Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Scuzati-ma ca insist, dar ...

 - momentul zero: iei amenda

 - trec 30 de zile si nu ai platit

 - in mod normal, in cel mult 5 zile POLITIA emite dispozitia de suspendare a permisului.

Cum ti-o aduce la cunostinta si cand intra in vigoare (pe loc sau dupa ce ai semnat de luare la cunostinta) ?

 - de la un anumit moment de timp, ai 15 zile de gratie in care inca mai poti conduce.

Permisul trebuie sa il duci la Politie?

 - dupa aceste 15 de zile de "dovada" nu mai ai dreptul sa conduci. Pentru cat timp? Ca parca era vorba ca se suspenda dreptul de a conduce pe o perioada nelimitata pana cand faci dovada platii.

 

Jetta, ai zis ceva de "cele 30 de zile de suspendare..." dupa cele 15 zile de dovada. Deci dreptul de a conduce dupa neplata unei amenzi se suspenda doar pentru 30 de zile? Pai in cazul asta s-ar putea sa se merite sa nu platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Pai eu zic ca decat sa vorbim despre himere sa asteptam forma promulgata si regulamentul de aplicare.

Eu nu am pitici cu informatii secrete ci vorbesc despre ce s-a postat deja aici, ca raspuns.

 

Este logic sa existe norme foarte clare privind aducerea la cunostinta a suspendarii pentru ca altfel, neridicand niciodata instiintarea, cele 15 zile nu incep sa curga, cele 30 de zile nu incep sa curga si uite-asa nici nu platesti, nici nu ai permisul suspendat.

 

Dar sunt convins ca toate aceste aspecte vor fi clarificate in forma finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai nevoie de mai mult de 30 de kmh in plus ca sa depasesti, nu stiu daca stiai, exista si posibilitatea sa nu depasesti.

 

daca toti ar respecta viteza legala n-ar mai avea sens multe dintre depasiri.

1.am carnet de aproape 30 de ani,

2.imi aduc aminte de + 400.000 km parcursi,

3.am luat doar 2-3 radaruri , ultimul secolul trecut , 1997 sau 1998,

4.nu am avut nici un accident / incident ; in 1992 sau 1993 , fiind oprit la stop am fost lovit usor in spate(nu stiu cum sa o calific).

Discutia legata de +30 km era pur teoretica , end of story !

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

toate aceste performante sunt nu numai off-topic dar si complet irelevante.

nu esti singurul, mai suntem multi.

 

faptul ca nu ai avut incidente din vina ta inseamna ca esti un sofer bun, faptul ca nu ai avut incidente din vina altora inseamna c-ai avut si noroc

asa, si?

 

toate aceste "discutii teoretice" apar si dispar de mii de ori in tot felul de discutii fara sens.

legea e lege si aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a scos cumva suspendarea permisului la depasirea vitezei legale cu 31-40 km/h ? M-am uitat prin proiectul de lege si am vazut suspendare 3 luni la 51-60 km/h si 4 luni >60 km/h, dar n-am mai vazut nimic referitor la 31-40 km/h.

Daca e sa ne luam dupa gandul.info , se pare ca au renuntat la prostia cu +30 , din pacate ramane cu alcoolul..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

cred ca numai soferii care incalca in mod frecvent legea isi pun problema de a le fi suspendat permisul pentru +30 la ora.

80 kmh in localitate sau 120-130 in afara sau 160+ pe autostrada sunt viteze care nu numai ca incalca legea dar sporesc considerabil gradul de pericol.

sunt convins ca nu exista niciun permis ridicat in romania pentru un varf de 120 intr-o depasire pe dn1, depasire regulamentara, asa...de nevoie, pentru ca mai apoi conducatorul auto sa revina la viteza legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca nu exista niciun permis ridicat in romania pentru un varf de 120 intr-o depasire pe dn1, depasire regulamentara, asa...de nevoie, pentru ca mai apoi conducatorul auto sa revina la viteza legala.

hmmm....daca te-ar fi prins aia arestati ieri alaltaieri in Arad......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

despre ce e vorba, mai precis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic ca decat sa vorbim despre himere sa asteptam forma promulgata si regulamentul de aplicare.

Eu nu am pitici cu informatii secrete ci vorbesc despre ce s-a postat deja aici, ca raspuns.

 

Este logic sa existe norme foarte clare privind aducerea la cunostinta a suspendarii pentru ca altfel, neridicand niciodata instiintarea, cele 15 zile nu incep sa curga, cele 30 de zile nu incep sa curga si uite-asa nici nu platesti, nici nu ai permisul suspendat.

 

Dar sunt convins ca toate aceste aspecte vor fi clarificate in forma finala.

 

In legatura cu suspendarea dreptului de a conduce pentru neplata amenzilor eu nu am gasit decat prevederile de mai jos care nu au nici-o legatura cu termenele discutate.

 
17. La articolul 95, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alin. (21), cu următorul cuprins: 
„(21 ) Sancţiunea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe perioadă nedeterminată se aplică de către instanţa de judecată titularului permisului de conducere sancţionat pentru nerespectarea prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, dacă nu a fost achitată amenda aplicată şi nu există posibilitatea executării silite.” 
 
50. La articolul 110 se introduc trei noi alineate, alineatele (2) –(4), cu următorul cuprins: 
 
,, (2) Dispozitivul hotărârii definitive prin care a fost aplicată suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe perioadă nedeterminată se comunică pentru punere în executare, serviciului poliţiei rutiere aflat în raza de competenţă a instanţei care a judecat cererea de transformare a sancţiunii amenzii în suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe perioadă nedeterminată. 
 (3) Suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe perioadă nedeterminată operează de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti şi se implementează în evidenţa poliţiei rutiere cu această dată. 
 (4) Suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe perioadă nedeterminată prevăzută la alin. (3) încetează în următoarele situaţii: 
a) la data prezentării dovezii achitării amenzii la serviciul poliţiei rutiere care a implementat măsura sau 
la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pe titular; 
b) la data achitării amenzii contravenţionale în condiţiile art. 28 alin. (3) din Ordonanţa Guvernului nr. 
2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare; 
c) în termen de 10 zile de la data transmiterii dovezii achitării amenzii printr-o altă modalitate decât cele 
prevăzute la lit. a) şi b) la serviciul poliţiei rutiere care a sesizat instanţa de judecată.” 
 
In concluzie, suspendarea dreptului de a conduce pentru neplata amenzilor pe perioada nedeterminata se va face de catre instanta de judecata la cererea politiei rutiere de transformare a amenzii in suspendarea dreptului de a conduce.
 
Cu ce nu sunt lamurit - cum te va anunta politia in aceeasi zi cu data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti ca ti s-a suspendat dreptul de a conduce?
 
Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

scuze dar nu pot sa lecturez atat intr-un text greu lizibil.

ce am spus ramane valabil. mai ales ca depasirea, conform legii - si se pare ca multa lume uita asta - trebuie facuta tot in limitele vitezei legale.

da, stiu, e o "aberatie" pentru multi.

 

voi reformula spunand ca nu cred ca un permis ar fi suspendat pentru +30 de km in varful unei depasiri. din moment ce prevederea nu exista de facto e aberant sa vorbind de...fapte.

 

@guadalcanal - asa pare a fi din textul citat de tine.

eu pana nu citesc varianta oficiala promulgata nu ma pronunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ne explica cineva din asigurari (kosfunny, poate) ce impact are absurditatea legata de 0,2 toleranta cu privire la accidentele rutiere.

daca se adopta asa codul rutier, banuiesc ca...niciun fel de impact si nu schimba cu nimic situatia din prezent.

totusi mie, in romania, mi se pare o mare imbecilitate aceasta prevedere.

Atentie, se precizeaza 0,2 in sange iar in aerul respirat 1,5 . Inseamna ca daca nenea politistul iti pune etilotestul si ai 0.2 logic ca vei avea mai mult la proba biologica . 

Oricum aceasta prevedere nu va diminua numarul nenorocirilor de pe sosele ci din contra. Celor care concep astfel de legi le place sa isi justifice prostia sau interesele ascunse prin comparatii cu alte state dar contextul sau imprejurarile nu sunt luate in calcul. Noi inca suntem pe locul 2 la capitolul alcool la volan, suntem pe ultimul loc la capitolul infrastrusctura si siguranta rutiera .

In Romania unul din trei accidente mortale are la baza consumul de alcool. Nu cred ca este loc de niciun pic de permisivitate la capitolul alcoolemie la volan . Si asa sunt destui retarzi cu permis luat "a la Pitesti" sau cu psihologicul luat cu 50 lei , daca le intra in cap ca se pot mandri si cu o doza de bere in suportul de pahar oare vor putea sa se rezume doar la una ? Nu mai vorbim de faptul ca sunt personane care se transforma "in ninja" si dupa o bere sau un pahar de vin , fiti siguri ca astia la volan se vor transforma in  "Schumacher" .

Mai trebuie analizat un aspect, pe baza unui astfel Cod Rutier bizonii vor scapa mai usor basma curata. Daca coruptii de la IML aveau putina bataie de cap sa scoata un 0 la probe, un 0,2 e floare la ureche.

 

Din 2009 sa dat posibilitatea incheierii de constatare amiabila intre protagonistii accidentelor usoare dar Politia Rutiera incearca pe cat posibil sa induca in constiinta soferilor ca aceasta este obligatorie. Si uite asa smecherii conduc linistiti cum vor muschii lor, trec pe rosu, nu acorda prioritate etc. .In caz de ceva mazgalesc o amiabila si ii dau drumul mai departe . Din cauza asta deja ei circula fara probleme cu alcool in sange. Daca ii opreste Politia dau spaga iar daca fac vreu mic accident fac amiabila. Asa se creeaza premisele ca in viitor sa comita unul grav si atunci se bucura canalele de stiri ca au ce sa mai dezbata iar procurorii, judecatorii, etc ca mai fac un ban in plus.

Ca tot am deschis subiectul cu amiabilul, inainte de a se introduce s-a propus introducerea unor prevederi in codul rutier , la articolul 79 , in care se stipula ca acesta nu se poate incheia in cazul in care pentru fapta ce a generat accidentul ar fi fost una pentru care s-ar fi retinut permisul . Bineinteles , alesii nostri nu au votat asa ceva ! Si bineinteles ca accidentele s-au inmultit ! 

 

 

 

 

I

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complet aiurea pentru un accident care in mod normal se lasa cu o amenda serioasa si suspendare de permis sa se faca amiabila. O tamponare usoara mai merge.

 

Trebuie sa remarc un aspect schimbat in bine legat in privinta alcoolemiei. Inainte pragul peste care era infractiune se afla la 0,8g/l, acum este la 0,5g/l. Infractiune care se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 5 ani.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, macar exista o jumatate plina a paharului ! 

Oricum , inchisoare vor face doar ... unii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza asta deja ei circula fara probleme cu alcool in sange. Daca ii opreste Politia dau spaga iar daca fac vreun mic accident fac amiabila. 

 

 

Ei lasa ca nu e chiar asa, amiabila o fac cu cei care nu cunosc legile iar parasirea locului accidentului (pe motiv ca are timp 24h sa se prezinte la politie pentru intocmirea dovcumentelor) produs ca urmare a unei infractiuni (condus sub influenta bauturilor alcoolice peste limita de contraventie) se pedepseste cu inchisoare de la 2-7 ani.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

asa, si?

 

...

 

iarta-l, Doamne.

 

...

legea e lege si aia e.

Pentru cine? Ar trebui sa cunosti "portitele" legilor, altfel ... vai de clientii tai.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Multumesc.

Daca ai ceva de spus, spune. Daca nu scuteste-ma, te rog, de subtilitati.

Despre ce portite vorbesti cand toti shumacherii vaita drumurile si cum ale naibii accidente se intampla la 160-190 pentru ca-s drumurile proaste.

stai linistit...nu-mi duce tu grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna,

interesant, uni pro alti contra, fiecare is alege partea, dar daca comparati cu tarile civilizate, incep sa cred ca Romania incepe sa se aproprie de o legislatie europeana (ocidentala).

 

Stie cineva care este data in care se aplica? Aveti informatii?

 

Faza cu un pahar de vin sunt total deacord. Nu sunt betiv, beau doare de trei ori pe an (dar bine, nu nu glumesc), dar in domenile in care am muncit, restauratie, invatamant si domeniu medicinal, aici in Franta, la miecare masa (pranz) se bea un pahar de vin sau eventual un digestiv slab ce accopaniaza bine desertul. Acum asta nu inseamna ca acest "pahar" va creste procentul de victime. Acum ce ii drept eu mi-am luat permis aici si legislatia romana am invatato putin, din simplu interes personal dar cand vezi ce diferenta ii, te demoralizezi. Ii drept ca sunt rezident francez de mai bine de 11 ani dar ii greu de acceptat unele aberati din codul rutier romanesc (si nu numai).

 

Cu viteza iar nu prea sunt deacord, de ce in unele judete este o anumita viteza maxima autorizate in "sate" si in altele este cu mult diferita (Bn 80km/h si SM 50km/h).

 

De exemplu aici pe periferic s-a scazut viteza acus 2 saptamani parca, de la 80 la 70 km pe ora, si inca odata s-au gresit, un studiu, a cunstata ca la 70 km/h in masinile de generatie noua, atentia si importanta vitezei este mai redus, si tentatia de a vb la telefon sau cel mai grav de a scrie SMS s-a dublat. In prima saptamana parca a crescut procentu de accidente materiale (ce-i drept) cu 1,8 la suta.

 

Asta ii o parere de la o persoana care vede din exterior, si sincer inainte faceam foarte des Franta-Romania si invers cu masina (cateodata tot la 7 saptamani faceam un drum din asta, si la inceput spatamanal), Si cand treci prin atatea tari (germania, austria...) iti dai seama de diferenta de "lege" si ii greu sa te adaptezi.

Mai ales ca in Romania ii la moda sa "imbunatateasca" codul rutier foarte des. Imi cer scuze de off topic, dar ii cam jenant ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e că dacă românului îi dai voie să bea un pahar de vin, el va bea o sticlă; dacă îi dai voie să bea o bere, el va bea zece. Din această cauză noua măsură va avea efecte dezastruoase.

 

Folosirea telefonului mobil (cu sau fără handsfree) este foarte periculoasă, distrage în mod flagrant atenția de la drum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand stai pe scaun e usor sa propui suspendarea permisului la o depasire cu 30 km/h , sa-i vad pe Valea Oltului/Muresului depasind un tir in siguranta , sau mai bune mergi ca si cretinul cu NUBIRA B 73 FCR ( sper ca am retinut bine numarul ) cu girofarul aprins cand i se ...bip ..lui pe Valea Oltului si Autostrada Deva-Orastie..

PS 1. Viteza medie in localitati (sate) a fost 70-80 km /h , toti mergeau in coloana , ne ascundem dupa deget cu 50 KM/H pe DN cu adevarat importante .

Referitor la masinile cu girofar:

 

    (2) Sunt autorizate să utilizeze semnale speciale de avertizare luminoase:

    a) pentru lumina roşie - autovehiculele aparţinând poliţiei şi pompierilor;

    b) pentru lumina albastră - autovehiculele aparţinând poliţiei, jandarmeriei, poliţiei de frontieră, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, serviciului de ambulanţă sau medicină legală, protecţiei civile, Ministerului Apărării Naţionale care însoţesc coloane militare, unităţilor speciale ale Serviciului Român de Informaţii şi ale Serviciului de Protecţie şi Pază, Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiţiei, precum şi autovehiculele de serviciu ale procurorilor din Ministerul Public, atunci când se deplasează în acţiuni de intervenţie sau în misiuni care au caracter de urgenţă;

 

Ma intreb in ce categorie facea parte Nubira respectiva, si alte masini pe care le-am vazut si eu cu girofar "facand legea" pe drumul public.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de-aia nici nu ma dau la o parte din fata lor. Am vecini care nu au nici o treaba cu institutiile astea da` au girofar  (adica au o ruda/un prieten pe acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare: poti alge sa inchei sau sa nu inchei o constatare amiabila in cazul unui accident? Daca chemi politia, desi e accident usor, fara victime, si agentul nu doreste, din varii motive, sa faca un proces verbal il poti obliga sa faca asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este obligat sa faca proces verbal de constatare, amiabila e la alegerea ambilor implicati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca daca vinovatul isi recunoste vina nu se poate incheia un proces verbal.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!