P :P

ooops sorry :P GUYS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am folosit biocarpet.... pe scaune....e mult de frecat dar la sf o sa fi multumit...sau asa am fost eu.. merita pt cat costa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Am avut tavanul tare murdar si l-am facut curat luna cu VANISH si tot cu el si tapiteria.

Este ca noua, sincer nu cred ca un spray sau altceva poate curata mai bine.

Nu l-am aspirat inainte dar dupa am lasar masina sa mearga vreo jumatate de ora cu climatronicul la maxim pe caldura si putere de suflare s-a uscat bine.

Cum am procedat cu spalatul?

-am luat o bucata de perdea pe care am inmuiato in ligheanul cu apa si vanish si am frecat pana nu am mai putut de maini dar a meritat ca cineva mi-a propus ca imi curata masina cu 80 ron iar la spalatorie e 150 ron asa ca merita cu vanish

1 sticla vanish cam 10 ron dar nu am folosit decat 2 paharele

1 perdea veche

2 ore de frecat cu pauze destule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!