Jump to content

Trebuie sa las masina in service


Valix
 Share

Postare recomandată

Din nefericire, se pare ca huruitul de care vorbeam in alt topic, aparut la viraj volan stanga in acceleratie, nu vine nici de la rulmenti, nici de la capetele de planetara, ci de la cutia de viteze. Asta inseamna ca va trebui sa las masina in service pe perioada dintre demontarea cutiei, comandarea pieselor ce trebuie inlocuite si remontarea cutiei pe masina. Sincer sa fiu, la cate am citit pe acest forum si la cate am vazut cu ochii mei, aceasta solutie ma inspaminata rau de tot. Chiar simbata mi s-a intamplat sa fiu intr-un mare service Skoda, si cei de acolo au vrut sa ia o piesa de la directie de pe o masina aflata la reparat, ca sa o puna pe masina mea, sa vada daca dispare zgomotul.......

Ce sfaturi imi dati? Ce pot face sa nu las masina acolo? Partea proasta e ca neavand cutie, si implicit planetare, nu o pot urca pe o platforma sa o duc acasa. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0. Nu vad legatura intre zgomot la viraj volan stanga si cutia de viteze, mi se pare putin probabil ca huruitul sa provina de la cutia de viteze si sa se manifeste doar la viraj stanga (adica ar trebui sa se manifeste permanent cand masina se deplaseaza).

1. Nu poti face nimic daca e vorba de demontat cutia de viteze, e nevoie sa duci masina in service. Daca nu vrei s-o lasi, vezi (2a) mai jos.

2. Daca se face mai intai demontarea si apoi comandarea pieselor sa inteleg ca nu se stie de fapt care e cauza huruitului? Daca 'se banuieste' ca ar fi o problema la cutia de viteze aceasta ar trebui schimbata cu totul, ca subansamblu (vezi cazul lui imircea cu Passat-ul, caruia i s-a schimbat motorul complet si nu doar blocul motor, pentru un por in blocul motor), mai ales daca masina mai e in garantie. In plus, este putin probabil ca dupa demontarea cutiei de viteze sa fie identificata cauza unui huruit care initial a fost 'cautat' la rulmenti sau la capetele de planetara, si cu atat mai mult ar trebui sa insisti sa se schimbe cutia cu totul.

2a. Daca se spera ca piesele cu probleme vor fi identificate dupa demontarea cutiei, poti sa pui cutia la loc dupa ce s-au facut verificarile necesare si sa mergi cu masina pana se comanda si vin piesele, dar service-ul iti va cere sa platesti montat-demontat cutia de viteze.

3. Daca se cunoaste cauza huruitului (ceea ce pare putin probabil din ce spui tu), atunci mai intai se comanda piesele si dupa aia te duci cu masina in service. Inlocuirea pieselor ar trebui facuta in aceeasi zi, si sa poti lua masina acasa la sfarsitul zilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns, Laurentiu. Foarte bine punctat.

Din pacate, nu stiu cum sa-i conving sa-mi schimbe cutia. Apoi, ei suspecteaza in cutie rulmentii sau satellitii, deci nu pot comanda piesele fara sa vada cutia demontata si fara sa vina si cineva de la PoRo sa vada despre ce e vorba.

Intr-adevar, varianta ar fi, asa cum ai zis, sa solicit sa-mi remonteze cutia pe maisna, dar costurile am inteles ca ar fi destul de mari (6-7 ore de manopera), desi efectiv nu cred ca dureaza mai mult de 2-3.

Cum naiba sa fac sa-i determin sa-mi puna cutie noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti schimbe cel mult difeentialul. Nu se impune schimbarea intreaga cutie de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce treaba are diferentialul? Ei suspecteaza rulmentii sau satelitii......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Care sunt in diferential, si care este in carcasa cutiei de viteze. De aia suna doar la viraj stanga, cand roata dreapta (din exterior) trebuie sa se invarta cu o viteza mult mai mare decat roata din stanga (interiorul virajului). Asta e de fapt rolul diferentaialului, sa permita viteze independente rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce treaba are diferentialul? Ei suspecteaza rulmentii sau satelitii......

Verbul 'suspecteaza' folosit de tine spune foarte multe. Habar n-au care e cauza.

M-am lovit si eu de astfel de situatii, si am ajuns sa-mi apar drepturile cu legea in mana, pentru ca uneori altfel nu se poate. Din punctul meu de vedere, daca masina e in garantie, legea ("HOTARAREA GUVERNULUI Nr. 394/1995 din 8 iunie 1995 privind obligatiile ce revin agentilor economici - persoane fizice sau juridice - in comercializarea produselor de folosinta indelungata destinate consumatorilor" - si actualizarile ei) spune asa:

"Art. 14

Produsele de folosinta indelungata defectate in termenul de garantie, atunci cand nu pot fi reparate sau cand durata de nefunctionare din cauza deficientelor aparute in termenul de garantie depaseste 10% din termenul de garantie, la cererea consumatorului, vor fi inlocuite de vanzator sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizata a produsului respectiv.

Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului si in cazul unor defectiuni repetate (cel putin 3 defecte in prima jumatate a perioadei de garantie) sau in cazul defectarii produsului care a fost deja inlocuit."

Daca te incadrezi la situatia cu bold, si ti-au trecut niste mentiuni in cartea de garantie de fiecare data cand ai fost la service sa reclami huruitul, te duci frumos la service si ceri schimbarea cutiei de viteze ca subansamblu daca ei 'suspecteaza' o problema la cutia de viteze, si nu 'investigarea problemei prin incercari repetate, pe timpul clientului, doar-doar dam peste cauza sau se plictiseste clientul si renunta'. Daca nu sint de acord cu asta, au intotdeauna optiunea inlocuirii masinii pe banii lor, sau restituirea banilor pe care tu i-ai dat, modalitate prin care s-ar putea rezolva cu sanse de reusita destul de mari problema ridicata de tine. Spune-le si asta si vezi ce zic.

In plus, intrucat problema ta inteleg ca dureaza de ceva vreme, nu pierde vremea discutind cu receptionistii, care n-au putere de decizie. Sugestia mea pentru pasii urmatori ar fi urmatoarea:

- vorbeste cu seful de service

- daca nu se rezolva - treci la seful lui (care ar putea fi directorul firmei/actionarul principal/etc)

- daca nici asa nu se rezolva - fax la service, in care sa reclami situatia si sa soliciti rezolvarea ei conform legii (ca vorba zboara...)

- daca nici asa nu s-a rezolvat - OPC, justitie, etc, dar deja devine complicat si consumator de timp

Din pacate toate cele de mai sus iti vor consuma timp si nervi, insa eu nu m-as lasa 'aburit' de service, ci as insista pana cand problema se rezolva.

Ai putea de asemenea sa lasi masina in service o saptamana, s-o faca bucati pana gasesc cauza, si cand te intorci sa ti-o dea cu problema rezolvata, insa asta ar fi o varianta cu sanse de reusita destul de mici (adica tu o lasi o saptamana in service, ei ti-o dau reparata, si te intorci la ei dupa ce faci 100m, avind acelasi huruit - si problema nerezolvata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, pana acum e clar.

Intrebare: am cum sa-i oblig/determin/conving sa-mi remonteze cutia mea pe masina pana la sosirea piesei noi, fara a plati manopera pt. montare/demontare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, pana acum e clar.

Intrebare: am cum sa-i oblig/determin/conving sa-mi remonteze cutia mea pe masina pana la sosirea piesei noi, fara a plati manopera pt. montare/demontare?

Nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai ai o varianta: sigileaza masina si las-o acolo. Sigilat: usi, portbagaj, motor, roti.

Si ti-ai luat de o grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu zis ca inchideti topicul ca nu mai lasa masina, s-a rezolvat problema. era de la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!