Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Iese cu un aspirator cu abur care injecteaza in tapiterie si tot odata absoarbe mizeria.Nu faci nimic cu acele solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Darkangel69  - cauta pe google "solutie tapiterie'', si vei gasi ce iti trebuie tie! Fara aspiratoare, fara abur. Doar o solutie usor de folosit

 

Spor la treaba!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de tapiterie,la mine nu iese neam....probabil si materialul este cu probleme,o stofa mai subtire fata de cele obisnuite...zic si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc pe net pduse de la Meguiar's. Cineva mi le-a recomandat si din ce am citit sunt foarte eficiente. Am comandat un kit de produse pt interior. Voi reveni dupa ce le folosesc cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Desi sunt foarte multimit de masina,culoarea deschisa a banchetelor este o reala problema in sensul ca se vede orice pasa. Dupa multe incercari cu diverse produse ,unele mai scumpe...altele mai putin....la insistentele sotiei am incercat vanish oxy action.am ramas socat cat de bn a iesit. Pe scurt,am pus cam 50 ml de vanish la 2 l apa si am pulverizat pe rand bancheta din spate...apoi scaunele din fata...lasat fiecare cam 10 min sa actioneze...apoi am frecat cu o perie normala timp de vreo 2 min toata masina....le am lasat la uscat ....rezultatul a fost surprinzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si mizeria unde s-a dus, se evapora odata cu apa...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam mai sus in cazul in care sunt patate superficial....daca totusi sunt "mizerabile"...ca tot zico tubde mizerie....se poate aplica aceeasi procedura descrisa mai sus de mine si sa tragi dupa cu un aspirator puternic....iar ca tot stam majoritatea la bloc si nu avem posibilitatea asta....se merge frumos la o spalatorie auto....cu banchetele ude....eventual facute in apropiere ...dat o mica atentie baiatului de acolo ...si ala ti trage toata mizeria

Sau nici asa nu e bine?nu incerc si nu vreau sa intru intr o polemica cu cei care se ocupa aici cu tapiteriile auto....e doar o solutie buna si ieftina cea descrisa de mine...mai ales ca e probata slde mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spun cum e bine si cum nu, te intrebam pt ca logica imi spune ca pt a curata ceva (o carpa) trebuie sa murdaresti altceva (apa), sa se transfere murdaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul de mai sus. Mizeria a ramas in burete. De unde or sa apara putin mai tarziu niste mirosuri. Si din cauza apei la fel.

Tapiteria se curata ori cu aspirator cu injectie extractie care sa traga rezidurile si apa din profunzime. Ori cu spray cu solutie si o laveta de microfibra care sa capteze mizeria

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea si eu sa-mi curat singur tapiteria, nu e ea murdara dar vreau sa-i fac o "reimprospatare" (n-am huse si se mai pune praf pe ea, etc.). Ce spray cu solutie imi recomandati? Aspirator din ala n-am, cred ca nefiind murdara pot sa optez pentru spray si laveta.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara. Vreau sa cumpar un aspirator ca acesta- http://www.domo.ro/Aspiratoare/Aspiratoare/Aspiratoare_cu_spalare/Zelmer/Aspirator_cu_spalare_Zelmer_919.0ST. Ce parere aveti, merita sa il cumpar? O sa spal doar maxim 3 masini cu el, nu il cumpar sa ma apuc de curatat tapiterii, doar pentru masinile mele. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as lua si eu unu din ala.... adica ideea e ca mai vreau din cand in cand sa curat tapiteria (cum ziceam in postul anterior de aici), sa inteleg ca aspiratorul ala e cu injectie/extractie? sau cum adica cu "spalare"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este cu injectie-extractie. Am citit pareri bune despre el pe un alt forum, dar am intrebat aici pentru ca sunt destui care se ocupa cu asta si stiu mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F tare, o sa mi-l comand si eu, cred. Doar sa mai astept ceva pareri, sa vad ce mai zice lumea de el. Eventual pune un link aici cu ce ai mai gasit despre el (sper sa nu se considere ca facem reclama la acel aspirator, vorbim doar de produse de curatare a tapiteriei :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa dai 6 mil ca sa faci tapițeria mașinii 1/an? Gândește-te ce ai nevoie și pentru ce. Și îți aranjezi bugetul corespunzător. Aspiratoare sunt multe pe piața cu preț de la 2mil la 200 mil

În alta ordine de idei, modelul este folosit de câțiva pentru interior auto și face fata din spusele lor (detailing club romania). Deși mai are și bube care se remediază cu niște banda adeziva :)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu oricum am un voucher de 300 lei la Domo, castigat mai demult, cu care nu am ce face, deci as plati doar diferenta :) In principiu de aia m-ar tenta sa-l iau.

Am vazut parca pe undeva ca unii dau cu spuma, asteapta 5 min, si apoi limpezesc.. dar nu stiu de ce, sau daca asa e ok.

Ideea e ca daca ai un aspirator ca ala, si tapiteria ta nu e chiar murdara, ar fi suficient, nu? Bagi niste solutie de careva, ala o "injecteaza" apoi ti-o aspira, in mare cam asta e ideea, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu cu 2 masini plus a prietenei ma costa 510lei sa le spal tapiteria,in oras la mine 170lei/masina plus atentia pentru cel care le spala. Mai bine dau 550lei pe aspirator si il folosesc si in casa. Un bidon de Pulimax de 4,5l este 75lei si ajunge mult si bine pentru 3masini.

Intradevar, are acea buba,iese spuma din el daca folosesti solutii spumante si pui prea multa solutie in rezervor, oricum are garantie 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci aspiratoarele astea injecteaza spuma/solutie si apoi aspira. Ok, dar nu trebuie si frecat cu ceva, sau lasata putin solutia sa actioneze pe tapiterie? Chestia e ca tapiteria mea are cam mult praf in ea, daca dau cu palma pe ea iese ceva praf (nu mult, dar se vede).

 

Si daca pui cata solutie trebuie (nu mai multa), mai iese spuma din el, sau isi face treaba cu brio?

Modificat de Roger27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Volanul meu are o usoara urma spre stanga (unde tin mana de fel), asta seara la 19:00 am programare pt refacere completa, o sa revin cu poze before/after, pretul este 100 lei volanul 20 lei maciulia.

 

Volanul il sterg saptamanal cu demachiant (lapte si vanilie sa miroasa si frumos) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Intrebare pentru cei care aveti tapiserie de sportline, din materialul acela mai abraziv: Cu ce se solutie poate curata? A varsat o prietena cafea pe scaunul din dreapta si nu stiu cu ce sa o scot. De asemenea, e vreo problema faptul ca am scaune incalzite? Se poate deteriora ceva la spalare?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce detergenti buni calitate/pret as putea sa folosesc cu un Karcher SE 4001. Am folosit Karcher RM 519, dar nu e chiar ieftin. Mai multe detalii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În caz ca nu pui detergent special, exista și anti-spumant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci prin adaugarea unui antispumant sa inteleg ca se poate folosi orice detergent pentru covoare ?

Niste recomandari ?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Tapi Extract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in ce dilutie il folosesti ? Vad ca iese la un 18 lei litrul, la transport nu am verificat inca. Karcherul 519 l-am folosit in dilutie de 200 ml la un rezervor plin al lui SE 4001... nu stiu cat are rezervorul de apa, vreo 4 litri ?

LE: Merci mult Muale

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!