Jump to content

Montare BC Maxidot


stofarius
 Share

Postare recomandată

Salutare. Din tot ce s-a discutat pe aici , nu s-a ajuns la o concluzie. Intrebarea mea este. Imi pot monta un IC maxi-dot pe un golf 4 dotat deja cu IC mini-dot ?? trebuie modificari facute ? Maneta exista , banuiesc ca ar fi doar o chestie de pini. Daca a facut cineva asa ceva si stie cum , va rog sa scrieti aici , pt. ca sunt multi "doritori" Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Investitie mare, prea mare. 150 euro doar displayul. Mai degraba schimbi clusterul cu totul si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvyx: iti mai trebuie 3 fire de la casetofon (daca e oem) la bord si pe cineva care sa ti-l codeze. Sa ai grija sa se potriveasca din pucnt de vedere immo.

immo 2 merge DOAR pe immo 2

immo 3 merge pe immo 3 si pe immo 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am casetofon OEM , si nici nu prea ma intereseaza sa imi afiseze numele melodiei (se poate asa ceva cu un mp3 player after market ??) . Ma intereseaza sa imi inlocuiasca toate pictogramele luminate cu LED cu unele afisate pe LCD , sa imi apara masina mare cu usi deschise si ce o mai fi. Sunt curios daca merge .. daca stie ce sa faca computerul cu displayul mare ...Avand in vedere ca el furniza informatii pt. un mini-dot . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate pune doar displayul. Trebuie schimbat tot bordul pentru ca procesorul nu trimite informatii pt afisarea pe Maxi-Dot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am citit tot ce scrie aici si n-am inteles. Pe masina din semnatura am BC mic (jumatate de ecran). Merg schimbate ceasurile, cu totul, cu unele de B5,5 cu maxidot si sa mearga toate functiile unui maxidon fara nici o adaptare(hardware)?

Modificat de florin_miron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare ar merge in afara de afisajul radio +cass (pentru care trebuie trase fire) :D

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut pe toti!

Am citit acest topic de ma lasat vederea! Credeti-ma, tot nu am inteles totul pana la capat...............Lamuri-ti-ma va rog si pe mine de la inceput la sfarsit. Asa deci:

1. Am un Passat din 2004 cu BC sau afiasaj mic( Are com de bord, are climatrinic are pilot automat) Asa ca sa fie cat mai clar

2. Vreau sa-i schimb afisajul cu unul mare , banuiesc ca se numeste BC Maxidot(ca e mai frumos, mai mare, da mai bine)

3. Ce-mi trebuie( alt bord cu afisaj mare, alt soft care sa imperecheze ceea ce ramane din masina cu noul bord, merge doar o inlocuire fizica fara pini schimbati, fara fire aditionale, NU vreau fregvente de radio afisate , am renuntat de mult la inst. audio originala a masinii, doar ce e cu becuri deasupra acelui MINIDOT sa se regaseasca in MAXIDOT) si exista vreun om de pe aici care stie sa faca treaba asta de la inceput pana la sfarsit fara sa ma duc la unu cu fire unu cu computer, unu cu sheme.

Va Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmarius nu imi mai trebuie nici-un fir tras, daca ai minidot. O sa iti trebuiasca un cluster nou (ceasurile) - cu maxidot. Conditia e sa fie Immo3 asa cum e masina ta (banuiesc).

Dupa ce ai clusterul si cu masina te duci la cineva care cunoaste si iti face adaptarea la cluster si la chei.

Asa cum am mai zis si mai sus, clusterul nu este un dispozitic plug and play.

in traducere, trebuie ca cineva sa iti faca masina sa recunoasca ceasurile noi si cheile, lucru care se realizeaza cu VagCom.

P-S- in functie de nr de kilometri de pe clusterul nou, va trebui sa ti scrie pe cei originali ai masinii - cu Vag Tacho sau alte interfete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin! Acum m-am luminat! M-ai putea ajuta cu o informatie despre locul unde as putea gasi aceste ceasuri, la dezmembrari cred , cam ce pret mediu ar avea(nu de alta dar e clar ca e plin de tepari ) si de un om care poate sa faca aceasta schimbare? Stiu ca zapacesc cu atatea intrebari dar lucrurile clare inseamna timp si bani neirositi aiurea.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai da greu e sa dai o pagina inapoi

unde vei gasi toate informatiile necesare, atat ca preturi cat si ca tutoriale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasuri la dezmembrari sau cauta la noi pe forum, dar parca nu sunt maxidot. Pret in jurul la 200-250 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos;) La dezmembrari sunt intre 65 si 120 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, probabil ca a crescut euro si au dat pretul mai jos :rolleyes:

Dar ai gasit cluster de B5.5 maxidot la 65 Euro. Daca da, sari pe ele, ca merita. Eu stiu ca la banii astia nu prea gasesti nici macar minidot.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 65 - 130 euro e cam imposibil de gasit un maxidot immo 3, pe ebay au preturi de peste 200 euro fara transport... asa ca la 65 euro daca zice catalinmarius as vrea si eu vreo 5....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru dragos2007 .

Am sunat la o firma de dezmembrari din Oradea si tipul de acolo mi-a spus ca in acest moment nu are dar in doua saptamani sa revin si la pretul de aproximativ 100 euro va avea ceasuri de bord cu "afisaj mare". Tot pt dragos2007 , te poti uita pe 4 tuning si e unul de vanzare acolo cu BC mic cu 70 euro;) succes in cautari.

In Arad exista un om care vinde asa ceva tot cu BC mic cu 65 euro si daca esti din zona te mai costa 20 euro montajul.(Tot de pe 4tuning)

Dragos la Craiova , daca nu ma insel la iesirea spre Bechet exista un parc de dezmembrari in care s-ar putea sa gasesti cu siguranta. Au anunt in fiecare zi in Gazeta de Sud;)

Asta e link-ul si preturile sunt din aprilie 2009

Modificat de R_a_z_v_a_n
Sa renuntam la astfel de link-uri.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru catalinmarius

Sunt diferite modele de clustere, degeaba are el ecran mare daca e immo 2 si tu ai immo3 pe masina, degeaba e el 70 de euro daca nu merge pe masina ta, tocmai asta iti explic. Bafta in cautarea ta, dar ai grija ce cumperi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru grija;)

Sorry pt link , nu am stiut ca nu se pot afisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!

Eu am BC simplu si vreau sa imi pun BC+ preferabil maxidot (OBLIGATORIU ceva "Color" - ceva asemanator optic ca si pe Audi A4 - 2002>)...

Si in al 2-lea rand vreau sa imi pun si tempomat...

Imi puteti spune ce piese imi trebuie in ambele situatii (eventual un pret cu aproximatie la care sa ma astept atat pt piese cat si pt. manopera)...

Va multumesc anticipat!

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul, asadar, imi trebuie un bord cu totul (cel cu turometru vitezometru etc.) si ajustari la soft...

Buuunnnn...dar eu am GTI, la mine difera turometru si vitezometru fata de ce se gasesc pe la dezmembrari - borduri de TDI, 1,4 , 1.6 etc. (cam rar un bord de GTI si acela sa fie cu maxidot color, mare coincidenta si pretul pe masura).

Alternativa => daca iau de ex un alt bord de pe un TDI, 1.4, 1.6 etc. si schimb folia de pe ceasuri (folia din spate cu turatiile si viteza etc.) se gasesc pe net felurite modele; o sa imi indice turatia si viteza bine (ca pe ceasurile originale de pe GTI-ul meu) sau va indica turatia si viteza ca pe masina donatoare (TDI, 14, 1.6 etc) ?!? => VOR FUNCTIONA CORESPUNZATOR SAU NU?

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PiltZu, ceasuri poti sa iti cumperi de Passat , doar sa te pricepi un pic sau sa rogi pe cineva sa te ajute la transformarea fizica a lor sa incapa in bord la Golf. Uite in link ul asta http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3694694

In privinta functionarii lor, tu trebuie sa iti pui ceva de benzinar, ca altfel dai turometrul peste cap *daca e de diesel, si sa cauti ceva care sa corespunda cu viteza ta maxima.

Color, mai mult ca sigur nu poti pune, deoarece pe Golf 4 sau Passat B5-B5.5 nu s-a montat asa ceva, iar cele de Golf 5 sau alte Audi A4 model mai nou, cum vrei tu, sigur nu merge.

Ceasurile de Golf 4 sau Passat B5-B5.5 vor functiona, atata timp cat ti cont de immo al masinii sau al clusterului. Sper ca ai citit tot topicul, ca asa e frumos.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R A Z V A N

Pai te-ai cam ratacit pe aria Passat.

NU m-am ratacit, initial intentionam sa pun ceasuri (bordul cu ceasuri) de passat (am vrut sa aflu daca se potrivesc si corespund turele si km cu viteza si turele reale de pe masina mea, mai explicit ce am intrebat mai sus cu un poast), dupa cate am citit nu prea se poate, deci am revenit la ideea de a pune de MK4 ceva ce se potriveste...

Vezi in topicul asta: Diy- Calibrat Ceasuri Bord

Nu ma ajuta, vreau sa vad prima data daca pot pune de pasat (de la care model de passat) sau de MK4 (la fel de la care model de MK4), apoi de desfacut montat etc. gasesc pe cineva ca imi prind urechile daca ma apuc eu. :)

F l o r i n:

Ms, exact ceea ce cautam!!! :D

Pare complicat si foarte mult de mesterit si mai ales ca eu vreau si cu BC+....Deci, cred ca abandonez si pun de MK4 in final. :P

In privinta functionarii lor, tu trebuie sa iti pui ceva de benzinar, ca altfel dai turometrul peste cap *daca e de diesel, si sa cauti ceva care sa corespunda cu viteza ta maxima.

Deci acele se ridica la fel indiferent de la ce model iau bordu (TDI, 1.4 , 1.6 etc), dar indica "gresit" datorita fundalului (km si turatii) care difera de la model la model si se pot da peste cap (mai ales in cazul tutometrului cu putine ture - 5500 ca eu am 7500rpm si 260km/h)...Am inteles corect?

Atunci ma gandesc sa achizitionez un bord de MK4 1.6 (merge si 2.0 sau 1.8T dar sunt mai rare) care sa aiba BC+ (Nu sunt rare 1.6 cu BC+?) pt ca sunt asemanatoare la ture (7500rpm) si banuiesc si la km (260 km/h dar nu stiu daca cu 100 sau 130 pe mijloc)...oricum se corecteaza indiferent cu niste ceasuri cu plasma de pe net...

Asadar, cumpar un bord cum am zis mai sus (cu BC+ si sa coincida km/rpm), caut un baiat care sa mi-l monteze si sa imi faca tot tacamu si cam atat nu?!? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PiltZu, nu ai inteles corect. Ele, daca sunt bine calibrate, adica stau pe zero, indica la fel, indiferent de tipul de masina dupa care sunt luate. Doar ca, daca e diesel are rosu de pe la 4700 rot/min la turometru, iar tu la benzina o sa intri mereu pe rosu cu el....daca schimbi pe la 5000 (nu stiu care e max de rotatii la tine). Daca e de 1,4 benzina, banuiesc ca nu are decat pana la 220km/h iar tu ai 260 sau mai mult? Asta e diferenta. Ele vor indica bine, dar trebuie sa ai plaja pt tine de turatie si viteza......cand te duci la dezmembrari te uiti sa fie apropiate cu al tau. Poti sa faci o poza la clusterul tau, sa imi pui pe mail la florinkrs@gmail.com sa vad ce ar merge la tine. Merg adaptate cele de Passat, ai vazut in link ul pus de mine. Mai iti zic pe mail ce mai ai de facut, sa nu ne repetam aici.

Ca sa ma fac inteles (nu stiu daca am descris bine mai sus) uite clusterul de diesel pus Redfighter pe fostul sau Golf de 1,4. Uita-te la turometru cand schimba treptele, pana unde ajunge

. Daca nu te deranjeaza poti , poti sa pui si de diesel atunci, daca nu cauti de benzina.

Meseriasii, cred ca pot face si asa ceva

, dar nu cred ca e conexat la Cb ca sa iti indice si parametrii motorului....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!