Jump to content

Montare BC Maxidot


stofarius
 Share

Postare recomandată

Ms @pavy,  maine vreau sa ma apuc sa montez si eu maxidot-ul, insa am inca niste nelamuriri si anume:

1. Codul de login de mai sus e de la ceasul minidot, am nevoie si de codul de la maxidot? Daca da, il obtin conectand maxidot-ul la instalatia masinii si citesc si la el eprom-ul?

2. Dupa ce detin codul (adica il am deja:)) (codurile daca e nevoie de ambele) folosesc aceasta procedura, din cate am inteles eu http://vwforum.ro/topic/60232-diy-instalare-computer-de-bord/ .

3. Am MFD instalat ulterior si as vrea sa  imi afiseze maxidot-ul posturile radio si track-urile, e valabila aceasta schema si pt mine? Cel pt care a fost postata avea Gamma.

4. Pt mesajul "WELCOME"  trebuie sa scriu alt dump sau sa editez dump-ul IC ?

radio-Maxidot.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da.

2. Da.

3. Da.

4. Trebuie editat dump-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am finalizat si montajul maxidot-ului si cu aceasta ocazie le multumesc lui @zipp , @pavy si @F l o r i n si totodata Vwforum. Cu mici exceptii totul a decurs normal, doar ca am tras si cele 3 fire de la maxidot la MFD si nu imi afiseaza posturile radio, trebuie activata cumva aceasta optiune sau se codeaza cumva maxidot-ul ?

20170606_104907.jpg

20170606_221054.jpg

20170608_155429.jpg

20170608_160320.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie codat clusterul. Da si o recodare la can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos terminatoru, mai bine arata cu km decat cu mile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/9/2017 at 9:52 AM, terminatoru said:

Ok, am finalizat si montajul maxidot-ului si cu aceasta ocazie le multumesc lui @zipp , @pavy si @F l o r i n si totodata Vwforum. Cu mici exceptii totul a decurs normal, doar ca am tras si cele 3 fire de la maxidot la MFD si nu imi afiseaza posturile radio, trebuie activata cumva aceasta optiune sau se codeaza cumva maxidot-ul ?

20170606_104907.jpg

20170606_221054.jpg

20170608_155429.jpg

20170608_160320.jpg

ma bucur ca s-a rezolvat.

Daca ai tras firele, ai codat si nu merge - vezi ca nu toate MFD-urile afiseaza direct pe Data, clock, ena. Exista si MFD-uri care lucreaza numai prin intermediul TMC-ul, pentru afisarea pe maxidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, 

sper sa nu deranjez cu postarea, de curand displayul de la maxidot se inegreste complet cand e cald, mi-am comandat unul din china problema este ca cei care au lasat feedback spun ca este mult mai luminos fata de celalat, cum as putea sa fac sa mai reduc din luminozitate? cel fel de folie pot pune pe el si ude as putea gasi?

atasez niste poze lasate la feedback

multumesc

UT8IVhcX2lXXXagOFbXh.jpg

UTB8h5cJbwQydeJk43PUq6AyQpXaO.jpg

UT8Z4kUXJRaXXagOFbXZ.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si rezultatul dupa codare, asa trebuia , tarziu umpic dar stau cam prost cu timpul.

20170609_155142.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, rkoste32 said:

salutare, 

sper sa nu deranjez cu postarea, de curand displayul de la maxidot se inegreste complet cand e cald, mi-am comandat unul din china problema este ca cei care au lasat feedback spun ca este mult mai luminos fata de celalat, cum as putea sa fac sa mai reduc din luminozitate? cel fel de folie pot pune pe el si ude as putea gasi?

atasez niste poze lasate la feedback

multumesc

UT8IVhcX2lXXXagOFbXh.jpg

UTB8h5cJbwQydeJk43PUq6AyQpXaO.jpg

UT8Z4kUXJRaXXagOFbXZ.jpg

poti baga inca o folie in spatele afisajului - de la alt maxidot sau decupeaza de la o coala de hartie si pune in 2 straturi - vezi cum se vede

10 hours ago, terminatoru said:

Postez si rezultatul dupa codare, asa trebuia , tarziu umpic dar stau cam prost cu timpul.

20170609_155142.jpg

bravo !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 15.06.2017 at 9:07 PM, rkoste32 said:

salutare, 

sper sa nu deranjez cu postarea, de curand displayul de la maxidot se inegreste complet cand e cald, mi-am comandat unul din china problema este ca cei care au lasat feedback spun ca este mult mai luminos fata de celalat, cum as putea sa fac sa mai reduc din luminozitate? cel fel de folie pot pune pe el si ude as putea gasi?

atasez niste poze lasate la feedback

multumesc

UT8IVhcX2lXXXagOFbXh.jpg

UTB8h5cJbwQydeJk43PUq6AyQpXaO.jpg

UT8Z4kUXJRaXXagOFbXZ.jpg

cum ai rezolvat problema cu luminozitatea displayului, am acelasi display si lumineaza de te dor ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am reusit sa il montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot baga cateva straturi (dupa preferinte) de folie fumurie pentru geamuri intre LED-uri si display. Daca se lucreaza cu folie mai transparenta, reglajul se poate face mai fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/3/2016 at 8:54 AM, F l o r i n said:

recomand sa cauti 3B0 920 8(9- in mile - se pot transforma in km) 49 (deci 3B0 920 849 sau 3B0 920 949 ) - sunt ultima varianta pentru Passat B5.5 - si ai sanse sa fie display-ul cat de cat ok.

Salut!

Spune-mi si mei, te rog, daca chestia asta mi-ar fi buna:

VW - Teilenr. 3B0920847E   ( abgelesen )

Laut Ersatzteilkatalog entfallen in: 3B0920849AX

Sunt doua coduri diferite sau e acelasi cod in doua standarde diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este bun pentru masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am montat de curând maxidot la vw Passat 2001 1.9 TDI  immo 3 preluate de pe un Passat 2005 1.9 TDI ambele Variant 

Totul a decurs bine,nu am întâmpinat probleme,rescris,activat welcome,needle Swap,range cam tot ce am putut activa la ele ,arată ușile,capota deschise cu sau fără contact,in schimb când apare orice martor pe afișat gen lichidul de la parbriz,rezerva,plăcuțele apare pe întregul afisaj și nu rămâne deasupra pe afisaj cum ar fi normal după Prima atenționare.

Mentionez ca mașina mea a avut înainte minidot și e slab echipata fata de donatoare care a avut navigație,ESP,comenzi volan dar ambele au același confort cel cu 1C0 și B.

Și o alta întrebate,clusterul care l am montat de pe 2005 are doar 2 mufe,altele din 2003 de pe un 2.5 TDI cu maxidot tot full au 3 mufe,altele de pe o Skoda Superb 1.9 TDI 2004 la fel.care ar fi diferența,in condiția in care toate îmi funcționează dacă le pun pe mașina mea cu 2 mufe?

image.jpg

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Asa este la maxidot, generatia ta - nu ramane avertizarea aprinsa permanent - ci te avertizeaza la contact, dupa care dispare - daca ai meniul suplimentar la el (tine apasat cateva secunde pe unul dintre butoanele BC-ului), gasesti avertizarea activa, in Status.

2. Nu exista cluster de Skoda Superb 1 cu 3 mufe.... Numai la cele vechi de VW, immo 2 (sau mai vechi, fara can) au 3 mufe - una mai mica, de culoare rosie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu o lamurire! Am schimbat minidotul cu un maxidot de anglia si imi functioneaza toate(din ce am vazut pana acum),dar imi arata viteza eronat. Tin sa mentionez ca am transformat milele in km si nu inteleg de ce imi arata eronat viteza! Toate astea se intampla la masina mea,Passat din 2002. Ma puteti ajuta cu o rezolvare? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca tu ai transformat (banuiesc) din coding - asta nu inseamna ca se modifica si vitezometrul, daca tu ai pus folia in km (banuiesc ca asta ai facut)

Ca sa iti arate cum trebuie, e necesar sa modifici eepromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut alte postari ale tale, banuiesc ca ceasurile sunt vw503 - adica 3b0 920 949 - daca acesta este codul actual, scrie dump-ul acesta, adapteaza iar ceasurile, scrie cheile, etc si trebuie sa mearga

3B0920849A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V04.BIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai postat pana acum.  Au codul 3B0920949A.Epromul ala nu are pin valid sau nu stiu eu sa-l codez cu pin din 3 cifre(ala dat prin mail). Multumesc!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ai mai postat....

 ... ce zici, ai postat sau nu ? Hihihi

Am facut legatura, am banuit ca despre astfel de ceasuri este vorba. De aceea ti-am trimis dump-ul de mai sus.

L-ai scris, merge ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

Salutare, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un dump care sa mearga pe aceste ceasuri, ceasurile erau de anglia, sunt cu maxidot am schimbat folia insa parca nu lucreaza cum ar trebui..tin sa preciez ca nu comunica cu senzorul de temperatura de la climatronic, masina fiind din 2000, si viteza nu corespunde.

26692548_1975313459164976_1741328067_o.jpg

26734927_1975316565831332_950717252_o.jpg

Modificat de Bostina Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

Am rezolvat, multumesc insa mai am o problema

 

01336 - Data Bus for Comfort System imi da asta pe Instrumente..

 

mai jos softul ceasului, din ce am modificat eu la el si sper sa fie bine, ace iluminate si needle sweep + welcome.

 

este posibil sa imi dea eroarea pe instrumente din cauza ca are activata functia pt centuri, desii masina mea nu are asa ceva?

rabla2

Modificat de Bostina Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!