Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Buna seara,am si eu o mica nedumerire.Am scanat de erorii pentru senzori de parcare, am avut urmatoarele erori de mai jos,am cumparat senzorii i-am inlocuit si am mai ramas cu aceleasi erorii pentru cei din fata.Punand degetul pe ei atat cei din fata cat si cei din spate scot acel sunet ca un "tacanit".Daca sterg erorile cand ii activez sau dau inapoi se aude un bip scurt ca si cum s-ar activa,dupa acel bip scurt face o pauza si se aude iar un bip lung.

3 Faults Found:
01628 - Sensor for Parking-Aid; Front Mid-Left (G254)
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 67
                    Mileage: 284984 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.06.02
                    Time: 01:26:33

01627 - Sensor for Parking-Aid; Front Mid-Right (G253)
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 67
                    Mileage: 284984 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.06.02
                    Time: 01:26:33

01546 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Left (G204)
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 67
                    Mileage: 284984 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.06.02
                    Time: 01:26:32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O postare completa era mai bine.

Primele 2 erori sunt de la senzorii fata-mijloc, a 3-a e de la un senzor de pe spate. Daca ai inlocuit senzoorii si face la fel, poate ar fi bine sa verifici cablajul, mufele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si mai sus,au mai ramas doar erorile pe cei de pe fata,daca ar fi cablajul,s-ar mai auzi acel sunet cand pun degetul pe ei?Multumesc mult pentru raspuns,stie cineva care e traseul cablajelor? Acuma am cuplat,eu nu am senzori pe mijloc...4 spate si 2 fata,mufele sunt pentru cei care vin in masca dar sunt izolate.Sa fie schimbate firele...

Asta e tot ce da la senzori de parcare

   Address 76: Park Assist       Labels: 3C0-919-283.LBL
Control Module Part Number: 3C0 919 283 B    HW: 3C0 919 283 B
  Component and/or Version: Parkhilfe 8-Kan 004 0011
           Software Coding: 0010024
            Work Shop Code: WSC 05311 000 00000
                      VCID: 284BDE7F02F3EF4277F06E5-807C
2 Faults Found:

01628 - Sensor for Parking-Aid; Front Mid-Left (G254)
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 122
                    Mileage: 288163 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.09.09
                    Time: 16:12:08

01627 - Sensor for Parking-Aid; Front Mid-Right (G253)
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 122
                    Mileage: 288163 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.09.09
                    Time: 16:12:08

 

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva o idee de ce da eroare pe cei 2 senzori care nici nu exista?Si pe unde trece cablajul,am citit pe aicea ca e sub capota o mufa pe la filtru de aer.Daca imi poate zice cineva ce pot face sa scap de acele erori,si pe unde e traseul cablurilor,mi-ar fi de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai senzorii resp sistemul nu functioneaza. Tu ai citit acest topic sau nu? Daca unul nu functioneaza sau e lipsa sist nu e operational. Inlocuieste/completeaza senzorii si iti va functiona. Fa proba in mufele goale cu ce ai pe lateral. Daca eroarea se muta macar stii care e cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit topicul,cei 2 senzori Nu Exista.Nu am gaurile pentru cei din masca,doar cablajul.De aia intreb de ce da eroare daca masina are defapt doar 6 senzori.Normal nu ar fi ca sa fie anulati din modul.Cat de idiot sa fi sa pui cablajul si din cauza la cablaj sa dea eroare.Sa fi avut defapt 8 senzori si sa fi inlocuit masca fostul propietar?Eu consider nu ar fi trebuit sa dea eroare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista cu 6 senzori ci cu 8. Masca a fost inlocuita cu una fara locas senzor. Schimba masca cu una cu locase si cumpara ai senzorii cromati aferenti. Unul e in jur de 400 lei, iar grila cam 450 lei. Mai ieftin gasesti sh-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final dupa ce am desfacut cablajul,am gasit un fir taiat.L-am lipit,tot aceleasi erori,am pus mufele care ar fi venit la cei din mijloc,la cei din lateral si eroare sa mutat la cei din lateral.In final.Am probat cu alti senzori pusi la toate mufele din fata si nu mai da eroare...Concluzia e ca un idiot a schimbat masca din anumite motive pe care numai el le stie,si nu sa mai sinchisit sa puna masca cu tot cu senzori..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce ti-a spus colegul Pronet mai sus. Citeste ca nu e greu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit de cand a postat,de aia am si incercat mufele din mijloc pe senzori laterali,ce sa ii faci asa e lumea putea sa lase macar masca fostul propietar.Senzorii i-am luat pe toti 4 cu 80 de euro noi  cu garantie 1 an de zile,dar tot imi mai trebuie unul daca pun masca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fostul a spart resp masca si a ales una fara senzori-mai ieftina si mai usor de gasit. A preferat sa renunte la PDC ptr o grila normala si mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu un cod pentru suporti in care vin pusi senzori de parcare,ma intereseaza pentru suporti din grila radiator.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau ceva umezeala prin mufa, oxid, etc - care era eroarea stocata, daca ai verificat cu un tester ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul nu are cei doi senzori din masca, ce mufa oxidata ........?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2016 at 9:57 AM, Flavyus said:

Am facut o lucrare pe electrica (compresor AC, spalat instalatie etc) si in urma acestei interventii nu mai merg senzorii de parcare (din fabrica): se aprinde lampa de control pe buton, da un semnal de avertizare (tiuie), clipeste intermitent si apoi se dezactiveaza. As putea rezolva printr-o resetare simpla ceva ?

Mersi

mea culpa - din pacate mie mi-a afisat acest post, ca nou... pt el era raspunsul.

se pot sterge posturile mele - multumesc moderatorilor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea e cea de mai sus.Am luat grila si nu a venit cu suporti de prindere pentru senzori nu gasesc nici un cod ca sa ii comand 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, claumedel said:

Eroarea e cea de mai sus.Am luat grila si nu a venit cu suporti de prindere pentru senzori nu gasesc nici un cod ca sa ii comand 

Tu vrei senzorii sau suportii lor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suporti de prindere a senzorilor care vin lipiti,dar pentru grila,si o poza ar fi de ajutor.Practic am doar masca care are doar gaurile date si senzori dar fara suporti si fara protectia de cauciuc.Florin multumesc pentru link,din pacate nu stiu cum aratau cei originali,i-am gasit pe cei din link la 23 de lei,dar inca caut un cod pentru suporti care ar fi trebuit sa fie deja pe masca sau ceva poze cu ei ca sa nu ii cumpar degeaba

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,din pacate am pus universali,nu a iesit perfect dar merg senzori.As fi pus originali dar ajungeau foarte tarziu si nu am mai putut astepta.In total am cheltuit 300 lei pe o masca care arata foarte bine si e noua dar din un material foarte prost,mai bine dadeam gauri la cea de pe masina.46Lei  2 suporti,200Lei senzori masca,80euro ceilalti senzori care erau arsi.Plus 20lei pe un lipici care scria ca in 5 minute se lipseste,am lasat masca cam 10 ore sa se lipeasca suporti si degeaba,pe original mai venea separat banda dublu adeziva.As fi vrut si acea protectie de cauciuc dar nu am gasito.In schimb nu sunt multumit de faptul ca se aud cam incet "difuzoarele" in care suna cand e vreun obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, daca ma puteti ajuta cu o informatie despre o problema la senzorul de parcare stanga fata pentru un VW Passat B6 din 2010. La testarea VAG am primit ca si raspuns cum ca senzorul stanga fata nu functioneaza. Am incercat cu un alt senzor (am incercat 4 senzori diferiti) de la un model de Passat asemanator insa acelasi lucru, butonul PDC se aprinde intermitent si ca si sunet se aude un tiuit subtire. Imi puteti spune unde ar putea fii problema?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul..posibil sa fie deteriorat pe traseu.Posteaza eroarea asa cum apare pe diagnoza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns! Eroarea nu o pot posta ca testul VAG mi l-au facut la service unde mi-au spus ca "senzorul stanga fata" e defect. Am cumparat un alt senzor de pe un model asemanator de Passat dar la fel nu merge. Ma cam sperie ce mi-au spus de la service cum ca trebuie data bara jos si ca pare ceva complicat. Daca puteti sa imi spuneti cum as putea rezolva? Se poate verifica doar de la firele care merg la senzor daca functioneaza sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Cu un aparat de masura se verifica daca are alimentare,masa si continuitate pe firul de semnal pina in modulul parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!