Jump to content

Sonda lambda


lbanias
 Share

Postare recomandată

catarapid:

Te duci la orice magazin d piese auto si ceri un spray de contacte ( ar trebui sa vina si cu o periutza mica )

dai pe partea care intra in esapament, dai bn cu spray, o lasi 2-3 min si apoi cureti cu periutza( daca nu iti da ei e buna si cea d dinti).

verifci si mufele si daca-s murdare folosesti acelasi spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul de contacte e foarte bun pt contacte/mufe etc nu pt curatat sonde lambda...

E ca si cum ai curata un bec cu filamentul stricat si speri sa se "aprinda" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Mihai, ii cam dau dreptate lui Moog..mai bun ar fi (banuiesc) un spray degripant...m-am uitat la mufe si sunt in regula...bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba daca curata sau nu... e vorba ca sint imbatrinite sau mai rau duse...

Poate umai in cazul cind ai mers cu amestec de aiurea mult timp sau cu benzina foarte proasta si are depuneri...dar sint rare cazurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moog:

oke moog, fiecare isi are parerile impartite...am lucrat la un service si am vazut ce foloseau electricianii si in ce cazuri, e bun si degripantul dar nu curata la fel d bn k cel de contacte sau de frane.

Io am spus cu ce am curatat...acum fiecare decide daca e bn sau nu.

cel mai bun era sa fie curatat cu apa tare...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul de contacte curata mai bine eu nu am zis NU...

Dar dupa 100k facuti sperantele de a readuce la "viata" o sonda e foarte mica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Moogo dar e mai ieftin un spray decat o sonda :))...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa credeam si eu in duhul apelor si in nemurirea sondei lambda...1/2 an m-am frecat pe linga ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa readuci o sonda la viata e imposibil daca este dusa, dar sa nu fie murdara...:) e o chestie de noroc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Din motive financiare am cautat o "ocazie" si am gasit sa-mi iau sonda vietii, aia de dinainte de catalizator, de la cineva care dezmembreaza masina ce-mi trebuie mie! In fine, eu o sa ma feresc de vreun esec rugandu-l pe om sa o probez direct pe masina. Intrebarea mea este: e posibil sa fie sonda naspa si sa nu dea eroare direct din momentul in care o schimb? Sau pe cealalta parte: e posibil sa fie buna si totusi sa nu se stinga beculetul imediat? Daca nu se stinge beculetul, in momentul in care ii iau plusul de la baterie ar trebui sa se stinga, nu?

Mie mi s-a parut ca simt suturile in care merge acum masina probabil datorita sondei, dinainte sa mi se aprinda becul in bord, asa ca de-aia va intreb daca poate fi dusa si sa nu dea eroarea in bord. Ocazia este ca dau 200 de lei in loc de 840, si daca as putea sa-mi dau seama ca e buna pe loc, mie mi-ar conveni sa o schimb chiar si o data pe an la banii astia...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca te costa 840RON una noua...ia si cauta mai bine...nu ar trebuisa fie mai mult de 5-600RON MAXXXX...la mine a fost 400RON...

SH e la risc poate fi imbatrinita si sa-ti mearga bine 1-2 zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eo o sonda lambda inainte de catalizator pentru

vw bora 2001 1,6 16v 105 cp cod motor AUS

serie caroserie WVWZZZ1JZ1W201473

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu, a intrat aici ca a fost ca e arie de motoare pe benzina si s-a gandit ca se incalzeste mai repede! :))

Serios, astea sunt preturile pe care le-am primit: pe original la reprezentanta cu reducere 20 sau 25% venea 850 ron si la niste prieteni la service NGK la 830 ron. Dumneata de unde ai luat-o asa ieftin, domnu' Moog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu reducere 20 sau 25% venea 850 ron si la niste prieteni la service NGK la 830 ron.

prieteni ? mai degraba "prieteni" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine era 640 la unixauto si am luat-o la 400-420 :) ...nu mai stiu exact ca am negociat cu 2 :)

Deci ...

De la un magazin de cartier...adaosuri mici...culmea e ca parca avea eticheta de UNIX :))

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel UNIX e un depozit in Ungaria cu piese exclusiv chinezesti.

Intr-adevar, un sensor O2 original NGK (NTK de fapt,pt O2 sensors) costa in jur de 800 de lei ,dar e lucru serios. M-am amuzat citind mai sus sfaturi --curata-i "capul de citire"-- :RO flag: .

E total contraidicat sa dai cu orice fel de spray ,benzina, solventi etc pentru ca distruge substanta activa. Daca s-a lenevit,schimbata si nimic altceva.

Va recomand http://www.sparkplugs.co.uk/ de unde mi-am luat bujii NGK Irridium autentice si 02 sensor NGK(NTK) de cea mai buna calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda sunt aici pentru a cere un sfat, un ajutor... poate cineva a gasit mai ieftin nu 800 ron cat cer aia de la ... sau 540.. alt mag.. oricum sunteti rautaciosi multumesc pentru..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea inteleg de ce la noi sunt asa de scumpe sondele lambda.

O sonda NGK la noi e la un pret aproximativ dublu fata, de exemplu, de pretul de pe site-ul din UK postat mai sus sau de pretul de la rusi.

De exemplu (pentru masina din semnatura) :

- la noi in jur de 540 ron;

- UK: 48+VAT lire sterline -> 251.65 (+20% TVA) ron

- rusi: 53.37 euro -> 232.14 ron (nu sunt sigur daca e cu sau fara TVA)

Ma tot ma gindesc sa o schimb dar... la banii aia ma gindesc ca pot face altele mai ultile la masina.

Modificat de teoX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am testat si eu masina

Am o mica curiozitate legata de sonda lambda e normal ca la relanti sa stea pe -? atasez 2 poze asteptand un feedback.

lambda2.jpg

lambda1.jpg

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+-10% e ok

E ceva mai bogat pt ca inca nu era la temp de regim, dupa aia scade spre -2 -3%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb si eu ca nestiutorul

cum se testeaza sondele lambda din vagcom ? adica ce valori trebuie sa aiba sa fie ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!