Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

E foarte buna. Daca citesti tot topicul vei vedea ca mai multi membri, printre care si eu, au cumparat-o si au fost foarte multumiti de rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tocmai am utilizat spuma asta de care sint multumit relativ atit din cauza pretului redus (10 lei) mai ales ca nu am respectat timpul in care trebuia lasata sa actioneze si nici nu am insistat asupra unor pete vechi si adinci (probabil ca la tura 2, facind treaba pe indelete vor iesi);

post-1792-1208022071_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu solutia X sau spray-ul Y este cam vrajeala dupa parerea mea. Ii intreb pe cei care lauda aceste produse cum pot acestra sa curete la modul "impecabil" tapiteria??? Unde dispare murdaria si praful impreuna cu detergent cu tot ? Pe laveta cu care dai sau mai profund in tapiterie unde nu se mai vede ? Cat poate absorbi aceasta laveta? Din propria experienta, dupa incercari repetate cu diferite spray-uri lichide, spuma, colorate sau ne, mai ieftine si mai scumpe toate au dat acelasi rezultat. Mi-au mutat praful dintr-o parte in alta, astfel petele au devenit mult mai vizibile. Cat despre mirosul placut ... poate miros de detergent(pentru mine nu e placut) ...asa mai merge. Asa ca am trecut la solutia demontarii si spalarii. Am facut un experiment cu husa de pe bancheta din spate/sezut (cea mai curata de la mine din masina), care mentionez ca in prealabil a fost foarte bine aspirata. Atasez cateva poze.

Cam asta s-a intamplat dupa 30 de sec de inmuiere in apa cu detergent manual. Priviti cuculoarea apei ..... Dupa spalarea manuala, pana cand apa a ramas cat de cat limpede, a urmat spalarea la masina se spalat, care a mai scos o runda de apa colorata... Dupa ce s-au uscat si le-am montat nu-mi venea sa cred... Negrul era negr, griul gri, iar punctuletele albe, chiar albe . Diferenta enorma intre husa de la sezut (cea spalata) si cea de pe spatar... Asta da impecabil...

Acum as dori sa spar si pe celelalte doar ca problema este ca nu stiu cum sa scot tapiteria de pe plasticele care vin la acea clema/maner care deblocheaza spatarul din spate si pot rabata bancheta...

post-8948-1208497919_thumb.jpg

post-8948-1208497941_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare ....

Te rog, tine-ne si pe noi la curent cu demontarea huselor .... De cand tot caut sa spal si eu huselea alea calumea fara o gramada de carpe, spray-uri si solutii minune.

Fac cinste daca reusesc sa le spal si eu :)

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hremus: Sincere felicitari

Pana sa citesc "reply-ul" tau , nici nu stiam ca se poate asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa le dau jos si pe cele de pe spatar. Ce pe plastice iese tapiteria dupa ce o demontez de pe laterale si ramane un pic mai lejera. Astfel ca plasticele raman pe scaun(spatar). Tocmai acum le-am bagat la inmuiat. Ce sa zic , aceeasi "surpriza"- apa neagra dupa 30 de sec. Urmeaza spalarea la masina automata pe un program rapid(30 min), uscarea si montarea la loc. O sa iau si camera sa fac cateva poze la montaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosit Turtle cu succes pt scos pata de grasime ( am dus o farfurie cu gratar pe scaunul din fata ) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pentru tapiteria din piele merge aceeasi manevra de demonatrea a huselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teorectic da, numai ca nu stiu cum se impaca pielea cu apa sau cu masina de spalat ...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REvin cu ceva poze ... Cam asa arata spatarul desfacut...

post-8948-1208940930_thumb.jpg

post-8948-1208940935_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat si cu servetelele umede pentru piele de la OMV si chiar au dat rezultate. Sunt bune pentru cazurile in care vrei sa cureti doar scaunele din fata (cele din spate la mine rar se folosesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar cu ce sterg eu alcantara ca piele totala de pe marginile scaunelor se poate sterge cu servetele?

ma gadeam sa dau jos husele dar nu stiu cum sa le spal.si oare se pot da usor jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea aia intoarsa nu tebuie spalata cu apa in nici un caz. Pe margine incearca servetelele alea, pentru pielea intoarsa inca nu am nici o solutie pe care sa o fi testat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva o solutie gen "gospodina" cu care se poate curata tapiteria din piele?Nu stiu daca e naturala sau ecologica,dar inclin sa cred ca e ecologica.

In solutiile si spay-rile din comert nu am incredere prea mare.

Dau un rand :beerchug:

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar cu ce sterg eu alcantara ca piele totala de pe marginile scaunelor se poate sterge cu servetele?

Eu mi-am luat din Germania un aerosol pentru alcantara de la Sonax , dar nu l-am testat pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tapiteria textila e sfanta spalarea la masina, mai ales ca masinile din grupul VW permit demontarea acesteia de pe scaune, mai usor sau mai dificil, in functie de model. La piele, decat sa risti diverse solutii si alte minuni care in reclama dau bine dar in realitate iti lasa un gust amar, mai bine pui mana frumusel si dai jos tapiteria de pe masina ca se poate da si asta din piele, scoti sarmele aferente cu putina rabdare (ca doar iti iubesti masina si o faci din pasiune), dupa care pui tapiteria intr-o geanta si dai fuguta la o spalatorie chimica unde prezinti problema si ii lasi pe cei de acolo sa o rezolve. E posibil sa te coste cat o "spalare profesionala" a tapiteriei la o spalatorie auto, dar care stim cu totii ca nu da intotdeauna rezultatele scontate. Si daca cei de la spalatoria de haine sunt in stare sa curete foarte bine o haina din piele de caprioara (cum a fost cazul meu), atunci cu siguranta ca vor face fata si acestei provocari.

Gata. Am plecat ca trebuie sa dau jos tapiteria la un Golf 4 si s-o bag la masina, ca e jalnica... Din negru a ajuns gri din cauza mizeriei.

Spor la curatenie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu azi sa le fac si pe cele din fata. 10 min demonat scaune, 2X20min dat tapiteria jos de pe scaune, 5 min pana acasa, 25min spalare manuala, 30 min spalare masina automata, pus la zvantat un pic, cam vreo 2,5 ore. Mizerie? Nu vedeam fundul chuvetei, chiar daca nu era mai mult de 10 cm de apa. A iesit cat cuprinde, am avut emotii sa nu infund ceva la canalizare... Am pus ceva poze. Pe langa scaunele din fata (cele din spate le-am facut mai demult) m-am ocupat si de plafon, si de mocheta. Am folosit Vanish, si un buretel de spalat vase. Sincer ma asteptam la rezultate ceva mai spectaculoase pe aceasta parte .... sau poate cand se usuca complet o sa se vada altfel ... :Driver:

post-8948-1209673152_thumb.jpg

post-8948-1209673159_thumb.jpg

post-8948-1209673163_thumb.jpg

post-8948-1209673168_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucas : cand ne vedem sa facem operatiunea descrisa de tine la masinea mea ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
FABIAn RuSu

In concluzie: pentru tapiterii textile care e mai buna dintre solutiile "ordinare": Biocarpet sau Vanish ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucas : cand ne vedem sa facem operatiunea descrisa de tine la masinea mea ??

Pai zi si tu cam cand crezi ca poti. saptamana asta sunt excluse 13 si 16, si sambata toata ziua ca trebuie sa merg la tara, in rest vezi si tu cam cand crezi si vorbim.

@FABIAN - ambele solutii isi fac treaba destul de bine. important e sa ai rabdare, si asta nu inseamna max 30 min ci o jumatate de zi cu pauze (ca or sa te doara mainile) si cel putin doua treceri prin acelasi loc, daca zona e mai murdara. Vezi ca pe la magazinele de detergenti mai exista si o gama produsa de Farmec, nu mai stiu exact denumirea, oricum scrie ceva de tapiterie, covoare si parca si tapiterie auto. Am folosit produsul respectiv si s-a dovedit a fi foarte bun, in sensul ca mi-a facut plafonul alb cum era odata (aveam niste pete mari ca odata, candva, se pare ca in masina a curs apa pe la turela).

Modificat de lucastn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

se poate da jos si tapiseria de pe o cotiera de A4? de pe scaune presupun ca se poate da jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai ieftina ,ieficienta ri cu rezultate 100%,se da u jos fetele de bancheta eaprox simplu astazi am facut asta dupa ce la spalatorie nu au putut face nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu azi sa le fac si pe cele din fata. 10 min demonat scaune

Salut Cum se desfac?de unde incepi?daca le desfaci se mai muleaza la el si dupa ce le speli?

As vrea sa ma apuc si eu dar imi e teama ca nu o a mai "pice" la fel...Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da u jos fetele de bancheta eaprox simplu

Cum?Se mai muleaza la fel la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!