Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

am vazut la tv reportaje in care politistii ii amendau pe conducatorii auto pt lipsa trusei medicale , extinctorului, triunghiului reflectorizant sau a vestei; si amenzile erau destul de mari peste 100 ron plus puncte de penalizare.

cand m-a oprit politia niciodata nu m-au intrebat de trusa, vesta... , am acasa 2 seturi si pana acum n-am dat nici o importanta acestora. e ceva serios sau e doar asa de fatada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRUSA, EXTINCTOR SI TRIUNGHI SINT OBLIGATORII

Stiu ca vesta se cerea cind plecai in UE (ca te ardeau acolo la un eventual control)...acu ca sintem in UE...o trebui sa o ai.

Dar in lege nu scrie...precis mai apare un alt cod rutier........ :)

Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

Din pacate nu se gasesc in magazine aceste dotari. Se pare ca politia a inceput sa faca victime pe astfel de "incalcari ale legii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc. Chiar si in targ in Vitan am vazut stingator si trusa medicala cu un mic abtibild cu sigla RAR si se specifica ca sunt omologate RAR.

In plus: dupa aderarea la UE, vesta a devenit obligatorie. ATENTIE! Vesta trebuie sa fie in interiorul masinii nu in portbagaj (stiu pe cineva amendat pentru asta). Motivatia este simpla si logica: Trebuie sa pui vesta pe tine INAINTE de a te da jos din masina...daca e in portbagaj, cam greu. Acum se poate sa dati peste un "organ" mai intelegator care sa nu zica nimic daca ai vesta dar e in portbagaj...totusi, "paza buna trece primejdia rea". Nu ocupa asa de mult spatiu vesta aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nu se gasesc pentru ca speculantii au cumparat si cumpara tot. Apoi gasesti in targ tot ce vrei, la pret dublu (de ex. un extinctor e 120ron, o trusa medicala 88ron,etc.) Cum apar in Metro sau Carrefour, se epuizeaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc.

Nu te contrazic, da eu am cautat ieri de am inebunit stingator si vesta (ca restul le am), am intrat la Carrefour (si in orhideea si in baneasa) si la petrom la baneasa si in rompetrol la otopeni si in petrom la ploiesti si nu am gasit.

Am gasit vesta in pasaj la Universitate la 15 RON. Stingator inca mai caut, nu stiu ce sa fac, sa iau unu mare de la munca pana gasesc :blink: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar vesta nu este obligatorie pentru conducatorii vehiculelor sub 3,5 tone. Conform legislatiei romanesti. Nu poate sa te amendeze ca e obligatorie in EU pentru ca nu are amenda specificata in lege pentru contraventii la legislatia europeana. Nu am studiat legea dar trebuie intrebat un avocat daca te poate opri sa te intrebe de stingator etc. Are dreptul sa te opreasca daca ai savirsit o infractiune sau contraventie. Deci daca te opreste sa te intrebe de stingator el pleaca cu prezumtia ca nu o ai ceea ce incalca dreptul constitutional al prezumtiei la nevinovatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gasit vesta, trusa medicala, triunghi, extinctor, nu se gaseau. Cel putin la nivelul zilei de ieri si in hipermaketuri (Cora, Selgros, Carrefour). Eu am cautat sa cumpar inca un set complet pt o masina pe care o folosesc mai rar, si nu as vrea sa stau sa le tot mut pe cele actuale.

Cat priveste chestiunea cu vesta, mai exact locul in care trebuie tinuta (ca de obligativitatea ei nu e prea clar), chiar daca o tii in habitaclu, dar pe polita din spate, tot e cam greu sa o pui pe tine inainte de a te da jos din masina, daca nu e nimeni pe bancheta din spate.

Parerea mea : astea sunt motive de pretexte sau pretexte de motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cautat in tot weekendul si nu am gasit nicaieri extinctoare si veste (restul le am).Oricum cred ca trusa medicala a expirat,dar se poate cumpara un kit de inlocuire,pe care nu l-am gasit nicaieri! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ Paul_L

Fara suparare , in opinia multora dintre noi acest forum nu-i un concurs de genul " cine posteaza mai mult " sau " cine-si da cu parerea mai mult si mai des ". O discutie pe o anumita tema presupune cunoasterea acelei teme , altfel ramane la stadiul de " ne dam cu parerea " si-i innebunim pe cei care citesc posturile respective , ca pana la urma nu-nteleg nimic din ele .

Daca ai fi citit codul ai fi vazut ca:

" Art. 8. - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate. "

Art. 100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

(2) Amenda contraventionala prevazuta la alin. (1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savarseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. b ). "

PS : Nicaieri in Cod sau Regulament nu scrie ca vesta e obligatorie doar la autovehiculele de peste 3,5 tone .

LE : Codul il gasesti aici :http://legislatie.autoraid.ro/noul_cod_rutier.html

Regulamentul il gasesti aici : http://www.codul.rutier.tourneo.ro/regulam...d-rutier.php#C5

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS : Nicaieri in Cod sau Regulament nu scrie ca vesta e obligatorie doar la autovehiculele de peste 3,5 tone .

Nicaieri in Noul cod rutier sau in regulament nu e mentionata vesta reflectorizanta . Public reprezentanti ai Directiei de politie rutiera declara ca vesta este obligatorie pentru vehicule cu masa mai mare de 3,5 tone:

Incepand de anul acesta trebuie sa aveti in masina personala, pe langa trusa medicala, stingatorul pentru incendii, triunghiurile de avertizare si o vesta reflectorizanta. Aceasta poate fi utilizata pe timpul noptii, in cazul in care coborati din masina si va aflati pe partea carosabila. �Vesta e obligatorie pentru cei care conduc autovehicule ce depasesc masa de 3,5 tone, iar pentru ceilalti automobilisti este optionala�, ne-a declarat Liviu Malureanu de la Directia de Politie Rutiera.
Pentu conformitate: Libertatea

Stiu ca ai obligativitatea sa le ai , mai putin vesta care este dicutabila inca, intrebarea este daca te poate opri numai ca sa te verifice daca le ai ? Ce articol ii da acest drept ?

Conform regulament :

Art. 182

(1)Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci c

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Paul_L

Fara suparare , in opinia multora dintre noi acest forum nu-i un concurs de genul " cine posteaza mai mult " sau " cine-si da cu parerea mai mult si mai des ". O discutie pe o anumita tema presupune cunoasterea acelei teme , altfel ramane la stadiul de " ne dam cu parerea " si-i innebunim pe cei care citesc posturile respective , ca pana la urma nu-nteleg nimic din ele .

Daca ai fi citit ..... ai fi vazut ca:

no offence dar in postul 177 am citat din regulament ca nu e trecuta vesta si te amendeaza fara temei legal :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no offence dar in postul 177 am citat din regulament ca nu e trecuta vesta si te amendeaza fara temei legal :D

Pina la urma am gasit articolul despre vesta :

Art 35.

......

(6) Conducatorii autovehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone sunt obligati sa poarte echipament de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant atunci cand executa interventii la vehiculul care se afla pe partea carosabila a drumului public.

.....

Ramine totusi dreptul de a te opri pentru controlul la pachetul legislativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:D Paul , mai postez o data :

Art. 100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

1.

2.

....

13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

(2) Amenda contraventionala prevazuta la alin. (1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savarseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. b ). "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Paul , mai postez o data :

Cu vesta te-ai convins ca am dreptate ? Citeaza-mi te rog articolul care ii da dreptul politaiului sa ma opreasca si sa zica ca vrea sa vada stingatorul meu. Nu contest ca e o contraventie sa circul fara el dar cum ma verifica daca il am. In ce temei legal ? Daca imi citezi articolul toata stima.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) amindoi sinteti de belea si nu stiu cum cititi legislatia (tot ca posturile de pe forum?? :D):

CAPITOLUL V

Reguli de circulatie

SECTIUNEA 1

Obligatiile participantilor la trafic

Art.35. - (1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca el miroase ca nu ai extinctor te opreste si cu asta basta; ce e asa greu?

Iti face proces verbal si tu-l contesti in justitie cum ca nu este posibil ca el sa aiba indicii ca tu ai sau nu ai stingator in portbagaj si ca procesul verbal a fost intocmit in conditii ilegale si-l anuleaza . Stii cite procese verbale sunt anulate in justitie pentru astfel de motive ? Daca patesc asta o data, de doua ori , de zece ori invata ca ei sunt trimisi pe strada pentru alte chestii decit sa stea la agatat sa dea amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste legea politiei, statutul politistului.

Ce o fi asa greu sa respecti (pe cit se poate) legea nu inteleg...Cui nu ii convine poate sa mearga sa isi depuna permisul la Politie.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare :

Am vazut ieri la Realitatea ca trecutul pe rosu se sanctioneaza cu 8 punte.

8 puncte de ce ? amenda, sau la catastif ? Eu stiu ca la trecerea pe rosu se sanctioneaza cu suspendarea dreptului de a mai conduce timp de o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste legea politiei, statutul politistului.

Ce o fi asa greu sa respecti (pe cit se poate) legea nu inteleg...Cui nu ii convine poate sa mearga sa isi depuna permisul la Politie.

Eu respect legea pe cit se poate. Am luat f. putine amenzi am si trusa si stingator si cu toate astea ma deranjeaza ATITUDINEA POLITISTULUI care crede ca el e pus pe drum sa aduca bani la buget sau sa ciupeasca niste marafeti. Atitudinea asta nu o vezi in prea multe locuri . Atitudinea asta deriva si din comportamentul nostru care auzim ca politia te cauta de vesta si dam toti buzna sa ne luam veste de golim supermarket-urile fara sa stim legea, fara sa ne stim drepturile si indatoririle. Ziceti ca in vest esti obligat sa ai vesta . A fost cineva oprit in Germania sa-l verifice daca are vesta ? Au fost unii amendati ca au coborit din masina pe autostrada fara vesta dar nu sta politia sa faca filtru sa vada daca au toti veste. Si asta cind legea e noua si se poate sa nu fi aflat toti. Aici trebuie lucrat atit la mentalitatea participantului la trafic , cit si a politistului , si a legiuitorului Nu sa ne plingem ca s-au terminat vestele ca Carefour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

post-1792-1168382384_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art. 156. – (1) Daca un autovehicul sau o remorca a ramas

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Iti face proces verbal si tu-l contesti in justitie cum ca nu este posibil ca el sa aiba indicii ca tu ai sau nu ai stingator in portbagaj si ca procesul verbal a fost intocmit in conditii ilegale si-l anuleaza . Stii cite procese verbale sunt anulate in justitie pentru astfel de motive ? Daca patesc asta o data, de doua ori , de zece ori invata ca ei sunt trimisi pe strada pentru alte chestii decit sa stea la agatat sa dea amenzi.

Codul :

Art. 2. - Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, care are obligatia sa ia masurile legale In cazul In care constata Incalcari ale acestora.

Art. 7. - Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.

Art. 8. - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

Art. 35. - (1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna In pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice ori private.

(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa Inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de Inmatriculare ori de Inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

Regulamentul :

Art. 147

Conducatorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:

4.sa permita controlul starii tehnice a vehiculului, precum si al bunurilor transportate,

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul_L, poti fi oprit in mod legal si in cazul unui filtru organizat. Nu stiu care este articolul din lege dar sunt SIGUR ca exista asa ceva. In cazul unui filtru organizat, poate sa verifice politia ce doreste...daca ai vesta, trusa, stingator, consum alcool, acte, etc. In cazul in care nu ai una sau mai multe din ele puse la punct, te sanctioneaza.

De faza cu becurile am auzit si eu. Nu am patit-o personal, dar am doua cunostiinte care au primit amenda. Unul pentru becuri in Austria (la fel ca Aryes13) si una pentru ca nu avea vesta in interiorul masinii ci in portbagaj, in Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!