Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Intrebi pentru Romania, sau in alta tara? Ca sa stim ce raspuns sa-ti dam!

Din profilul tau nu se poate deduce daca esti pe Luna, Marte, sau in Romania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pare`se ca sunt de pe Luna... Pentru alta tara nu intrebam asa ceva. Deci...nu avem cum sa stim si dam prioritate tuturor stroboscopistilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

In ultimele zile intalnesc tot mai des masini civile pline de stroboscoape rosii si albastre! Le dau prioritate dar, parca am impresia ca nu pot fi toti in misiune in masini civile! Cunosc legea dar, cum poti stii cine are legal asa ceva si cine nu?

 

  • a) lumina roşie obligă participanţii la trafic să oprească în direcţia de mers cât mai aproape de marginea drumului;
  • b) lumina albastră obligă participanţii la trafic să acorde prioritate de trecere;
  • c) lumina galbenă obligă participanţii la trafic să circule cu atenţie.

mai mult de atat e treaba celor abilitati sa constate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se dovedeste ca esti in Romania! Numai aici se poate intreba daca trebuie sa respecti legile... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o nelamurire legata de categoria B a permisului de conducere .

Problema este urmatoarea :

Pot conduce un TRIKE ca cel din poza :

post-20331-0-60886200-1445873663_thumb.j

cu categoria B ?

Am vazut in acest sfarsit de saptamana la mine in oras un nene cu un TRIKE doar ca ala avea 3 locuri si m-am oprit langa el sa-l intreb .

El a zis ca se conduce cu categoria B dar doar cu conditia ca motorul sa fie mai mare de 1000 cmc .

Ce e sub 1000 cmc se conduce cu A .

E adevarat sau sunt basme ?

Multumesc .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In ultimele zile intalnesc tot mai des masini civile pline de stroboscoape rosii si albastre! Le dau prioritate dar, parca am impresia ca nu pot fi toti in misiune in masini civile! Cunosc legea dar, cum poti stii cine are legal asa ceva si cine nu?

Eu am inteles din codul rutier ca masinile ce au voie sa poarte girofar trebuie sa fie inscriptionate cu numele unei institutii. Masinile cu girofar (stroboscop)  dar fara inscriptii trebuie sa fie capul unei coloane oficiale (o coloana oficiala inseamna cel putin 2 masini). Pentru masinile singulare cu girofar (stroboscop) si fara inscriptii abordarea situatiei trebuie luata ca atare. In cele mai multe situatii sunt teribilisti sau persoane publice  care cred ele ca sunt in legalitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt masini ale Armatei, MAI, SPP, Servicii de informatii, care au dreptul legal de a folosi lumini rosii/albastre, combinate sau nu, dupa caz, cu sau fara sirena. de asemenea, au dreptul legal de a fi neinscriptionate. Obligatia ta, ca participant la trafic, este sa respecti legea si sa acorzi prioritate, sunt altii care fac verificarile necesare pentru a constata daca sunt folosite legal sau nu. Si fii convins ca cei in drept isi fac treaba cu varf si indesat, de multe ori cu prea multa ardoare, cazand uneori chiar in penibil (sa dai amenda unei masini de Politie Militara ce se afla in exercitiul functiunii, in fruntea unei coloane oficiale e de-a dreptul prostie ...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa recitesti ce am scris si dupa aceea legea (art.32) si mai vorbim. Abuzul este scris si el in lege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu scrie nicaieri in art.32 ca masinile cu dreptul de a purta girofar trebuie sa fie inscriptionate.

scrie ca la rosu opresti, la albastru cedezi si la galben circuli cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu facem polemica si sa scriem doar de dragul de a fi contra. Omul de mai sus spunea ca vede multe stroboscoape in trafic. Nu incurajez pe nimeni,dar eu personal intai ma uit in oglinda, ascult si tratez fiecare situatie in mod diferit cu DA sau NU. Sunt disciplinat in trafic dar asta nu inseamna ca ma dau la o parte la orice stroboscop din bara sau cand un cretin face din faruri pe autostrada cu toate ca eu sunt in depasire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o intamplare din aceasta dimineata. Pe ruta Sebes-Turda e in permanenta aglomerat. Azi, am stat cuminte intr-o coloana cam 5 minute cand, brusc, unul din spatele meu si-a amintit ca are "optionale" pentru aceasta situatie agasanta. A dat drumul la stroboscoape si tzusti pe langa coloana. Nu am vazut daca cineva i-a dat prioritate caci a iesit rapid din campul meu viziual. Atat am vazut ca avea numere de Ilfov si care era, evident, un BMW negru, seria 5. Ma gandesc serios sa imi montez si eu dar, nu stiu daca se poate la numerele de AB.

 

Eu de asta am intrebat pentru ca am vazut destule in ultimul timp incat sa imi pun intrebarea: cati diplomati in misune, cati sefi, parlamentari, secretare preferate etc se dau pe ruta asta cu masina de serviciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Te rog sa recitesti ce am scris si dupa aceea legea (art.32) si mai vorbim. Abuzul este scris si el in lege.

Abuzul este scris in lege dar nu este treaba ta sa constati abuzul si nu esti abilitat sa faci asta. Politia face asta, asadar tu nu ai altceva de facut decat sa respecti legea: sa acorzi prioritate autovehiculelor cu regim prioritar. A mai scris un coleg: Mai departe nu e treaba ta. 

 

Hai sa nu facem polemica si sa scriem doar de dragul de a fi contra. Omul de mai sus spunea ca vede multe stroboscoape in trafic. Nu incurajez pe nimeni,dar eu personal intai ma uit in oglinda, ascult si tratez fiecare situatie in mod diferit cu DA sau NU. Sunt disciplinat in trafic dar asta nu inseamna ca ma dau la o parte la orice stroboscop din bara sau cand un cretin face din faruri pe autostrada cu toate ca eu sunt in depasire.

Banuiesc ca stii cum se face depasirea nu? Te asiguri si din fata si din spate si executi manevra doar daca nu incomodezi ceilalti participanti la trafic. Intr-o situatie ipotetica, nu e treaba ta sa il faci pe cel din spate sa franeze pt ca ai constatat tu ca merge cu viteza excesiva si tu esti in depasire cu fix 140 kmph. E treaba politiei sa-l surprinda pe radar si sa-i dea amenda. Treaba ta este sa te asiguri si sa depasesti doar atunci cand de pe band 2, nu vine un vehicul, lansat in depasire... Corect, nu? Pai si atunci? Fiecare trebuie sa respecte legea si atat. Ca altii nu o respecta e treaba lor, NU tu faci dreptate. 

 

@AkaManah: E valabil acelasi raspuns dat de colegi: Nu tu constati contravetia, etc. Tu trebuie sa respecti legea referitor la autovehiculele cu regim prioritar si atat. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris aici, dar văd că cineva a șters. Pentru a beneficia de prioritate generală, trebuie să aibe în funcțiune și semnalele sonore. Deci stroboscop sau girofar fără sirenă nu obligă la nimic.

 

Art. 61. - (1) Au regim de circulatie prioritara numai autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b), atunci cand se deplaseaza in actiuni de interventie sau in misiuni care au caracter de urgenta. Pentru a avea prioritate de trecere, aceste autovehicule trebuie sa aiba in functiune semnalele luminoase si sonore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Care este sanctiunea ce se aplica soferului vinovat care nu a pastrat distanta fata de masina din fata si a tamponat-o?

Amenda + puncte de penalizare sau se si suspenda permisul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar amenda si PP (parca 3), nu se suspenda permisul pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 11.09.2006 at 7:13 PM, D_T_Z said:

Varianta full o gasiti AICI .

Spune ca fisieru e corupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Intreb ceva aici poate gasesc raspuns.Stie cineva in 2006 unde se plateau amenzile?Acu dupa 10 ani m-am trezit cu notificari de la primaria din orasul unde am stat(am acolo un teren vai de el) ca am 2 amenzi din 2006.Una din ele am platit-o dar nu mai stiu unde, am platit-o in orasul actual :trezorerie ,banca,cec...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dintotdeauna amenzile rutiere s-au platit la CEC, ba pana de curand cred ca era singurul loc unde se puteau plati.

 

p.s - am mai auzit sa se 'sesizeze' dupa 4 ani si 11 dar dupa 10 ani mai rar...

oricum e extrem de improbabil sa mai aiba institutia de plata copia.

si asta pentru ca, dupa cum ne spune Codul de procedura fiscala:

"Dacă organul fiscal constată împlinirea termenului de prescripţie a dreptului de stabilire a creanţei fiscale, procedează la încetarea procedurii de emitere a titlului de creanţă fiscală."

citeste articolele 110 si 111 sa vezi daca te regasesti acolo.

daca sunt simple amenzit achitate si acum iti apar ca 'restante' la plata impozitului e doar o ciudatenie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de circulatie,una de radar si a doua pe care am platit-o de la o tamponare .Merg maine la CEC sa vad daca gasesc ceva pe acolo.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Mergi dar nu acolo e problema.

In primul rand din postul tau inteleg ca o amenda ai platit-o insa pe cealalta nu.

Mai departe, nu inteleg ce-ai primit de la fisc. Ai primit somatie de plata/titlu executoriu, informare, instiintare? Pentru ca, dupa cum spuneam, prescrisa fiind, datoria, demersul e inutil. Asta daca nu exista alte cauza de intrerupere a cursului prescriptiei sau intri sub incidenta vreunui articol din cele pe care ti le-am indicat.

La CEC nu vei mai gasi nimic, probabil au pastrat chitanta 5 ani, daca au pastrat-o si atat. Intr-un sistem informatic poate era mai usor insa pe suport fizic in arhiva e o gluma sa incerci sa obtii o copie de acolo presupunand ca sucursala e aceeasi nemutata si cu arhiva acolo.

La Primarie trebuie sa te lamuresti.

Nu prea e "Cod rutier" ce se discuta acum aici, eu cu alte informatii nu te pot ajuta asa ca succes.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! 

Zilele trecute am asistat la un mic accident intr-un sens giratoriu. Scurt pe 2, un sofer cu BMW  a intrat in sensul giratoriu pe banda a 2-a si a vrut sa mearga inainte. Pe banda 1, a intrat  un alt sofer cu un microbuz Vw si a vrut sa faca la stanga. 

Acuma: Stiu ca masina care circula in interiorul sensului giratoriu are prioritate. Cine schimba banda in sensul giratoriu, pierde prioritatea.  Atasez schema: Cine are dreptate in varianta 1 si cine are dreptate in varianta 2 (diferenta consta in marcaje) ? Unde gasesc specificate astea in codul rutier? Ca m-am apucat sa il recitesc si nu am gasit ceva specific. Inca.  

accident.thumb.jpg.b61532fa5461636332abe30c47ad1104.jpg 

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am zis si eu. Insa Politistul s-a rastit la mine: "Ma inveti tu pe mine legislatie?" Am ramas....mut. Nu tu dialog, nu tu nimic. EL stie mai bine si atat. Ca cica daca semnele de pe asfalt indica pe banda a 2-a ca e pentru inainte si la stanga, BMW avea voie inainte si la stanga. Busul avea voie inainte si la dreapta. Fiindca a facut "stanga" ...a dat dreptate soferului cu BMW. 

Edit: cica nu se aplica prioritatea celui care-si pastreaza banda. 

Well, poate ma intrebati ce cautam eu in intersectie. Am mers la ei doarece incepuse sa se aglomereze, ca cei doi nu au vrut sa mute masinile din sensul giratoriu. Soferul din BMW (era o tipa) urla la ala cu VW... Amandoi cu numere de Germania. Romani, evident. 

io sunt curios pe baza carui articol politistul o sanctionat soferul cu VW. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia asta se intampla zilnic in sensurile mari din Bucuresti. Cat timp faceam naveta vedeam foarte des acelasi accident, cum schimba banda sa iasa din sens si cineva loveste.

 

Exemplu arcul de Triumf :

https://www.google.com/maps/place/Arcul+de+Triumf/@44.4672315,26.0779858,112m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x57ae7c6e837bc61b!8m2!3d44.4671777!4d26.078116

Vinovat este cel care schimba banda fara sa se asigure.  Teoretic este de bun simt sa te incadrezi in functie de iesirea pe care o abrodezi in sens, doar ca nu poti face asta mereu, si exista situatii cand nu cunosti sensul giratoriu este prima data cand esti acolo.

In poza nr doi s-a intamplat situatia descrisa de tine. Hai sa ne imaginam sensul giratoriu ca un drum drept cu 2 benzi, iar iesirile din sens sa spunem ca sunt strazi secundare pe care poti sa iesi la stanga sau la dreapta.  Masina portocalie taie calea masinii verzi, o acrosare, vinovat mereu va fi cel cu masina portocalie.

Situatia ideala este in prima poza, cand te incadrezi cat mai spre exterior pentru prima iesire si cat mai spre interior pentru ultima iesire (de obicei a3a, dar am vazut sensuri si cu 4 iesiri).

 

Da-ne interesectia despre care vorbesti cu google maps sa vedem despre ce semne de circulatie este vorba.

 

giratoriu.jpg.194dded72c94007cab2795a36a3bf928.jpg

 

 

 

646x404.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, asa stiu si eu. Insa politistul a luat in calcul marcajele de preselectie a benzilor de dinainte de giratoriu. Nu cred ca s-a legat de circulatia in sensul giratoriu. Si in functie de ele, a dat sanctiunea. Mai sus in exemple nu vad nici un marcaj de preselectie a benzilor. (nu stiu cat ar mai conta, din momentul in care ai ajuns in sensul giratoriu). 

O eroare de logica din partea lui? Deci, soferul cu vW castiga detasat in instanta.... 

 

Edit: intersectia de la Arcul de Triumf din cate stiu nu e sens giratoriu. E marcat acum ca fiind sens giratoriu? In plus, acolo dupa ce intri in intersectie (dupa semafor), ai si cedeaza trecerea fata de cei care sunt in intersectie sau fata de cei care pleaca de la semafor... Chestie pe care nimeni nu o respecta conform legislatiei. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!