Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Cristi, si atunci de ce spune ca soferul se asigura ca pasagerul poarta?

nu imi este clar. il urc si il rog sa se lege si daca nu o face, ia amenda pasagerul? in baza codului rutier (trebuie sa fie cunoscut de soferi sau de toti cetatenii tarii, cu sau fara drept de sofat)?

 

Chestia asta si pe vremea cand doar in fata era obligatoriu eu o practicam. Cat timp eu sunt soferul intr-o masina (a mea, sau nu) trebuie sa respecte regulile impuse de mine.

Mai ales cand nu fac decat se le cer chestii cerute si de lege.

E si logic ca soferul sa fie responsabil - se considera ca el stie sa citeasca si stie legea (cu exceptia celor din Arges :D ) - si pasagerii pot fi complet analfabeti si sa nu stie nici ce e aia centura - si atunci e de datoria lui sa asigure respectarea acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o nelamurire legat de trensportul copiilor desi am citit...

Un copil de 4ani si 3 luni de 110cm, este obligatoriu sa fie transportat in scaun de copii/ inaltator sau se poate transporta direct pe scaunul masinii asigurat cu centura?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Obligatoriu cu scaun / înălțător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este obligatoriu transportul copiilor de pana la 135 cm in scaun de copil sau înălțător. Acest lucru este legat de poziția centurii fata de gâtul copiilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. Il bag in ...portbagaj ...copilul...Am glumit. :lol:  Am inteles.

Si legat de omologarea scaunului, eu trebuie sa umblu cu actele scaunului dupa mine? Si daca nu mai am actele acelui scaun, el fiind cumparat de la primul copil adica acum vreo 7ani, ce fac?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti are nimeni treaba cu scaunul. Sa fie ori cu spătar ori cu sezutul. La kinderul meu am scos spatarul si am doar inaltatorula 5 ani jumate si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal.,

Am si eu o intrebare .

Politia RURALA are dreptul de a retine Permisul de Conducere daca nu este insotit de un Agent al Politiei RUTIERE ?

Multumesc .

Un raspuns cat mai urgentmi-ar fi de mare folos .

Eventual si un link catre articolul de lege care specifica acest lucru .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

195/2002 spune ca masura de retinere este dispusa de catre politistul rutier

 

competentele politiei rurale conform site-ului politiei, sunt:

 

http://www.politiaromana.ro/ro/structura-politiei-romane/unitati-centrale/directia-de-ordine-publica/serviciul-coordonare-mediu-rural

Poliţiştii din mediul rural desfăşoară o activitate complexă, ce implică prevenirea şi combaterea criminalității, investigarea și cercetarea infracțiunilor din competență, precum și siguranța traficului rutier din zona de responsabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce articol din OUG 195/2002 Republicata ?

Ca m-am uitat odata dar de mult ce este scris ma doare si capul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu esti foarte coerent in fraza. daca nu esti in stare de atata lucru poate n-ar trebui sa conduci. e mai solicitant.

cauti oug 195/2002 pe google, deschizi si cauti "retinerea permisului"

 

are vreo importanta ca e articolul 29 sau 69?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am cautat, dar GOGU ma duce la republicata in 2012 / 2014 revizuita, etc .

UIte ce am gasit eu cu GOGU :

https://www.google.ro/search?q=OUG+195/2002&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=ht1ZVe-SBoOTsAGSu4E4

Pe mine ma intereseaza ceva din 2015 ca sa intamplat pe 15.05.2015 .

Nu am ce cauta in legile vechi mai ales ca codul rutier a fost actualizat in februarie anul acesta .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Are voie sa-ti ridice permisul pt ca e agent constatator si intradevar ei desfasoara "la sate" multiple activitati, printre care si actiuni cu privire la circulatia rutiera,acum depinde si pt ce ti-a ridicat permisul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu, nu depinde deloc. chiar n-are nicio relevanta.

evident, si logic, daca ti l-a ridicat in mod corect pentru o contraventie specificata.

 

daca ti l-a ridicat pentru ca nu i-a placut de tine, sigur, atunci e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi la retinut 30 de zile pentru ca am depasit pe linie simpla continua o caruta .

Dar problema este ca in fata carutei circula foarte incet (aproape ca si caruta) un mosulica cu un Ford Transit incarcat cu balastru / pietris sau ce mama masii era in bena aluia ca era cocosat Transit-ul .

Eu neavand loc sa ma bag intre ei (ca daca ma bagam intre ei si depaseam doar caruta nu-mi facea nimic chiar politistul mi-a ziso) ca omaoram calul, respectiv i-mi loveam masina, am fost obligat sa depasesc si Ford-ul .

Faza sa intampla pe DN 2B (BZ - BR) la intrare in comuna Surdila Greci venind dinspre Buzau .

Am trecut calea ferata si inainte de pod am dat de Caruta (iesita de pe camp) respectiv Ford-ul Tranzit .

Iar dupa pod era politist-ul care pe deasupra statea si in masina (care era cu spatele la sensul meu de mers) .

Acum o fi fost mana in mana ala cu Ford-ul cu Politist-ul ca sa aibe si el activitate ca Ford-ul a disparut subit si cred ca era de acolo din sat ori asa a fost sa se intample la mine nu am de unde sa stiu .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Cum sa nu depinda, pt ca daca ii ridica permisul pt viteza de exemplu , rurala n-are radar iar politistul respectiv nu e atestat ca operator radar, asta e un caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

da, asa poate sa i-l retina pentru bautura si sa nu fi baut.

 

am zis foarte clar daca i l-a retinut corect, pentru o contraventie (evident, constatatata corect, etc)

 

cazurile flagrant penibile, se exclud.

 

si nu exista linie simpla continua...ci doar linie continua, sau nu.

ca e dubla, simpla, etc. n-are nicio importanta

 

in rest, dac-ai depasit, aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Citeste si in L155/2010 - Legea politiei locale.

 

Au voie sa dea amenzi, dar decat la pietoni, biciclisti, mopede si carute. La masini NU! Trebuie sa fie insotiti de unul de la Rutiera. Mai mult, in cazul retinerii permisului trebuie sa-ti dea dovada. Nu scrie negru pe alb undeva ca ti-l poate/nu ti-l poate retine, se intelege din textul legilor ca NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ce am citit pe alte forumuri Poliia Locale si Politia Rurala nu este unul si acelasi lucru .

Locala apartine strict de primarii pe cand Rurala apartine de MAI .

Iar legea 155/2010 e destul de veche, mai ales ca la noi schimba astia legile odata la 6 luni / Un an .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia rurala nu este politie locala ci e la fel de politie ca cea din orase sau municipii. Are masini cu girofaruri albastre si rosii (cu care te poate opri in trafic) unele fiind dotate cu radar. Agentii de politie au facut aceiasi scoala ca cei de la orase si, unii, au si atestat pentru radar.

 

Politia rurala poate sa iti dea amenda pentru orice contraventie si poate sa iti ridice permisul, talonul si numerele, dupa caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie tot nu mi-e clar ceva, poate imi spune cineva va rog:

 

1. Am voie sa fumez in timp ce conduc?

2. Am voie sa maninc in timp ce conduc?

3. Am voie sa beau in timp ce conduc ? apa la bidon cu dop care se desurubeaza unde iti cam trebuie 2 maini sau suc cu paiu, doza, redbull etc.

4.Mainile trebuie tinute pe volan numai la 10.10?

5.Am voie sa butonez navigatia sau telefonul din hoderul pe parbriz in timp ce conduc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Poi ia Codul Rutier si citeste-l sa vezi daca ai voie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțeleg unde bați și ai perfectă dreptate. Periculos nu este faptul că ții telefonul într-o mână, ci convorbirea în sine, care știm cu toții că distrage grav atenția. Mi se întâmplă de multe ori să nu-mi pot aminti când dzeu am trecut de "acel" sat sau de un loc anume?!?! Sau să trec de adresa unde aveam de gând să opresc... Iar atenția îți este distrasă la fel de mult, indiferent dacă vorbești cu telefonul la ureche, cu dispozitiv "mâini libere" sau pe difuzor.

 

Mai o neclaritate, de exemplu circulăm pe un drum județean și avem în față o căruță, dar și linie continuă. Putem fi sancționați dacă depășim căruța? Nu e o soluție să mergi după căruță, prin locurile noastre sunt porțiuni de linii continue de km întregi... Aceeași întrebare dacă depășim o motocicletă fără ataș în raza de acțiune a indicatorulul "Depășirea autovehiculelor interzisă, cu excepția motocicletelor fără ataș"? Să-l depășesc fără să încalc linia continuă nu este un răspuns corect, risc să-l acroșez cu oglinzile și să-l am pe conștiință...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi ia Codul Rutier si citeste-l sa vezi daca ai voie....

n-am nevoie de acadelele tale,incearca in alta parte .

 

@reader, asta e problema, intotdeauna totul pica in final tot la latitudinea organului decontrol. ca e agent de circulatie, ca e inspector anaf, ca amendeaza daca nu-i arat ce am in buzunare pe "refuz"". aia cu caruta e clasica, ceva similar de inept, cunosc o zona de cca 150 m in care din 50 in 50 m marcajul e linie continua apoi linie intrerupta, si cu indicatoare care interzic depasirea alternate cu cele de sfarsitul interzicerii, tu doar ce te bagi in depasire ca ai parcus cei 50m si ai intrat in depasire interzisa.

si cu Ferrari sa fii si nu poti depasi ceva pe parcursul a 50m,poate doar bicicleta,probelam e ca sunt in curbe si nu poti prevedea nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu cunosti legislatia.

In cazul in care ai intrat in depasire si ai terminat portiunea de drum cu dunga discontinua iti poti continua depasirea autovehiculului pe care il depaseai. Nu coloanei.

Dar discutam despre regulile de circulatie din Romania?

 

LE. stealth, sa respiri ai voie cat timp esti la volan? Ca nu se prevede in codul rutier si te poate amenda daca vrea politaiul...! Cu conditia sa te prinda ca respiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!