Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Ce penalizare este in cazul in care nu am lipita pe parbriz treaba aia de la RCA ??

Nu o lipesc ca nu imi place .. Lipesc numai stikere cu vwforum.ro si atat :blink:

Ceva legat de proiectoare scrie ? (strict de proiectoare de ceata si nu de "folosirea neadecvata a luminilor" - ia general ).

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) fara suparare, dar nu crezi ca merita sa il citesti tu, sa vezi daca scrie, si apoi sa ne zici si noua? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce penalizare este in cazul in care nu am lipita pe parbriz treaba aia de la RCA ??

Cand mi-am facut RCA-ul (in dec 2005) nici nu mi-a dat sticker pentru RCA. Nu cred sa fie vreo sanctiune pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a fost introdusa abia in 2006. Acum probabil vei primi. Eu mi-am facut RCA-ul, am primit "treaba aia" dar nu l-am lipit niciodata (la fel ca andrein, nu imi plac toate alea pe parbriz). Pana acum, de cate ori m-a oprit Politia, nici macar o data nu mi-au atras atentia ca nu este lipit. Au vazut ca am si m-au lasat in pace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine nu prea m-a oprit politia ! Ca il intrebam eu care-i treaba, dar asta in timp ce bagam a I-a la plecare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am facut RCA-ul mi-a recomandat agentul de asigurari sa nu lipesc treaba aia pe parbriz, cica unii au avut probleme dupa ce le-a fost spart parbrizul.Daca am inteles bine,nu mai primesti alta, dar ce mare tragedie e asta daca oricum ai polita, nu stiu. Ar mai fi varianta ca daca dupa 1 ianuarie iesi din tara, aia sa fie dovada ca ai carte verde si trebuie deci sa fie vizibila. Mde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare :

Depasirea pe linia continua, in afara localitatilor, cum se pedepseste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne bucuram de ultimile ore de libertate, de maine incepe distractia :blush: .

Se pare, conform stirilor de la TV, ca ne mai iarta cateva zile; asta asa...ca sunt ei baieti buni, politistii. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare :

Depasirea pe linia continua, in afara localitatilor, cum se pedepseste ?

Cred ca se suspenda permisul, nerespectarea regulilor referitoare la depasire. Cred.

Se pare, conform stirilor de la TV, ca ne mai iarta cateva zile; asta asa...ca sunt ei baieti buni, politistii. :rolleyes:

Pacat. Eu sper sa ii pedepseasca pe cei care depasesc coloana oprita la semafor incepand chiar de la 12 noaptea cu suspendarea permisului, nu sa-i mai ierte cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din partea mea, POT sa inceapa de ...ieri :rolleyes: :lol: Tot ce-mi doresc este sa nu mai vad abuzuri din partea lor. (vb. de politai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tocmai ce a intrat in viguare...

Si eu sper sa se respecte mai mult legea, sau daca nu... macar sa ne respectam intre noi in trafic.

:rolleyes: - nu deschidem si un topic in care sa ii numim pe cei care ne cer spaga ? nume prenume... sa incercam si noi sa facem putina ordine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu impresia (prin autosugestie, sa zicem) sau chiar erau mai multe echipaje de politie prin Bucuresti inainte si dupa 12 noaptea?

Oare chiar se vor pune pe aplicat "pe bune" legea? Abia astept!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ziceti de pietonii care traverseaza aiurea... care, stau cu nesimtire pe partea carosabila? Acum ii putem calca, si le mai cerem si daune... stiu ca suna macabru, dar sa ii lovim putin tot merita... cum eu opresc la culoarea rosie, il las sa traverseze... nu e firesc ca ei sa se bucure de asta... si sa nu treaca pe unde le taie capul ?

Cand sunt pieton, eu respect semafoarele, trec pe la colutile intersectiilor pe acolo pe unde e permis. Ei (majoritatea dintre ei) de ce nu fac asta?

Sa il atingem putin, sa le mai cerem si daune?

M-am saturat sa fiu injurat... cand eu merg regulamentar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit o la intersectia de la judetean. vendeam dinspre siemens...eram pe banda din dreapta la semafor ...verde...plec, in stanga mea era o duba...amandoi faceam stanga....chiar unde se termina intersectia e trecerea de pietoni care traverseaza liniile de tramvai....la pietoni lojik ca e rosu...duba a trecut razant pe langa doua tipe...de duba nu am vazut nimik...si eu m-am trezit cu 2 tzatze care traversau agale pe trecere...ca la inmormantare...am oprit la mai putin de juma de metru de ele....nici nu au intors capu de curiozitate sa vada ce se intampla....nah. plin rosu. nu meritau oare suite pe capota???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ramane cu circulatia pe linia de tramvai, e voie sau nu? Dupa o emisiune de la Realitatea cu un politai invitat acesta spunea ca e voie atata timp cat nu deranjeaza circulatia tramv. si se ocoleste refigiul prin dreapta. Cine are dreptate

O noutate: nu se mai ocoleste centrul imaginar al intersectiei cand se vireaza la stanga (traiectoriile veh nu se mai intersecteaza). Cati respecta acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O noutate: nu se mai ocoleste centrul imaginar al intersectiei cand se vireaza la stanga (traiectoriile veh nu se mai intersecteaza). Cati respecta acest lucru?

Nu e noutate, si in vechiul cod rutier era la fel.

Eu respect de cate ori se poate, nu in toate intersectiile e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca este aplicabila ocolirea centrului imaginar prin stanga doar unde este intersectie semaforizata si are semafor separat pentru "stanga". De altfel asta mi se pare singura situatie cand ar trebui sa fie permisa ocolirea prin stanga a centrului. Altfel nu vad decat o potentiala blocare a intersectiei.

Cat despre ideea lovitului pietonilor neregulamentari la adapostul noilor regulamente nu mi se pare acceptabila din doua motive:

a. Gandit-va ca tabla, plasticul etc. se indreapta, inlocuieste (CASCO etc) dar muschii, oasele, ligamentele nu sunt la fel de interschimbabile si suferinta umana nu se compara cu o mica avarie la masina.

b. Daca aveti anvelopele netrecute in talon, o mica problema tehnica la masina sau orice rahatzel la directie, frane etc. in neregula puteti fi scosi (si daca m-ati atinge pe mine de ex. fiti sigur ca v-as t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu linia de tramvai cum ramane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 puncte penalizare:

"Conducerea unui autovehicul pe spatiul destinat circulatiei tramvaiului atunci cind drumul public este prevazut cu mai mult de o banda pe sens in afara caii de rulare a tramvaiului"

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima amenda luata de mine conform noului cod rutier, pe I.C. Bratianu: 2 puncte pentru centura.

Adresarea lor: "Detector de radar ai dom'le, ca acum cica e legal, dar centura nu stii sa ti-o pui!"

Eram f grabit si m-a oprit nevasta-mea, altfel le spuneam ceva de Doamne ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!