Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

exista ceva solutie speciala pt piele(un fel de solutie laptoasa) care si hidrateaza pielea si o intretine, dar nu o face lucioasa(intra in piele solutia), eu am luat-o de la dealerul vw/audi din cluj, din pacate s-a terninat(erau doar 150ml), intreaba la dealerul din orasul tau, sau incearca la benzinarii/metro etc

pentru pielea alcantara, habar nu am cu ce ai putea s-o cureti

a, mi-am amintit erau marca volkswagen(parca), in orice caz aveau sigla volkswagen pe ele si recipientul avea culoare albastru inchis

Modificat de andy84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. O sa ma duc sa caut sa vad ce gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista ceva solutie speciala pt piele(un fel de solutie laptoasa) care si hidrateaza pielea si o intretine, dar nu o face lucioasa(intra in piele solutia), eu am luat-o de la dealerul vw/audi din cluj, din pacate s-a terninat(erau doar 150ml), intreaba la dealerul din orasul tau, sau incearca la benzinarii/metro etc

pentru pielea alcantara, habar nu am cu ce ai putea s-o cureti

a, mi-am amintit erau marca volkswagen(parca), in orice caz aveau sigla volkswagen pe ele si recipientul avea culoare albastru inchis

Esti sigur ca era laptoasa solutia? Si eu am fost la dealer si am cerut o solutie pt. piele, dar solutia care mi-au dat-o nu e laptoasa. Si chiar aveau 2 tipuri de solutie de piele cand am fost eu, deci banuiesc ca nu mi-au dat-o pe cea rea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia se numeste Mr. Leather si este intr-o sticla de culoare galbena ... si dealtfel costa destul de multicel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia se numeste Mr. Leather si este intr-o sticla de culoare galbena ... si dealtfel costa destul de multicel.

Asta e alt produs...noi vorbeam mai sus de produsul original VW care se gaseste la dealeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Da daca tot vorbiti si sunteti in tema nu credeti ca ar fi corect sa ne spuneti si noua cat costa ca pana la urma asta e rolul forumului asta... nu?... sa ne ajutam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Da daca tot vorbiti si sunteti in tema nu credeti ca ar fi corect sa ne spuneti si noua cat costa ca pana la urma asta e rolul forumului asta... nu?... sa ne ajutam :)

asa este in forumul asta ...uniii vorbesc doar din ce aud pe la altii......sau ce vad prin alte forumuri.....nonVW...nu ar fi o prostie dar macar sa fie ceva concret ca ..."am cumparat polishul de la amway ...sau solutia de curatat se cheama ...mama-mare si costa 10 E"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este de 300 ml. si costa 36 RON. Eu tineam minte ca am mai spus o data pretul, dar se pare ca era pe alt topic, nu pe asta. Inca nu va pot spune cat de buna e solutia ca nu am folosit-o, dar cred ca saptamana asta o sa o folosesc si o sa va spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati si topicul asta.

PS: am mutat topicul la Ingrijire auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei ce au scaune piele .....

cu ce se curata piele intoarsa de pe scaune

si cea de pe usi e piele sau imitatie si se poate spala cu orice....

stiu ca a mai fost in topic da nu am gasit nimica elocvent....

multyumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi, va rog, cu ce se poate curata bine mocheta. E un crem destul de pretentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat mai multe produse precum Arexons Upholstery Cleaner (cod:7081-500 ml-cca.7 Euro) si SONAX CarInteriorCleaner(cod:321200-500 ml-cca.11 Euro) destul de bune,dar in afara de mirosul placut nu mi s-au parut cu mult mai bune decat clasicele produse de curatat mochete/covoare.

Recomand:

-aspiri bine mocheta

-pulverizezi produsul pe o portiune restransa

-insisti cu un burete umed pana face spuma

-cureti spuma cu o carpa umeda

-in final stergi bine cu o carpa de bumbac uscata

-Atentie:lasa mocheta sa se usuce bine!

Mocheta masinii este un crem-bej deschis,tapiseria din piele fiind de aceasi culoare.La inceput am incercat la un centru specializat,dar fara rezultate deosebite.Asa ca am curatat singur,rezultate f.bune dar m-am ales cu o febra musculara pe cinste :P

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la Praktiker, Cora, etc solutii de curatat piele. Eu asta am folosit si curata si mizeria si hraneste si pielea f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul asta nu te cumva te ajuta? Daca e vorba de acelasi material o sa facem un "merge" intre ele. In orice caz topicul asta ajunge la Ingrijire auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Pulimax de la Mafra. E un produs pentru piele dar cei de acolo mi-au spus ca merge si pe tapitzerii si mocheta asa ca l-am incercat si intradevar a dat rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau puteti da jos tapiteria si o spalati normal(asa am facut eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am scos husele de pe masina ca sa le spal si... surpriza...tot praful si mizeria au trecut prin ele direct pe tapiserie, rezultatul fiind ca din negre sacaunele mele erau un gri deschis, patate si imbixite.

Solutia: am cumparat Vanish de covoare, am facut o solutie destul de concentrate ( 30%) si cu o perie de haine am frecat tapiseria. Apoi am luat aspiratorul si am aspirat toata spuma pana s-a uscat. La aspirator am capatul transparent si pot sa vad ce aspira.... apa avea culoare negra.

Dupa patru ore de munca am reusit sa fac toata masina.

Rezultatul: tapiseria mea arata ca noua, negrul a redevenit negru si parca straluceste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna,am vazut solutii interesante si am d gand sa le urmez.dar am o intrebare:merg si daca am scaunele cu incalzire?nu mai suport mizeria d p ele :P .ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am citit undeva ca se poate cu apa alcoolizata. Nu am incercat inca dar postez imediat daca am un rezultat bun.

Ceva rezultate ? Ca si l-a mine e scamosata..si e enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
smotocel_79

Ar trebui sa mearga si cele cu incalzire,dar cu multa multa grija...si nu multa apa....au ceva sigurante....poate te ajuta cei care au incalzire in scaune.Eu stiu doar ca se face cu mai putina apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le spal sau le-am spalat cu un produs de la amway si este si pentru tapiserie (de asta a fost prin casa ) faza e ca au iesit impecabil, chiar si pete de produse de la mcdonald's :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se cheama acest produs de la amway ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

puteti merge in orice supermarket si puteti folosi VANISH OXI pe cutie scrie foarte clar , a se folosi la tapiteri auto .............. deci spor la munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Re: andrein .

Produsul de la Amway pentru curatat mochete si produse de tapiterie se numeste " Carpet & Upholstery Shampoo" cod de catalog Amway 100711.

Daca nu ai un reprezentant Amway cunoscut, contacteaza-ma pe pm sau telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la Praktiker, Cora, etc solutii de curatat piele. Eu asta am folosit si curata si mizeria si hraneste si pielea f bine.

Sefu, baga o marca ceva, sa stim ce sa cautam daca tot ma duc pe acolo, sa nu cumpar prostii. :emthup:

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!