Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Angel, fara suparare ... se pare ca ai nostri colegi s-au chinuit degeaba sa posteze extrase din noul cod rutier. Pacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, nu cred ca s-au chinuit degeaba, cine trebuia sa inteleaga a inteles, doar ca asa cum spunea si stirea de la pro tv, politia declara alte lucruri pe la tv ;) . Eu poate am gresit ca nu am specificat care este treaba, pentru a elimina confuziile, da nu am dorit nici un moment sa induc pe cineva in eroare.

Daca s-a intamplat asa atunci imi pare rau si ramane sa :P fac cinste.

Ideea e ca legile in romania se aplica, din pacate, dupa "ureche".

:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

circ la tvr 1: politicieni politie si Floooooooooooriiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnn Calinescuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :offtopic: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare emisiunea. Au fost cateva lucruri spuse de la obraz !

Cred ca vom avea un amendament la noul cod rutier care sa reglementeze anumite scapari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma la ce articol scrie ca trebuie sa stai in masina cand te opreste? ca sa ii arati pachetul legislativ trebuie sa cobori, nu? si atunci unde mai este siguranta ta? parca un taximetrist fost lovit cand a coborat din masina la control. daca mi se intampla si mie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama: Mi-am luat extinctor, trusa medicala si triunghi reflectorizant la toate masinile pe care le-am avut pana in prezent. Nu pentru ca exista posibilitatea de a fi amendat (nici nu exista pana de curand), ci pentru ca au un rost. Si chiar am avut nevoie in diferite momente de trusa si de triunghi.

Asa cred eu ca trebuie privita problema.

Nu ca si cum e o batalie intre noi si politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru interesant in noul cod rutier: Nu se mai specifica nicaieri despre rovignieta! Ce sa intelegem? Ca nu mai este obligatorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru aia te verifica echipaj mixt cu AND parca.

nu e reglementata de codul rutier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de cand are dreptul AND sa dea amenda?Tot politia rutiera trebuie sa-ti aplice amenda,dar pe baza carui articol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pai si de cand are dreptul AND sa dea amenda?

De cand legea ii permite . Cauta legea cu rovinieta si-ai sa vezi ce scrie acolo. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma la ce articol scrie ca trebuie sa stai in masina cand te opreste? ca sa ii arati pachetul legislativ trebuie sa cobori, nu? si atunci unde mai este siguranta ta? parca un taximetrist fost lovit cand a coborat din masina la control. daca mi se intampla si mie?

Art. 183. – Conducatorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al politistului rutier sau, dupa caz, al politistului de frontiera, este obligat sa ram

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru interesant in noul cod rutier: Nu se mai specifica nicaieri despre rovignieta! Ce sa intelegem? Ca nu mai este obligatorie?

rovigneta are o lege/ ordonanta / hotarare (nu stiu exact sa-ti spun ce numar si din ce an) speciala. este o taxa, la fel ca si impozitul auto, spre exemplu, despre care nu citesti in Codul Rutier, ci in Codul Fiscal

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rovinieta :

Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 ,

Ordonanta Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 ,

Legea nr. 424/2002 .

Norme :

Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 1433/2002, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 819 din 13 noiembrie 2002 .

Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 286/2003

:) Si probabil c-or mai fi dar la ora asta ... mi-e greu sa-mi aduc aminte .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva ce trebuie sa contina obligatoriu o trusa medicala ? Este reglementat continutul unei truse medicale in codul rutier ? Eu am trusa medicala de la masina cumparata din Austria si as dori sa stiu daca continutul ei e ok cu cerintele truselor medicale romanesti ... ca ma astept sa apara vreun politist care imi spune ca nu am nu stiu ce rivanol cu miros de menta sau mai stiu eu ce ...

Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns (uri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva ce trebuie sa contina obligatoriu o trusa medicala ? Este reglementat continutul unei truse medicale in codul rutier ? Eu am trusa medicala de la masina cumparata din Austria si as dori sa stiu daca continutul ei e ok cu cerintele truselor medicale romanesti ... ca ma astept sa apara vreun politist care imi spune ca nu am nu stiu ce rivanol cu miros de menta sau mai stiu eu ce ...

Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns (uri)

Este o Ordonanta a Min Sanatatii de prin 1999 care reglementeaza continutul obligatoriu al trusei auto. Am atasat Anexa 2 privind continutul.

Document.rtf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumperi o trusa medica sau triunghi din saptiul UE atunci nu iti mai trebuie omologare RAR. Sunt bune acele truse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform noului cod rutier, cand te deplasezi cu viteza redusa trebuie sa pui in functiune luminile de avarie. In localitati, soferii care au mai putin de 1 an permisul trebuie sa conduca cu max. 30 km/h, deci vor trebui sa aiba o viteza de 20-29 km/h pentru a nu fi " buni de plata ".

Dupa parerea mea, viteza de 20-29 km/h este viteza redusa, deci soferii incepatori ar trebui sa conduca cu luminile de avarie in functiune tot timpul. Problema este cum vor mai semnaliza ei schimbarea directiei de mers: vor cobori geamul si vor semnaliza cu mina?

Sau viteza redusa inseamna 0 (zero)????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soferii incepatori trebuie sa circule cu 20km/h sub limita doar in afara localitatilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@e-marius : mea culpa, ai perfecta dreptate

Pt cei care cunosc drumul european E-85 Bucuresti - Suceava. Cine imi poate spune, dar pe baza de argumente din Codul Rutier, ce reprezinta acea banda de la marginea drumului de pe fiecare sens de circulatie, banda aparuta dupa modernizarea din anul 2001?

Banda de urgenta SIGUR nu este deoarece doar autostrazile au banda de urgenta.

Cumva doriti sa ma convingeti ca este banda de circulatie???? Nu uitati ca este mai ingusta decat banda de la mijlocul partii carosabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e ... Stiu ca masuratorile se fac de la mijlocul drumului in dreapta deci daca aia cand au latit soseaua atata au facut... Dar ai loc o masina acolo daca te chinuiesti putin... Mai greu cu TIR-urile. Dar daca ai observat intre sensuri este linia discontinua deci poti depasi pe unde ai chef :Driver:

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Executron: "Dar daca ai observat intre sensuri este linia discontinua deci poti depasi pe unde ai chef"

Sincer, nu am inteles nimic :) Acea linie punctata de la marginea drumului reprezinta delimitarea partii carosabile?

Nu cred ca este legal sa depasim pe unde vrem. Depasirea pe partea dreapta este permisa doar in anumite situatii prevazute expres in Codul Rutier. Am vazut de foarte multe ori, cand mergeam pe acest E-85, autoturisme ce depaseau pe partea dreapta, deci pe portiunea de asfalt cuprinsa intre santul de beton ( mie, unul, mi se pare sinistru acest sant ) si prima linie punctata, iar dupa parerea mea , cred ca greseau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Executron : De acord cu tine in totalitate :rolleyes:

Totusi ce reprezinta acea portiune de drum de la marginea santului pana la prima linie discontinua (punctata)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!