Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Mai incearca zilele astea, pana le va incarca iar colegu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

 

Imi arata eroarea aceasta in bord " Front left parking light not working ! "

Am verificat  toate becurile si nu este niciunul nefunctional.

A intalnit cineva aceasta problema? Pls ajutor !

Modificat de Malciu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia pe partea stanga. Verifica becul si contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfac farul pentru a verifica contactele? Pentruca becurile sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, verifica contactele la bec, contactele la mufa farului - eventual inlocuieste becul sa nu fie pe duca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. ms mult pt sfat. voi incerca. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aveti idee cum pot activa senzorii de parcare la masina din semnatura fara sa mag in marsarier? Butonul care ar trebui sa-i activeze activeaza si parc asistul (parcheaza singura masina) deci daca apas pe el se activeaza doar parc assistul, ca sa-i dezactivez intr-adevar merge sa apas pe acest buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pui in buton si le dai curent pe firul ce e legat la mecurile de ners inapoi. Nu inteleg de ce ai vrea sa-i activezi fara sa mergi cu spatele.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la situatia in care ai parktronic simplu. Apesi pe buton si se activeaza senzorii fata+spate sau doar spate, dupa caz, sa masori distanta sa stii daca mai poti misca masina in fata sa zicem.

Daca le leaga la lampa spate nu se vor activa doar cand baga marsarier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ies si cu fata din parcare; deobicei gararile le fac doar cu spatele. Nu e un must dar e un nice to have :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum daca se leaga ? Fiind montati pe masina sunt deja legati acolo. Butonul doar dezactiveaza senzorii fata.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in concluzie ar fi solutii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca sunt solutii.

Prieteni, forumul este minunat, dar nu ar trebui sa tina loc de manual de utilizare...

Daca l-ai fi citit, ai fi aflat ca in cazul in care ai OPS si PLA (adica butonul cu functii duble, senzori si parcare automata), o apasare scurta activeaza sistemul de parcare automata, iar o apasare lunga, activeaza senzorii de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul vrea sa activeze senzorii de mers inapoi fara sa bage in R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi exact asta i-am spus cum să facă. Să țină apăsat butonul, nu să apese scurt.

PS: La Passat-urile mai noi (cele cu OPS) parcarea automată și senzorii de parcare împart același buton.

Sent from my S500 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge faza cu tinutul apasat pe buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cum pot activa senzorii de parcare la masina din semnatura fara sa mag in marsarier? Butonul care ar trebui sa-i activeze activeaza si parc asistul (parcheaza singura masina) deci daca apas pe el se activeaza doar parc assistul, ca sa-i dezactivez intr-adevar merge sa apas pe acest buton.

Avand in vedere ca vorbesti despre un Passat din 2009 cu senzori de parcare (8) si parcare automata, am dedus ca ai butonul de mai jos dispus langa schimbator:

 

post-239-0-26751500-1413614437_thumb.jpg

 

 

Ei bine, daca apesi pe el:

- scurt - se activeaza sistemul de parcare automata

- lung (il tii apasat pentru cateva secunde) - se activeaza senzorii de parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate dezactiva un singur senzor? exista vreo metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se poate. Eventual sa incerci sa-l decuplezi si sa-i pui vreo rezistenta intre fire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cum pot activa senzorii de parcare la masina din semnatura fara sa mag in marsarier? Butonul care ar trebui sa-i activeze activeaza si parc asistul (parcheaza singura masina) deci daca apas pe el se activeaza doar parc assistul, ca sa-i dezactivez intr-adevar merge sa apas pe acest buton.

Avand in vedere ca vorbesti despre un Passat din 2009 cu senzori de parcare (8) si parcare automata, am dedus ca ai butonul de mai jos dispus langa schimbator:

Ei bine, daca apesi pe el:

- scurt - se activeaza sistemul de parcare automata

- lung (il tii apasat pentru cateva secunde) - se activeaza senzorii de parcare

Dap, a mers. Multam

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se poate. Eventual sa incerci sa-l decuplezi si sa-i pui vreo rezistenta intre fire...

Nu merge cu rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, ca sa am acces la unu din senzori presupun ca trebuie sa dau jos toata bara nu? si cum nu merge cu nici o rezistenta , cred ca trebuie sa inlocuiesc un senzor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune VCDS pe ea si daca este dus unul din ei, vezi exact despre care este vorba....... ca sa ai acces, trebuie data bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai putin in situatia in care cel defect este vreunul de pe grila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stiu care este.. este unu din bara din fata de pe grila cromata... nu cred ca este defect :lol: .. este foarte murdar si a intrat inauntru(asa sper).. si acum cand dau in marsarier ba piuie ba merge normal depinde cum se misca acolo. eu ma gandeam sa il anulez si sa il las asa.. daia intrebam..

daca e ala cromat din bara .. este vreo operatiune mai speciala?@ valentin

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!