Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

La Passat, dai jos buzunarul de la bord din stanga si il poti schimba pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

am si eu o intrebare legat de senzori.

Recent am fost in reprezentanta pt revopsire bara spate, si de atunci sunt momente cand fluiera continuu senzorii de pe bara spate. Ce pot sa fac sa rezolv... ?

Beep'ul nu e tot timpul, sunt zile cand nu am probleme.

S-ar putea sa nu fi fost montati senzori ok si sa detecteze ceva aiurea ? am senzatia ca vreo 2 senzori sunt cu 1mm mai inaintru... adica nu sunt la nivel cu bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un senzor defect. Fa o diagnoza.Urmareste MVB atunci cand nu functioneaza ca sa vezi care e defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti. Scriu pentru prima data pe forum si daca gresesc va rog sa ma iertati. Am si eu o intrebare.Se pot monta senzori de parcare originali pe un passat 1.6 FSI cu RCD 300?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nu vor afisa pe RCD300 - daca vrei sa cumperi cu OPS

 

daca vrei sa merga si OPS-ul - afisarea pe radio - trebuie sa-l schimbi cu un model mai nou - daca masina ta este 2008, can-ul tau este compatibil

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna am si eu modulu cu codu3c8919475 la diagnoza iese ca e defect

Masina e dotata cu rns 510 de fabrica

Cu ce coduri de modul il pot inlocui sa fie compatibil si unde as gasi

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul cu acelasi cod sau cu A in coada.

Pentru oferte, vezi Aria vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am o rugaminte...daca ma poate ajuta cineva...la un passat variant din 2010 unde se afla buzzerul din fata si cum se demonteaza? Am tot cautat pe net dar nu am gasit! Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub bord, zona soferului, partea dreapta. Ai acces la el dupa ce dai jos panoul de plastic de sub volan, cel in care ai comutatorul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu o chestiune foarte interesant, si anume:bentru schimbarea BUZZER a senzorilor de parcare spate, la passat b6 berlina, nu este nevoie de nici un fel de demontare pentru al putea da jos, pentru inlocuirea lui,se poate face operatiunea direct din portbagajul masini fara a mai fii nevoie demontarea tavitei, si a banchetei celor care le pot oferii informatii , ma puteti suna la nr de tel 0764569959 si va explic exact cum se face......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad cum il pui la loc pe pozitia lui fara sa scoti macar clemele din lateral de la polita portbagaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, IONUTSAY said:

revin cu o chestiune foarte interesant, si anume:bentru schimbarea BUZZER a senzorilor de parcare spate, la passat b6 berlina, nu este nevoie de nici un fel de demontare pentru al putea da jos, pentru inlocuirea lui,se poate face operatiunea direct din portbagajul masini fara a mai fii nevoie demontarea tavitei, si a banchetei celor care le pot oferii informatii , ma puteti suna la nr de tel 0764569959 si va explic exact cum se face......

Si atunci care mai este rolul acestui post al tau daca nu dai si explicatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, pronet a scris:

Nu prea vad cum il pui la loc pe pozitia lui fara sa scoti macar clemele din lateral de la polita portbagaj. 

din aceasta cauza am lasat nr de tel cel care vrea informatii ,prin tel e mai simplu si mai explicativ

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, nu vrei sa descrii aici ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine o sa explic asa mai babeste ca sa inteleaga toata lumea,

Intrii in portbagajul masini, pe spate , cu o surubelnita mica subtire impingi cele doua clipsuri de plastic ce tine Buzzerul prins de acea caroserie dupa care se trage Buzzerul in partea dreapta putin adica in dreapta ta cum stai pe spate  , cu un patent cu cioc ascutit se scoate mufa din Buzeer , dupa care il deplasati tot in dreapta pana ce va cadea singur, cand va ajunge la una din gaurile alea mari, aa si inca ceva difuzolul la mine era defect si la-m inlocuit cu un difuzor de la o masinuta cu telecomanda .....bafta va stau la dispozitie  pentru ori ce intrebri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum vine intrebarea de baraj: cum faci operatiunile in ordine inversa, adica sa montezi clipsurile laloc ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine o sa explic asa mai babeste ca sa inteleaga toata lumea,

Intrii in portbagajul masini, pe spate , cu o surubelnita mica subtire impingi cele doua clipsuri de plastic ce tine Buzzerul prins de acea caroserie dupa care se trage Buzzerul in partea dreapta putin adica in dreapta ta cum stai pe spate  , cu un patent cu cioc ascutit se scoate mufa din Buzeer , dupa care il deplasati tot in dreapta pana ce va cadea singur, cand va ajunge la una din gaurile alea mari, aa si inca ceva difuzolul la mine era defect si la-m inlocuit cu un difuzor de la o masinuta cu telecomanda .....bafta va stau la dispozitie  pentru ori ce intrebri.

 

 

adica le bagi de jos in sus , si tii cu o surubelnita , din partea cealalta ca sa fie fix la gauri. asa lam prins inapoi, maine o sa fac si un filmulet pe chestia asta cap-coada

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

La masina din semnatura, de vreo 2 luni, au inceput sa imi faca figuri senzorii de pe fata, la modul ca o perioada mergeau, iar dintr-o data iar nu mergeau. Initial am avut eroare de circuit intermitent pe toti cei 4 senzori de pe fata, cum stergeam eroarea, cum mergeau bine mersi. Din pacate, ulciorul nu a mers de multe ori la apa, iar acuma am urmatoarea eroare de care nu mai pot scapa: 

02069 - Front Parking Aid Sensors 
011 - Open Circuit
Freeze Frame:
Fault Status: 01101011
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 105
 

Am verificat cu VCDS ce valori au senzorii de pe fata, iar toti indica 255.

Puteti sa ma indrumati cum as putea sa scap de eroare si sa mearga iar senzorii? Oare s-a stricat modulul, sau a cedat vreo mufa/ fir?

Mersi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/02069

 

02069 - Front Parking Aid Sensors

02069 - Front Parking Aid Sensors: Open Circuit

Possible Symptoms

Parking Aid not working

Possible Causes

Main Connector to Front Sensors disconnected

Separate Connectors to all Front Sensors disconnected

Wiring/Connector(s) from/to Front Sensors faulty

Possible Solutions

Check Main Connector to Front Sensors

Check Separate Connectors to all Front Sensors

Check Wiring/Connector(s) from/to Front Sensors

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, tonyzg said:

Salutare,

La masina din semnatura, de vreo 2 luni, au inceput sa imi faca figuri senzorii de pe fata, la modul ca o perioada mergeau, iar dintr-o data iar nu mergeau. Initial am avut eroare de circuit intermitent pe toti cei 4 senzori de pe fata, cum stergeam eroarea, cum mergeau bine mersi. Din pacate, ulciorul nu a mers de multe ori la apa, iar acuma am urmatoarea eroare de care nu mai pot scapa: 

02069 - Front Parking Aid Sensors 
011 - Open Circuit
Freeze Frame:
Fault Status: 01101011
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 105
 

Am verificat cu VCDS ce valori au senzorii de pe fata, iar toti indica 255.

Puteti sa ma indrumati cum as putea sa scap de eroare si sa mearga iar senzorii? Oare s-a stricat modulul, sau a cedat vreo mufa/ fir?

Mersi!

 

verifica mufa de la cablajul care pleaca spre bara - pe lonjeron stanga. Vezi sa nu fie umezeala, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori o indrumare mai tehnica, eventual o schema a circuitului ca sa imi dau seama exact ce ar trebui sa verific. Am desfacut carenajul de la roata stanga fata, si am verificat mufa mare in care intra firele de la senzori si totul parea sa fie ok. mai mult de atat nu prea stiu unde sa umblu.

La o prima vedere, mufa mare ce pleaca spre bara e destul de murdara de praf. E posibil sa fii intrat ceva mizerie acolo si sa nu mai faca contact. Am sa desfac mufa si verific daca e de acolo sau nu.

Mersi !

Modificat de tonyzg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!