Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Prima operatiune cu Mafra, am tapiterie de piele ecologica (ergoactiv), am folosit Pulimax si laveta tot de la ei. Rezultatul a fost multumitor, curata bine si miroase placut, sa vedem cat rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Nu iesiti mai ieftin cu un detailing complet la interior (la o firma ceva) decat sa cumparati acel aspirator? Eu unul de banii de pe aspiratorul ala (cu tot cu reducere), fac detailing de 2 ori ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, dar as vrea un aspirator care sa nu-l iau cu dedicatie doar pentru asta, ci si pentru casa (o canapea de curatat, de aspirat lichidele care cad pe gresie, etc...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am eu un Zelmer din acela putin mai performant, niste functii in plus gen reglare putere aspirare, pentru tapiterie merge cu siguranta si probabil cand se incalzeste putin afara il si testez la masina. Sunt totusi in dubii daca sa-l folosesc la tapiteria plafonului, nu stiu ce efect ar avea aspirarea, sa nu-l dezlipeasca sau cine stie, chiar daca ii reglez puterea mai mica. A mai încercat cineva pe plafon cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Bogdanblaga93

Salut colegi ! Sunt multe pagini de citit, imi merge netu rau momentan. Va cer ajutorul. Vreau ceva pentru scos pete de pe bancheta ( nu e piele ) sunt cele de material. Iar pentru bord si fetele de usi ceva care sa arate mai frumos materialul acela.. arata asa uscat.. cred ca e si murdar.. ceva cu ce se spala bine si sa ramana asa "viu" nu uscat

IMG_1959.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Cu ce as putea scoate o bucata de guma de mestecat lipita de cateva luni bune pe sezut textil ? Gheata sau cu fierul de calcat su altele?

Spray spuma pentru curatat tapiteria textila de la Mannol,Den braven sau Liqui Moly ati folosit ?

Modificat de Ionut Leon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o pata pe usa soferului de la o geaca dintr-un material dubios gen piele-ntoarsa. Asta iarna cred ca am intrat cu ea uda si s-a frecat de cotiera de pe usa.

Am incercat cu solutii "casnice", fara rezultat. Are cineva vreo solutie la problema? MultumescIMG_1589.JPG.67209dde78ea078d7cea1c7dde3e89f3.JPG

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu Ieri am  spălat scaunele. Din fata..tapițerie textila..cu...bio carpet. .

Am pus apa calduta într. o găleată . .Am turnat acolo peste ea și am frecat cu o perdea alba scaunele. .? rezultatul când sa uscat. . ff mulțumit. .apa a ieșit neagra.. nu ma asteptam sa iasă as asa bine..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@MariusPDo fi ceva magie in perdele de le foloseste lumea la curatat scaune ?

am vazut cateva cazuri de oameni care si-au spalat interiorul cu vanish sau biocarpet si dupa o vreme era nasol.

solutiile astea cristalizeaza si trebuie aspirate din covor (ca sunt pt covoare), asa stiu ca scrie pe eticheta. daca tu ai sters cu perdeaua, mizeria (sau o parte) ai impins-o in scaun si va iesi ... revino cu o parere spre finalul anului. ;)

@EEXCALADE produsul spune ca e "Ideal pentru pardoseli normale, gresie, faianta si marmura, sobe, scari, toalete și toate suprafețele dure lavabile."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu la ce foloseste ,face minuni si nu necesita clatire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Muale. O singura data am folosit si eu Biocarpet in masina. Tot multumit am fost, tot cu perdea! Jale dupa mai putin de doua luni. Detergentul ramas in material a fost un veritabil magnet de mizerie. Daca trageai un unghia pe scaune ramanea o dara alba- evident detergent cristalizat. Distractia reala a inceput cand am vrut sa curat interiorul cu Pulimax si aspirator dedicat. Era sa dau de pamant cu bidonul de Pulimax caci scria spumare redusa si eu aveam tone de spuma pe scaune si in aspirator. Am realizat ca e Biocarpetul de fapt. Am spalat de doua ori scaunele cu Pulimax si le-am clatit repetat pana nu a mai iesit spuma. Cred ca am muncit , in medie, cam o ora pe fiecare scaun. De abia la a treia spalare s-a normalizat situatia si pot spune ca erau curate si am scapat de Biocarpet cu totul. In concluzie , daca vrei rezultate bune foloseste produse dedicate profesionale. In cazul MaFra sunt chiar mai ieftine decat Vanish, Biocarpet, spuma uscata la spray, silicon la spray etc iar rezultatele sunt sky hi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici exemplu de scaune curatate cu Biocarpet.

se vad si acele dungi albe de care spune @AkaManah

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Vanish lichid pentru rufe colorate, diluat 1:1 cu apa. L-am folosit si pe tapiserie si pe plafon, am frecat cu o laveta de microfibra. Intr-adevar, rezultatele pe moment sunt bune dar in timp iese iarasi praful la suprafata. 

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor. ..asa se prezintă la a 2 masina scaunele spălate acum 5 luni tot cu PERDEA și ALBA...cu biocarpet. . si nu acum ieșit nici o mizerie înapoi cum spun unii...si DA  poate la mine o fi ceva MAGIE. .?20170511_062140.thumb.jpg.c01e442b4f93316d6155ebd50299cab9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un 50-50 pe un scaun data viitoare si o sa vezi diferenta. Si imediat si in timp. Nu am spus din rautate sau ca sa fac reclama cuiva. Solutiile dedicate sunt la ani distanta de cele din supermarket. In unele cazuri chiar mai ieftine. Nu fac reclama nimanui si am vazut ca mi-au fost sterse postari. Sunt solutiile pe care le folosesc eu.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu  nu am spus ca nu o fi diferenta..da eu am demonstrat cu poza ca se poate...si nu "am țipat" ca cu aceasta soluție nu merge și cu perdea..si au trecut 5 luni..numai bn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate si 100% este o imbunatatire fata de ce a fost inainte. Pana la urma elimini o parte din mizeria adunata in fibrele textile dar, se poate si mai bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ati curatat o guma de mestecat de pe scaun din tapiterie textila cu wd40 ? Ramane pata dupa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Salut. Vreau sa spal tapiteria masinii si sunt nehotarat ce solutie sa folosesc Pulimax sau Tex de la Pro-x ? Voi ce ati folosit si care a dat rezultate mai bune? O sa folosesc solutia cu un aspirator injectie extractie. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pulimax e ok.

Tex nu am avut ocazia sa folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Altceva mai bun decat Pulimax ati incercat? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!