Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

mufa - o accesezi pe sub masina, nu cred sa reusesti pe sus. O sa vezi cablurile care pleaca din bara spre mufa/lonjeron - mai departe trebuie sa verifici cablajul pana in modul - asta e sub bord, in partea stanga, sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele se masoara cu aparatul de masura, nu ochiometric. Si trebuie masurat in ficare mufa a senzorilor daca ai alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obligatoriu se verifica cablajul cu aparatul de masura, etc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Speram sa scap usor, fara sa dau bara jos, dar vad ca nu se poate. O sa incerc in weekend sa verific cablajul pentru fiecare senzor si revin cu ce am gasit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.02.2016 at 14:24, Hayate a scris:

Sub bord, zona soferului, partea dreapta. Ai acces la el dupa ce dai jos panoul de plastic de sub volan, cel in care ai comutatorul de lumini.

Am aceeași problema ca și colegul de mai sus. Am demontat minitorpedoul de lângă volan, dar nu am găsit nimic.... Sa nu ma fi uitat eu unde trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o iau de la capat....acolo m-am uitat și eu...Mai încercăm :-D mulțumesc ;-)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au venit nervii....sunt la masina și ma uit va vițelul...nu vad nimic care sa semene a difuzor. E o mufa mica care are doua fire și e înfiptă în bord dar nu cred ca aia face obiectul.

 

DSC_0194.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarea şi montarea avertizării sonore pentru asistentul la parcarea cu faţa -H22-

Avertizarea sonoră pentru asistentul la parcare faţă -H22- se află sub planşa de bord, în spaţiul pentru picioare stânga, şi este fixată în consola pentru suportul de relee.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Ionutpim said:

Am aceeași problema ca și colegul de mai sus. Am demontat minitorpedoul de lângă volan, dar nu am găsit nimic.... Sa nu ma fi uitat eu unde trebuie?

exact pe pagina anterioara, era diagrama cu pozitionarea modulului, pentru modelele voastre..... 

post-140911-0-44281400-1452725649.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rea voința.am văzut-o și pe asta și chiar am citit toate 38 paginile. Nu regăsesc nimic la mine....poate nu am asa ceva și caut degeaba.asta e...stau fără senzori :-D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Removing and installing front parking aid warning buzzer -H22-

The front parking aid warning buzzer -H22- is located under the dash panel in the front left footwell and is secured on the console for the relay carrier.

Removing:

– Switch off ignition and all electrical consumers and disengage ignition key or start button by moving to position 0 (pre-detent).

– Remove cover under dash panel in driver footwell →General body repairs, interior; Rep. gr.68.

  

– Release both spreader rivets -arrows-.

– Release and disconnect connector -1- and remove front parking aid warning buzzer -H22--2- from vehicle.

Installing:

Installation is carried out in reverse order of removal.

  Note

Coding, basic setting and adaption are not necessary if the front parking aid warning buzzer -H22- is renewed.

N94-10525.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am dat bara jos, am verificat firele catre fiecare senzor in parte, si totul pare in regula( firele nu sunt intrerupte). In schimb, am masurat si tensiunea pe fiecare senzor, si era undeva la 2.4 V. E ok o astfel de valoare? M-as fi asteptat sa gasesc 12 volti la senzori. 

Am mers mai departe cu investigarea si am ajuns la mufa care pleaca dinspre bara spre lonjeron, care din pacate avea 2 pini corodati. M-am chinuit foarte mult pana am reusit sa o desfac. Pinul 2 era foarte corodat, era verde peste tot in jurul lui, si in mufa tata si in mufa mama, iar pinul 1 cam la fel. Am incercat sa ii curat cu smirghel si spray de contacte, dar vad ca am aceeasi eroare de open circuit. Aveti idee daca pot inlocui doar cele 2 mufe si pinii aferenti, sau trebuie schimbat tot cablajul?

Mufele au codul 1J0 973 714, iar pinii nu stiu cum sa ii gasesc separat.

Mersi !

Modificat de tonyzg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, tonyzg said:

Astazi am dat bara jos, am verificat firele catre fiecare senzor in parte, si totul pare in regula( firele nu sunt intrerupte). In schimb, am masurat si tensiunea pe fiecare senzor, si era undeva la 2.4 V. E ok o astfel de valoare? M-as fi asteptat sa gasesc 12 volti la senzori. 

Am mers mai departe cu investigarea si am ajuns la mufa care pleaca dinspre bara spre lonjeron, care din pacate avea 2 pini corodati. M-am chinuit foarte mult pana am reusit sa o desfac. Pinul 2 era foarte corodat, era verde peste tot in jurul lui, si in mufa tata si in mufa mama, iar pinul 1 cam la fel. Am incercat sa ii curat cu smirghel si spray de contacte, dar vad ca am aceeasi eroare de open circuit. Aveti idee daca pot inlocui doar cele 2 mufe si pinii aferenti, sau trebuie schimbat tot cablajul?

Mufele au codul 1J0 973 714, iar pinii nu stiu cum sa ii gasesc separat.

Mersi !

daca ai curatat pinii, ai folosit si spray de contacte si tot nu merge - pare sa nu fie de acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, tonyzg said:

Astazi am dat bara jos, am verificat firele catre fiecare senzor in parte, si totul pare in regula( firele nu sunt intrerupte). In schimb, am masurat si tensiunea pe fiecare senzor, si era undeva la 2.4 V. E ok o astfel de valoare? M-as fi asteptat sa gasesc 12 volti la senzori. 

Am mers mai departe cu investigarea si am ajuns la mufa care pleaca dinspre bara spre lonjeron, care din pacate avea 2 pini corodati. M-am chinuit foarte mult pana am reusit sa o desfac. Pinul 2 era foarte corodat, era verde peste tot in jurul lui, si in mufa tata si in mufa mama, iar pinul 1 cam la fel. Am incercat sa ii curat cu smirghel si spray de contacte, dar vad ca am aceeasi eroare de open circuit. Aveti idee daca pot inlocui doar cele 2 mufe si pinii aferenti, sau trebuie schimbat tot cablajul?

Mufele au codul 1J0 973 714, iar pinii nu stiu cum sa ii gasesc separat.

Mersi !

de ce sa inlocuiesti si mufele cand se pot inlocui doar pinii din mufe, se pun pini noi, se sertizeaza pe cablu se pun acele garnituri de etansare si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, s-a rezolvat. Cei doi pini de alimentare erau corodati si nu mai faceau contact. I-am inlocuit cu ajutorul lui Florin si acuma merge perfect.

Mersi Florin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate erau corodati maxim... incat am ramas cu ei in mana, cand i-am desfacut .... 

zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi montez acesti senzori, varianta flat:

http://www.aliexpress.com/item/Car-Video-Parking-Sensor-Reverse-Backup-Assistance-Radar-image-all-in-one-System-16mm-Flat-Sensors/32438338957.html

Doar in ideea ca vreau sa arate ca si montaj cat mai aproape de cele stock, acum intrebarea mea este daca a mai montat cineva, ies senzorii la nivel cu bara sau stau mai in interior, si daca mai trebuie vopsita bara in zona in care se face gaura pentru senzor sau va fi acoperita de mansonul senzorului?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Daca dai gaura corect ar trebui sa iasa bine, fara sa trebuiasca vopsit apoi. Dar dc nu cauti un set de senzori OEM? Sunt mult mai calitativi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ma poate ajuta cineva cu m se face codarea modulului de parcare.am achizitionat unul nou ca ameu era defect cu codul 3c8919475asi imi cere codare.Masina este dotata cu rns510.Va multumusc

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indicatiile VCDS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!