Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Am postat pe acest topic varianta finala a noului cod rutier.

Inainte de toate discutiile, modificarile trambitate in ziare si la TV cea mai buna solutie de a afla este sa citim noi insine noul cod si abia apoi sa dezbatem pe marginea lui.

Am si o varianta mai profesionala insa e prea mare si nu o pot posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti, te rog frumos, sa imi trimiti si mie pe mail (cobralethal @yahoo.com - fara spatiu inainte de @) varianta mai profesionala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nimic de detectoarele de radar.

in varianta extinsa exista ceva de genul asta?

multumesc

de folie, am vazut ca au acceptat pana la urma pe cea care este omologata.

(astea doua ma interesau cel mai mult.... momentan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b_o_g: Detectoarele sunt legale de pe data de 21. (100% sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nimic de detectoarele de radar.

in varianta extinsa exista ceva de genul asta?

multumesc

de folie, am vazut ca au acceptat pana la urma pe cea care este omologata.

(astea doua ma interesau cel mai mult.... momentan)

Uite la art. 44, alin. 5: "Conducatorii de autovehicule pot fi avertizati de politia rutiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot in legislatie am citit (am o varianta care am citit-o deja cap-coada), dar imi era lene sa caut exact citatul. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot m-am apucat sa citesc codul rutier, mai adaug cateva citate, sper folositoare:

"Art. 91.1

(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sezonul de vanat pietoni. :P ... :P ... :P ... :P ... :P

Sper ca toti nebunii care nu prea le au cu trecerile sa se mai potoleasca cu ocazia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu cred ca se vor linisti pietonii. Majoritatea cred ca nici nu au auzit de modificarea asta in lege.

Recent o femeie m-a facut prost si tampit ca am trecut pe coloarea verde a semaforului pentru masini si rosu pentru pietoni si nu am oprit sa traverseze ea (asteptasem deja cateva minute la semafor sa se faca verde pentru mine). Am ramas speechless :P

Astept cu nerabdare sa vad ce se intampla cu soferii nesimtiti care depasesc coloana oprita la semafor. Zilnic vad astfel de cazuri in drum spre servici. Chiar sunt foarte curios sa vad daca politistii vor inchide ochii ca si pana acum sau isi vor face datoria. Eu imi propun sa opresc si sa le reprosez lucrul asta daca vor inchide ochii si cred ca toti ar trebui sa facem asta. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgem: Datul jos si vorbit cu politistul, e o idee geniala, dar nu stiu de ce am impresia ca nu o sa functioneze... Totusi, tinand cont ca s-a scos calomnia ca act de judecata, poti sa incepi sa-l iei la misto (pe riscul tau, desigur). :P

Modificat de CBR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles... politistii or sa stea undeva la umbra, or sa faca poze, si celor care practica sportul cu depasitul coloanelor, ii puncteaza, si cum ajung la limita maxima, le trimite direct acasa instiintare sa lase permisul la sectie.

Cat despre pietoni... nu incalzea cu nimic nici inainte ca iesea soferul vinovat. Nu cred ca era nici unul destul de tampit incat sa se gandeasca ca o sa il accidenteze cineva (nu o sa fie grav), si o sa cada la mica intelegere cu soferul astfel incat sa se evite politia... si in acest fel sa ii iasa pietonului un ciubuc consistent.

Acum poti circula mai linistit... chiar daca dupa un asemenea accident ramai cu accidentatul pe constiinta, ai de alergat pe la politie dupa dovada, apoi asigurarea, reparatie, etc.

Ideal ar fi sa nu se intample deloc.Dar... cum suntem in Romania...(pietoni indisciplinati - traverseaza pe unde e soseaua cu mai multe benzi printre masini care circula cu viteza; copii nesupravegheati - se joaca cu mingea pe marginea soselei... pe trotuar - scapa mingea pe sosea... si ei fuga dupa ea; si multe alte situatii) terbuie sa circuli cu ochii in 5 directii si sa anticipezi mereu miscarile celor din jur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nasol e ca nu prea ai cum sa ii educi. Chiar nu vad cum. Nici macar ca si sofer... Daca deschizi geamul si ii explici ce a facut, in 50% din cazuri te baga pe tine in origini. :P

Cred ca pana la urma singura metoda eficienta e si cea mai ilegala/imorala/romaneasca... :P Te dai jos si ii explici cu pumnii din dotare ce a gresit. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgem: Datul jos si vorbit cu politistul, e o idee geniala, dar nu stiu de ce am impresia ca nu o sa functioneze... Totusi, tinand cont ca s-a scos calomnia ca act de judecata, poti sa incepi sa-l iei la misto (pe riscul tau, desigur). :P

Ma gandesc ca poti sa-i iei numele sau numarul de insigna si sa-l ameninti ca il reclami pentru ca nu aplica legea. Desigur, trebuie sa fii atent sa nu faci vreo greseala (de genul sa nu porti centura sau sa opresti in loc nepermis). Cine stie, poate da rezultate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as suna la politie sa-l reclama de fata cu el. Desigur, in conditii de maxima legalitate de partea mea. Sunt absolut curios ce fata ar face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine daca ar exista un numar de telefon special pentru a-i reclama pe politisti ca nu isi fac datoria. Atunci char ai putea suna de fata cu ei sa-i reclami.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand putin pe Google am dat peste urmatoarele:

---

Pentru operativitate in rezolvarea problemelor intalnite in traficul bucurestean ne puteti sesiza permanent, telefonic, la numerele 9544, 323.75.60 sau la adresa de email: bpr@b.politiaromana.ro. Astfel ne puteti semnala:

[*]Treceri de pietoni care nu sunt marcate corespunzator

[*]Artere de circulatie ale caror instalatii de semaforizare nu functioneaza

[*]Strazi pe care considerati ca se impune instituirea unui sens unic

[*]Pasaje rutiere sau pietonale neiluminate

[*]Intersectii care considerati ca necesita o noua sisematizare

[*]Institutii publice - scoli, gradinite, spitale, etc. - care nu beneficiaza de un sistem de semnalizare rutiera de avertizare corespunzator

[*]Gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine daca ar exista un numar de telefon special pentru a-i reclama pe politisti ca nu isi fac datoria. Atunci char ai putea suna de fata cu ei sa-i reclami.

Eu cred ca vina a ceea ce se intampla pe drumurile publice revine intr-un procent de 90% politiei - si mai ales politiei rutiere - care nu respecta ei insisi legea , neaplicand-o. Restul de 10% ne revine noua si proastei educatii pe care multi dintre noi nu o au deloc.

Un astfel de telefon cred ca ar fi binevenit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, pentru a raporta abuzuri in serviciu ale politistilor ce te opresc (si cred ca e valabil si pentru a ii raporta ca nu isi fac datoria), se putea folosi 112. Trimiteau URGENT un echipaj sa vada despre ce e vorba si aia nu tineau cont ca sunt colegii lor. Pe bune, e verificata de un coleg de serviciu pe care l-a oprit cu radarul. Si a cerut lista aia lunga: sa ii arate ordinul de serviciu, certificatul metrologic cum ca radarul e OK, etc. Aia nu au vrut si atunci el a sunat sa reclame ca e abuz. Si l-au lasat sa plece cu multumiri (de la unii) si injuraturi (de la cei cu radar-ul). Nu cred ca le-a fost prea bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Art. 91.1

(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca si pana acum folia (pentru geamuri fumurii) era legala daca era omologata!

intr-un aliniat se zicea ca e legala, dar, se bate cap in cap cu alt aliniat din legislatie care zicea ca orice folie e illegala... era si nu era... :hainoroc: acuma macar zic clar ca ce omologata e...

si cu pietoni....doamne fereste oricum... pietoni o sa treaca in continuare pe unde vor, pe de o parte e mai bine cu legea asa, dar tot trebuie sa fim atenti si deacum inainte..nu se schimba cu nimic...doar in caz de doamne fereste il calci pe unu, e bine ca nu iti mai face dosar penal...in rest....doamne fereste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Rapier se referea la lista asta.

Potrivit acestei liste organul este pus in intersectie cu un anumit scop, spre exemplu sa amendeze pietonii care trec neregulamentar. El nu are voie sa dea si alte tipuri de amenzi potrivit listei.

Acum nu sunt sigur de aceasta treaba, dar voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am trimis lui CBR forma mai "profi" care contine si majoritatea semnelor de circulatie, semnalele politistului si a masinilor de politie, etc.

Daca o mai vrea cineva dati-mi adresele de mail sa o trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!