Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

"Eu as mai propune introducerea vestei reflectorizante obligatoriu pentru biciclisti si carutasi !"

:D ce bine ar fi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOUL COD RUTIER INTRA IN VIGOARE DE LA 1 DECEMBRIE 2006!

M.A.I.-ul a propus niste modificari care trebuie aprobate prin HG..

Corect ! MAI a propus, dar pana nu va apare HG de modificare/amanare in Monitorul oficial, ramane ... cum am stabilit ! Nu-i asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate punctele lor in tara asta nu se va face ordine si disciplina NICIODATA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ar trebui sa fie mai bine dar mi-e teama ca doar cei mai sarmani vor plati de se vor usca...in timp ce pilosii vor scapa ca si pana acum. Eu care circul cu masina zilnic prin oras in zona Romana - Mosilor - - Foisor - Unirea va spun sincer ca daca ar fi sa se aplice la sange codul cred ca a jumate din cei ce circula pe strada ar trebui trasi pe dreapta si amandati...Eu in ultima vreme chiar incerc sa merg cat se poate de corect si sa semnalizez intotdeauna si stiti ce am constatat...ca s-a dublat numarul alora care imi taie calea si ma injura ....sper sa nu fie asa si cu noul cod.

Modificat de DMY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Nu vorbesc de faptul de a infecta strazile cu manele, in primul rand urasc manelele, vorbesc de faptul ca nu ai voie sa asculti muzica data tare nici cu geamurile ridicate, daca depaseste o anumita cota, deoarece iti distrage atentia de la condus.

2Teoria care va fi propusa de MAI este superba atata timp cat ramane teorie, eu sincer cred ca ar fi super sa nu te complici cu politia la o tamponare usoara, pierzi timp pe degeaba. Insa era vorba ca doar in urma intelegerii intre soferi poti sa mergi la agentia asiguratoare, pentru a-ti rezolva actele si plata daunei. Sunt foarte pesimist in privinta recunoasterii vinei in astfel de situatii... Life sucks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca au mai multe de lamurit... Chiar daca mergi direct la asigurare in caz de tamponare usoara si in caz ca cele doua parti s-au inteles... Cine si unde si in ce baza mai plateste amenda? Acum, in caz de accident (chiar si usor) platesti intr-un fel sau altul...amenda, carnet, etc. Daca nu mai treci pe la politie si mergi direct la asigurator, cred ca o sa fie o gramada de hartogaraie dupa. Pt ca sigur va trebui sa dai o declaratie undeva, in baza careia sa se stabileasca vinovatul si sa fie sanctionat corespunzator. Credeti ca rateaza guvernul (asta spus generic, nu stiu de fapt in bugetul cui intra banii de amenzi...politia probabil) o modalitate prin care sa ia ceva bani? Eu nu cred.

;) Si eu urasc manelele (scuze da gusturile nu se discuta) de aceea am inceput sa ascult la fel de tare (ca sa ma auza si aia cu manelele)... Cleopatra Stratan :P Macar fetita aia canta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ! MAI a propus, dar pana nu va apare HG de modificare/amanare in Monitorul oficial, ramane ... cum am stabilit ! Nu-i asa ?

De fapt e ceva mai complicat, dar concluzia este una singura, noul cod Rutier este in vigoare dar nu are regulament de aplicare adaptat noii forme. Argumente legale concrete:

OUG 195/2002 republicata in MO 670/03.aug.2006 a fost aptobata si de parlament prin L 19/2006 (20.martie.2006) si care precizeaza clar ca intrarea in vigoare este la 20.sept.2006 - adica chiar astazi:

" NOT

Modificat de scaevola
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare parte am inteles ce vrei sa zici: adica legea-i in vigoare de astazi, dar inca nu exista un regulament al aplicarii al acestuia. Vreau sa va intreb, chiar referitor la detectoarele radar; pana la urma pot sa-l folosesc de azi in colo linistit sau pot sa ma astept sa am probleme deoarece nu exista regulament de aplicare???? Ma gandesc ca odata ce nu exista un regulament de aplicare al legii, legea nu se aplica, sau vorbesc deja aiurea??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica legea-i in vigoare de astazi, dar inca nu exista un regulament al aplicarii al acestuia. Vreau sa va intreb, chiar referitor la detectoarele radar; pana la urma pot sa-l folosesc de azi in colo linistit sau pot sa ma astept sa am probleme deoarece nu exista regulament de aplicare????

legea nu intra in vigoare pana la 1 decembrie deoarece politia a considerat ca are nevoie de timp pentru a-si instrui agentii in aplicarea prevederilor acesteia. prin urmare, trebuie sa mai tii ascuns detectorul vreo cateva luni

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pana pe 1 decembrie 2006 daca trec cu masina pe rosu sau nu acord prioritate la trecerea de pietoni tot "doar" amenda primesc (fara suspendarea permisului)?!!

Eu asa stiu: conform "vechiului" cod ti se ia permisul doar daca depasesti cu peste 50 km/h viteza legala sau daca faci un accident mai grav (adica doar daca gresesti rau de tot iti pierzi si dreptul de a conduce, ceea ce mi se pare o porcarie :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legea nu intra in vigoare pana la 1 decembrie deoarece politia a considerat ca are nevoie de timp pentru a-si instrui agentii in aplicarea prevederilor acesteia. prin urmare, trebuie sa mai tii ascuns detectorul vreo cateva luni

Ai argumente din punct de vedere legal sau este doar ce ai auzit la radio / ai citit in presa / vazut la TV ... etc ?

Atat timp cat guvernul nu emite o ordonata de urgenta si nu o publica in MO, Legea 19/2006 intra in vigoare din 20.sept.2006, chiar si fara regulament.

Am vorbit si cu un jurist si, in situatia data (guvernul nu a emis inca o asemenea ordonanta de modificare a legii), se aplica vechiul regulament de aplicare al OUG 195/2002, dar numai pentru prevederile care au ramas nemodificate. Pentru cele care s-au modificat sau sunt contrare prevederilor legii nu exista regulament si se aplica numai Legea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor...azi suntem in 21. A intrat sau ...nu a intrat? Asta-i intrebarea. In afara de declaratii mai mult sau mai putin oficiale la radio si TV eu nu am vazut nimic. Stie cineva sigur? A aparut in monitorul oficial ceva?

In caz ca nu a intrat in vigoare legea inca, poate ar fi bine sa schimbam comentariul la topicul asta in: "ce nu a intrat in vigoare luna aceasta" :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"

Modificat de lucastn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumeam mai devreme cu colegii de birou: o metoda sa afli daca a intrat noul cod rutier in vigoare ar fi sa treci pe rosu de fata cu un politist. Daca scapi doar cu amenda, nu a intrat. Daca-ti ia permisul, inseamna ca noul cod rutier a intrat in vigoare. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca te opreste...ii spui: "Domn'le eu am vrut doar sa verific daca a intrat codu'. Nu pot plati amenda direct la matale?" Daca ia banii, a intrat. Daca nu...tot ia banii :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata este oficial !

A aparut in MO 792/20.09.2006 OUG 63/2006 in care se prevede, printre alte modificari, ca L49/2006 (noul cod rutier) intra in vigoare de la 01.12.2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti gasi atasata o lista cu noile amenzi si sanctiuni aplicabile conform noului Cod Rutier.

Enjoy it! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scaevola are dreptate:

In Monitorul Oficial nr. 792 din 20 septembrie 2006 a fost publicata Ordonanta de urgenta nr. 63/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.

Se amana intrarea in vigoare a modificarilor OUG nr. 195/2002, aduse prin Legea nr. 49/2006, pana la data de 1 decembrie 2006. Asadar, nu se aplica inca sistemul cu puncte penalizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare, daca de la 1 Decembrie 2006 cand intra in vigoare noul-nou cod rutier, adica si chestia cu rezolvarea pe cale amiabila cu prezentarea la asigurator fara sa fie nevoie de politie, ce se intampla daca eu pe cale amiabila imi repar masina pe RCA la altul?

Scenariu:

Eu am masina zgariata, un amic de al meu merge cu mine la asigurator si spune ca a atins masina mea cu bara si mi-a luat vopseaua si masina lui nu a patit nimic. Asiguratorul spune ca e vina prietenului si imi da asigurarea RCA, eu imi repar masina si gata.

Concluzie, eu repar masina mea pe RCA-ul lui, amicul meu nu primeste amenda (amenda iti da doar politia din cate stiu eu), la anul pentru el RCA nu creste sau scade din cauza ca a avut accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact din ACEASTA cauza (si altele) nu au introdus legea imediat. Sa aiba timp si sa gandeasca toate scenariile posibile si ce fraude mai ales se pot face. Fii sigur ca vor gasi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, si ce te impiedica sa urmezi acelasi scenariu cu acesasta legislatie? Amenda de 25 de lei primita de la politie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire...

Din martie(sau de ce nu mai devereme), pana in septembrie ce au facut?

Oare problemele aste nu puteau fi rezolvate decat acum(i-a dezlegat cineva la ochi cu 2 sapt inainte de a intra in vigoare codul rutier)?

Nu mai pot de bucurie ca traiesc in Romania. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am regasit!

M-am intors din concediu si am avut ne placuta surpriza sa vad ca noul cod rutier nu a intrat in vigoare. Am fost plecat din tara si n-am avut deloc contact cu toata tevatura care am inteles ca s-a facut pe baza noului cod rutier. E destul de tragic cum am aflat: Mergeam linistit cu masina pe la Romana, astazi (prima zii de la revenirea in tara), bineinteles cu detectorul la vedere pe bord cand opreste un politist cu masina langa mine si-mi spune ca nu pot face stanga pe la Hotel Minerva, dar sa intorc masina si sa opresc pe dreapta sa discutam de detectorul radar. Mi-am zis: ce-o vrea asta cu detectorul meu? O vrea si el unul? Cand colo ma ia tare ca e interzis si ca amenda de la 5 la 20 de mil si se confisca. Eu i-am spus ca nu inteleg de ce? El mi-a spus ca s-a amanat intrarea in vigoare a a noului cod rutier. Eu am incercat sa-i explic ca am plecat din tara pe data de 17 si nu era nici vorba de asa ceva la acel moment si ca trebuie sa existe ceva legal in acest sens si ca as vrea si eu sa stiu sau macar sa vad la el. S-a tinut tare dar habar n-avea pana cand si prin ce s-a amanat. In cele din urma m-a inteles ca nu eram nebun sa sfidez toata politia din Bucuresti cu detectorul pe bord si chiar eram putin cazut de pe alta lume.

Credeti ca e deplasat sa deschidem un nou topic in care sa facem o clasificare a "atentiilor" vehiculate in relatia cu domnu' politist in cazul diferitelor contraventii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca e deplasat sa deschidem un nou topic in care sa facem o clasificare a "atentiilor" vehiculate in relatia cu domnu' politist in cazul diferitelor contraventii?

vwforum nu incurajeaza ilegalitatile, deci nu are sens sa deschizi un topic pe aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!