Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Si daca sistemul este in avarie sigur are si eroare stocata si asa se vede care senzor este defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cablu si soft pentru operatiune + ca nu ma pricep ,e de ris dar chiar nu stiu nici unde este mufa ...

De aceea am cerut ajutorul cuiva de incredere de aici ,mie ca la service fac altele mai rau (sunt paranoia astia fac orice sa puna mina pe un ban ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi fara a pune calculatorul pe masina nu avem cum sa te ajutam de la distanta. Avem nevoie de rezultatul diagnozei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut

  am achizitionat de pe un alt passat 4 senzori parcare spate cu tot cu cabluri si cu suport prindere bara spatedar fara modul ca vreau sa imi iau OPS.

   codul de la senzori este

      3C0 919 275 L

 Pe masina am RCD 510 iar can am cu terminatia E,

  ce modul OPS ma sfatuiti sa imi iau?

si daca va merge pus pe passatul meu an 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta l-am avut eu pe masina si a mers pe RCD310, RCD510 si ulterior pe RNS510...... 3C8 919 475

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc..am sa caut sa cumpar unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva cit ar costa sa imi instalez senzori OPS OEM pe un passat? Inca caut un Passat sa cumpar, si cum multe sunt fara senzori m-ar interesa la cit ar iesi instalatia. Torino e destul de aglomerat si se gaseste dificil locuri de parcare asa de mari, deci cred ca mi-ar fi necesari :)

In principiu ma intereseaza costul pentru senzori, buton si cabluri (de la sensori la centrala) impreuna cu instalare, un pret orientativ. Vrea sa il cumpar cu RNS310 sau RNS510, asa ca nu cred ca vor fi probleme de centrale sau altele similare. Vreau sa vad daca merita sa iau unul fara senzori si sa ii instalez ulterior, sau mai bine mai caut :)

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru spate: vreo 700 ron. Fata+spate aprox 1100. Fara instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Stii cumva cit ar fi o instalare? Nu cred ca ma voi pune sa demontez jumatate de masina, sa dau gauri in bare de protectie si sa trag cabluri... Cite o chestie mai mica mai fac si eu, dar asta cred ca e peste puterile mele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Doar pentru spate: vreo 700 ron. Fata+spate aprox 1100. Fara instalare.

 

si asta cu piese.... aduse.

 

la reprezentanta un singur senzor, este in jurul la 400 lei... si peste. 4 fata, 4 spate.... centrala, cabluri, conectori, buton... te apuca plansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci operatiunea in Italia, cred ca te va costa serios ... Nu stiu cat se cere pentru un astfel de montaj insa este destul de mult de munca (demontat ... etc.).

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gindeam sa fac montarea intr-o vacanta in Romania. De-aia eram curios de un pret orientativ. Piesele le mai gasesc pe ebay sau pe unde sunt mai ieftine, dar la montat nu ma bag :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu zic sa cumperi kit complet pentru acest retrofit..... o sa fie cum trebuie si iesi mai bine la bani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e atit de piese (kit, sau piese separate) cit de instalare... Sigur nu il voi putea monta singur :) Daca este kit complet sigur ar fi mai usor, dar ma interesa in special costul la montare. Aici in Italia sigur mi-ar lua citeva sute de euro pentru asa ceva, asa ca imi convine mai mult sa asptet pina gasesc una cu OPS deja montat :) Daca in Romania costa mai putin montatul eventual ma pot gindi la un retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un Passat B6 

 

Vreau sa ii pun senzori de parcare si m-ar interesa urmatoarele

 

1.De ce display as avea nevoie pentru a vedea pe ecran obstacolele cand parchez si etc...

2.De ce alte accesorii mai am nevoie pentru a functiona totul cum trebuie

3.Trebuie sa montez in acest caz senzorii si pe fata sau doar pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde, poti avea si doar pe spate. Oricum iti trebuie RNS 310 sau RNS 510, apoi iti trebuie 8 senzori cu cablurile aferente(fata-spate daca vrei doar pe spate iti trebuie doar 4), modulul pentru senzori, si cele 2 microboxe(am uitat cum se numeau) care se monteaza unul sub bord la sofer si unul in portbagaj mi se pare pentru beep, si cam atat. Modulul se monteaza pe undeva in spate la climatronic daca nu gresesc, oricum era un DIY pe aici pe undeva, iti arata tot ce tre sa cumperi si cum sa montezi.

Modificat de razvan3c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okey astept...

 

si daca ai putea cumva sa imi zici un pret total la toate astea? Orientativ :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun.... tot inteleg ce scrie acolo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Google traduci tot :D si vei intelege cat de cat, plus daca ai mai facut lucrari de genul la masina te vei descurca binisor daca ai rabdare.

Rns-ul costa cateva sute de euro....in jur de 600 OEM sau poate si mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un RNS 310 la 1100 LEi... asta nu s-ar potrivii cu senzorii?

 

Daca pun un link pentru a ma putea lamurii se considera reclama? :-/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS-ul nu este obligatoriu pentru senzorii de parcare. O simpla cautare pe net sau forum arata faptul ca orice player cu sufix 10 este ok (RCD 310, RCD 510, RNS 510, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh... RCD 510 e mai frumos:) dar e bine daca se potrivesc.

 

 

 

OFF:

 

SCuzati ca postez tot aici dar nu ma prea descurc pe forumu asta... nu gasesc undeva manual de utilizare pt Passat B6 2.0 FSI?? pe forum sau unde as putea gasii?

Modificat de SAlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasesti la DIY passat b6, primul de sus cand intri pe topicul de passat b6 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

`MErsi mult!!!

 

pacat ca nu mai merge nici un link..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!