Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Revin si eu cu problema mea la care nu am primit nici un raspuns.

Pentru masine inmatriculate pe firme vine o adresa de confirmare a conducatorului auto.

Pentru persoanele fizice nu vine asa ceva?

Problema ma doare pentru ca in familie conducem mai multi aceeasi masina care e inmatriculata pe numele meu. Fac zilnic naveta Ploiesti-Bucuresti si nu pot "suporta" si punctele celorlalti. Are cineva idee cum trebuie sa procedez?

Nu amenda ma sperie foarte tare ci ideea de a acumula puncte doar pentru ca masina este inmatriculata pe numele meu.

Ce ziceti?

Modificat de Kyky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa gasesc un raspuns si am cautat in regulamentul de aplicare a noului cod rutier.

Astea sunt cateva paragrafe. Daca cineva poate deduce de aici ceva .....

Art. 180

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si varianta regulamentului de aplicare aici!!!

Scuzati ca am scos toata partea aia cu formulare: procese verbala, dovezi etc. n-o sa aflam niciodata cum arata, nu? :D

Si inca o chestie tare draguta care am citit-o intamplator :

Art. 28 - (1) De

Modificat de 80-WILL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si in actualul cod rutier e articolul asta. Respectiv:

Art. 51. - (1) Detinatorii de autovehicule pot monta, pe acestea, sisteme antifurt.

(2) Se interzice montarea, pe autovehicule, a sistemelor antifurt sonore care se declanseaza la trecerea, in imediata apropiere, a altui vehicul. Durata semnalului nu trebuie sa fie mai mare de un minut, iar intensitatea acestuia nu trebuie sa depaseasca pragul fonic prevazut in reglementarile legale in vigoare.

Deci e la fel, doar ca l-au 'construit altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(2) Datele de identificare a contravenientului care se consemneaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Apropo de chestia asta... s-a riscat cineva in ultimele saptamani sa mearga cu detectoru' de bord ??!

Sunt curios daca tov. militieni mai fac figuri... sau s-au obisnuit cu ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar trebui sa faca pana la 1 decembrie.

Asa daca s-ar aplica legea in avans ar putea sa-ti ia carnetul pentru trecut pe rosu inca de acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de chestia asta... s-a riscat cineva in ultimele saptamani sa mearga cu detectoru' de bord ??!

Sunt curios daca tov. militieni mai fac figuri... sau s-au obisnuit cu ideea.

Fac! nu ca sa aplice legea ci s-a scoata bani de la tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Mda... adevarat.

Scuze pentru intrebarea idioata... atipisem putin si ma visam in alta tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de chestia asta... s-a riscat cineva in ultimele saptamani sa mearga cu detectoru' de bord ??!

Sunt curios daca tov. militieni mai fac figuri... sau s-au obisnuit cu ideea.

Eu, mi l-au si vazut de vreo doua ori .... O data nici macar nu s-au sinchisit sa ma opreasca iar a doua oara nea politistu' a stat putin in cumpana, sa ma opreasca, sa nu ma opreasca si pana la urma a renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...s-a riscat cineva in ultimele saptamani sa mearga cu detectoru' de bord ??!

Eu il tin pe bord prins cu "arici" (velcro, ca e din US... ariciul! :tuktuk: ).

Nu o fac totusi ostentativ si am avut grija sa vad in ce directie de uita politistii. :icon_redface: Rareori il scot in trafic de pe bord.

Din ce am remarcat, asta cu detectoarele nu mai e de prea mare interes pentru ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 1 decembrie s

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata o prezentare concisa si practica a noutatilor din Codul Rutier:

ATENÞIE CU NOUL COD RUTIER!

1 decembrie. Zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gazeta Sporturilor e citita de multa lume :) Bine ca s-au gindit sa faca ceva sa stim si noi pe scurt ce e cu punctele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Eu stiam ca nu poti ramane fara permis "din prima" decit la urmatoarele fapte :

- conducerea sub influenþa bãuturilor alcoolice, dacã fapta nu constituie, potrivit legii, infracþiune

- conducerea vehiculului cu defecþiuni grave la sistemul de fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Conducãtorii de autovehicule pot folosi mijloace proprii de detectare (antiradar) a dispozitivelor de mãsurare a vitezei folosite de cãtre Poliþie

fals, antiradarele nu sunt si nu vor fi permise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antiradaru' .... e cam altceva decat un detector de radar. Pe scurt, e un dispozitiv de bruiat aparatul radar. D'aia sunt interzise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu Horia insa boii de la GSP nu stiu. Au scris si ca e obligatoriu sa circuli pe linia de tramvai (or fi vrut sa scrie ca nu e voie dar asta a iesit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi greseala cu sina de tramvai.

E tot al lor site-ul, nu cred ca au scris articolul de 2 ori... copy&paste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@...Roadrunner... S-a mai adaugat si neacordarea prioritatii pietonilor angajati in traversare regulamentara si trecerea pe rosu

Aseara la o emisiune TV despre noul cod rutier a aparut o noutate pe care eu nu am gasit-o in cod: dupa perioada de suspendare obligatoriu se va sustine un test de legislatie din 15 intrebari. Ati gasit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nici eu si mi se pare ciudata masura, cum si in ce conditii se ca sustine testul, nu am avut niciodata permisul suspendat dar intreb si eu ca omul, ca sa nu mai zic ca mi se pare cel putin ciudata masura, in loc sa se simplifice lucrurile ei le complica, sa vezi acum interventii si spagi la militie.

Incepusem sa am cat de cat incredere in "sistem" ca am vazut ca au picat multe capete si multi catelusi care calcasera stramb dar cu unele din masurile astea noi nu sunt de acord, iar politistul de aseara a avut cateva momente de ratacire din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ! Cind se pune nenea Mihaiu si il intreaba pe om de ce unu a luat amenda cind a dat cu masina in groapa si a distrus-o ?

Nici macar nu a stiut sa raspunda la intrebarea simpla: Care tari mai folosesc sistemul asta pe puncte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce va fi de la 1 dec. dar sincer m-am saturat sa tot stau la cozi la semafoare (civilizat) si toti "bajetii" destepti sa depaseasca pe liniile de tramvai si sa intre in intersectie. inteleg ca 1-2 se grabesc, au urgente, dar sa stau de 5 ori la un semafor... parca e strigator la cer.(nu zic nu, am mai facut si eu asta, si multe altele de care nu sunt foarte mandru, dar nu mi-am facut din asta un hobby)

hai sa fim seriosi circulatia in bucuresti a devenit un cosmar.

sunt constient ca amenzile astea le vom incasa tot noi si nu smecherii, dar sa fim seriosi din 10 soferi aflati in trafic nu stiu daca exista 2-3 care sa respecte macar regulile bunului simt (nu cele rutiere)

am mai iesit si eu din tara si parca nu se conducea in halul asta(da stiu, aia au alte drumuri.... etc, dar ei mai au si ceea ce se cheama civilizatie)

sper sa nu fi deranjat pe nimieni dar asta e punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!