Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Salut,

Cei de la Mobexpert au un kit de intretinere piele pe la 80 Ron.

Nu stiu daca merge si la "piele intoarsa " , Alcantara :D

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut solutiile pentru piele sunt contraindicate pentru piele intoarsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu incercati produse originale VW? :)

Am vazut ca apar in cataloage de accesorii si nu sunt ff scumpe...

lista accesorii Golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat tapiteriile jos (deocamdata doar la pernele din spate) ,mi se pare o solutie de preferat celor spuse pana acum. Le-am spalat calumea cu detergent , Lenor sa nu se electrizeze si sa miroasa frumos... :)

Acum vad ca s-au uscat si maine dimineata le pun pe masina.

Au niste sarme groase prin ele si m-am ferit sa le spal la masina, dar pe cele din fata cred ca le rulez un pic si le bag la masina de spalat, la o temperatura mai mica sa nu dauneze buretelui din ele.

Pentru cei interesati cred ca o sa fac un mic articol cu poze gen DIY (Do It Yourself)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee interesanta; asteptam si poze cu metodologia si rezultatele obtinute ... :)

Eu am folosit un produs Mafra si am fost multumit de rezultat, dar nici murdarie multa nu am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce produs exact MAFRA ? Cum se cheama ? De unde l-ai cumparat si la ce pret ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAFRA FLASH, Auto Center Iasi, pret …nu mai stiu (pentru ca l-am luat impreuna cu un detergent pentru jante din aliaj - SPLENDORLEGA), dar ceva peste 10 RON ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu a gasit nimeni solutia ideala contra scamosarii pielii de pe scaune?

Am si eu aceeasi problema la scaunul soferului!

Salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ex proprietarul masinii a curatat cu ceva solutie bordul si toata mizeria s-a imbibat in tapiseria de pa stalpii caroseriei din fata (tapiserie crem deschis). Au ramas negri la baza :Driver:. Mi-a fost teama sa o spal k sa nu intind si mai tare "jegu" respectiv. Oare se poate aplik si in cazul meu BioCarpet? Oare nu o sa-mi atace bordul, pt k va fi inevitabil sa nu dau si pe el.

Eu nu am aspirator pe baza de apa. Cum fac sa scap de spuma creata? Este necesara clatirea tapiseriei? Si ma gandeam k daca tot ma apuc de udat prin masina sa spal intreg plafonul (dar intai sa salvez stalpii). Tot Biocarpet sa folosesc? sau sa apelez la o spalatorie sa-mi cosmetizeze interiorul (desi sun PRO - "lucru facut de mine e mai sigur")? MERSI SI NUMAI BINE

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,am vazut solutii interesante si am d gand sa le urmez.dar am o intrebare:merg si daca am scaunele cu incalzire?nu mai suport mizeria d p ele ;) .ms mult!

Am avut si eu aceeasi problema ca si tine. Am scaune incalzite pe care le patasem cu niste suc. Exista in Cora o solutie de la Turtle Wax care are in capat o perie galbena. Costa vreo 170k . Scrie pe ea ca e cu spuma uscata. Pare foarte practica. Nu as avea incredere sa duc masina undeva la curatat pt ca scaunele astea au niste sigurante foarte sensibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spalat tapsieria cu un aspirator cu spalare Philips Triathlon, a iesit impecabiiiiil, era un jeg pe scaune de nu se vedea modelul tapiseriei (asa am luat'o). Daca aveti vreun aspirator de asta, sau are vreun prieten, rugatzi-l sa va imprumute, face toti banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord. De fapt asta am folosit si eu. Ideea este sa demontezi bancheta si sa o speli in casa. De ce in casa? - poti sa o usuci mai repede, si o poti spala cum trebuie fara sa uzi si restul masinii. Eu am demontat si fetele de usi, si le-am spalat in cada cu detergent. Au iesit ca noi. Plafonul nu ai cum sa il demontezi, dar cu spuma de biocarpet si un burete moale il rezolvi imediat. B)

Fetele de la usi nu sunt dintr-un fel de carton presat? La Passatul meu e un carton presat si lacuit sau asa ceva . Da impresia de plastic dar nu e deloc asa. In cada, cu apa nu se umfla? Le-as baga si eu dar mi-e teama sa nu fac vreo belea. Te intreb fiindca am spalat tapiteria masinii (data jos si bagata in masina de spalat) dar fetele de potiera le-a sters nevasta-mea cu o carpa umeda si detergent, dar rezultatele sunt mult sub nivelul celor de la tapiterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat tapiteriile jos (deocamdata doar la pernele din spate) ,mi se pare o solutie de preferat celor spuse pana acum. Le-am spalat calumea cu detergent , Lenor sa nu se electrizeze si sa miroasa frumos... ;)

Acum vad ca s-au uscat si maine dimineata le pun pe masina.

Au niste sarme groase prin ele si m-am ferit sa le spal la masina, dar pe cele din fata cred ca le rulez un pic si le bag la masina de spalat, la o temperatura mai mica sa nu dauneze buretelui din ele.

Pentru cei interesati cred ca o sa fac un mic articol cu poze gen DIY (Do It Yourself)

Am tapiterie de plus pe masina si am dat-o jos la spalat. Tapiteria de la scaunele din fata am bagat-o in masina de spalat cu tot cu sarmele alea, dar putin impaturita cu sarmele in interior ca sa nu se agate in tambur. La husele de pe locurile din spate am "pierdut" 5 minute (pe ceas) si am scos usurel toate sarmele, le-am pus separat pe fiecare perna ca sa nu le incurc si a urmat aceeasi procedura: masina de spalat. Bagat program de rufe normale plus prespalare, detergent, balsam, temperatura de 60 grade C si da-i bataie. Le-am spalat de cate doua ori fiecare tura de huse (cele de pe fata si cele de pe spate - nu incap toate odata). Rezultatul: nu stiam ca gri-ul de pe husele mele e asa de deschis si placut la privit, nemaivorbind de cat de pufos si placut la atingere este acum. Fara stricaciuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg k "imbracamintea" cu care vin scaunele si bancheta din fabrica nu e direct tapiseria ci niste huse? Daca sunt huse, pentru scunele din fata ele se demonteaza usor. Mersi si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oare merge si la mine aceeasi metoda aplicata de lucastn ???

Ar fi suuuper tare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la Mobexpert , aveau un kit de intretinere piele , pe la 85 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul acela de intretinere a pielii este bun si pt Alcantara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum dau tetierele de la scaunele de pe fata jos sa pot scoata si eu tapiseria? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cautat ceva referitor la tapiserie plus dar nu am gasit.Cum intretinem si curatam o tapiserie de plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt mai multe produse in comert de tip spray sau solutie la flacon ce se lauda ca fac treaba. Eu Folosesc un spray ce curata multumitor si nu are miros sa-ti strimbe nasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am un VW Passat cu piele alcantara bej pe scaune proaspat cumparat.

Scaunul soferului arata intr-adevar un pic scamosat dar nu este ceva excesiv. celelalte scaune arata chiar bine.

Intrebarea ar fi ce fel de solutii ar trebui sa folosim pe aceste scaune? Cele mai multe solutii pentru piele contin silicon ca sa straluceasca frumos (chiar daca am auzit ca si siliconul strica pielea), caz in care probabil ar strica destul de tare alcantara (poate chiar ar lasa urme gen grasime pe ea).

Intrebare: cu ce sa curatam alcantara ca sa nu se murdareasca (in mai ales pe culoaraea bej ca la mine) si respectiv cu ce sa intretinem alcantara ca sa nu se scamoseze?

A folosit cineva vreo solutie buna?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu folosesc dilutie de Biocarpet. Am ramas absolut uimit de rezultatul ce il are pe tapiseria scaunelor si a plafonului. Imi fac solutia intr-o sticla cu pompita pt curatat geamuri si stropesc cu ea tapiseria, scaunele si cotierele de pe usi si frec cu o carpa curata dupa care sterg bine cu o laveta uscata. nu necesita clatire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca am inteles la ce tip de tapiserie te referi cand folosesti Biocarpet (diluat).

Merge la "textil", dar la velur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact nu stiu din ce fel de material sunt facute "husele" scaunelor, dar am avut reusite cu el atat pe scaune cat si pe plafon. nu cred k Biocarpetul se foloseste numai la o anumita tesatura. este recomandat pt covoare, tapiserie masina, ....Tot cu el curat si plafoniera (capacul) de deasupra portbagajului (confectionat dintr-un material mai pufos de culoare neagra) si inafara de faptul k este mai curat park este si mai "fresh" materialul (daca im ipermiteti exprimarea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!