Jump to content

Consum Crescut Dupa Schimbarea Distributiei


alinica2001
 Share

Postare recomandată

Am schimbat saptamana trecuta distributia la masina mea. Din pacate a aparut o mica problema si vreau sa va cer parerea. Deci , am schimbat cureaua, rolele si pompa de apa. Toate bune si frumoase , am facut deja 600 km cu masina. Au aparut 2 mici diferente la masina. Prima este consumul raportat in relanti de computerul de bord. Daca pana sa schimb cureaua consumul varia intre 0.6-0.7 acum variaza intre 0.8-0.9 :-( .

A doua diferenta este faptul ca in relanti motorul produce un cuplu mai mare decat inainte ( inainte cuplul raportat era de 37-38 in relanti , acum este de 42-44 in aceleasi conditii - toti consumatorii inclusiv A/C OFF ). Turatia de relanti este aceeasi. In concluzie, asa cum vad eu , totul arata ca si cum motorul meu ar merge un pic "infranat" in relanti si din cauza asta isi mareste un pic cuplul pe care il dezvolta -> consum un pic mai mare. Acest lucru in conditiile ini care incarcarea pe alternator este aceeasi si A/C OFF. Banuiala mea este ca cei care mi-au schimbat cureaua nu au pus foarte corect la punct distributia :-(. Aveti vreo idee ce se poate face in acest caz? In afara de a desface din nou totul si de a verifica distributia. Am verificat grupul 04 si totul este normal acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa si rolele intinzatoare opun o rezistenta prea mare. Si asta ori din cauze mecanice (role si pompa "nerodate" inca sau cu frecare mai mare by default) sau cureaua ta este prea intinsa(cel mai probabil).

Nerespectatrea repereleor are alte consecinte... mai neplacute

Vezi in manualul de reparatie cum se masoara intinderea curelei.

Taraneste , daca cureaua se poate torsiona la 90 de grade este ok, altfel este prea intinsa, sau daca se rasuceste mai mult, este prea lejera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuplul creste putin in cazul in care avansul este "retardat", consumul de asemenea.

Nu stiu la PD-uri cum se aplica aceste lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avansul este fix , pentru ca nu are pompa distribuitoare. Ca parametrii totul este ok mai putin cuplul dezvoltat la relanti si consumul la relanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Alin !

problema apare mai mult decat sigur din cauza ca , cureaua este intinsa prea tare .... marirea cuplului este una dintre ultimele probleme pe care ar trebui sa ti le faci ... supratensionarea curelei duce la o uzura prematura a kit-ului de distributie ... deci ar trebui verificata distributia ....stie Fane :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cry: Se pare ca trebuie sa refac distributia .... :scratch: . Am vorbit si o sa ma duc luni sa vad ce se poate face .... :cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne anunti cum iese totul. Suntem f. curiosi ce probleme poate ridica o reglare a distributiei la un PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si mi s-a spus ca in timp se va mai lasa cureaua si totul v-a reveni la normal :scratch:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva dubios.. daca iti creste rezistenta in asa fel incat iti creste consumul atunci gandeste ce tensiuni sunt in rulmentii aia acum ( de la pompa de apa .. la intinzator..etc ).

Pt. comparatie alternatoarele de la dacie cand strangeai cureaua la maxim posibil.. de fapt incepeai sa uzezi prematur rulmentul acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca risti uzarea prematura a curelei si ruperea ei. Consecintele nu le mai amintim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din cate stiu eu , treaba cu 'mishcata de la punct' sare din schema - la motoarele cu PD nu exista aceasta posibilitate pt ca schimbarea curelei se face cu o sigurantza de blocare care nu da voie la absolut nici o miscare in timpul operatiei. Pe de alta parte, - de asta nu mai sunt atat de sigur- stiam ca rola intinzatoare este hidraulica si ca ea preseaza atat cat trebuie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge treaba cu "miscata de la punct" pentru ca sus are 3 suruburi pentru reglajul fuliei. Intradevar, intinzatorul este hidraulic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da , are dar nu ai treaba cu ele cand schimbi cureaua , parerea mea e ca nu tre sa scoti fulia - cred ca ajunge sa scoti doar rola sau rolele intinzatoare - cred (iti spun, nu sunt sigur - tot ce spun se bazeaza pe ce am citit (din amintiri) nu si pe manualul de service) deci cred ca fulia e cea care se imobilizeaza... o sa sap sa iti spun exact - am cd-ul cu manualul de service dar sub xp-ul meu nu vrea sa mearga - pe alte sisteme l-am tot instalat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce spun se bazeaza pe manualul de service :-(. Trebuie sa slabesti suruburile alea :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- mda, o sa verific - posibil sa fie diferentza de motor - eu am avb - si din cate stiu doar o rola intinzatoare, oricum, poate greshesc dar parerea mea este ca peste 1000 de km se va lasa si cureaua si rolele si pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

conform manualului de reparatie cele trei suruburi se slabesc si fulia se centreaza pe mijlocul sectorului zimtat. Se poate face un reglaj fin final dar ai nevoie de VAS 5051 sau VAG COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA PD-uri reglajul se realizeaza strict mecanic, VAG/VAS-ul neavand ce sa raporteze legat de avans, decat un senzor de pozitie al axului cu came deplasat, defect sau slabit (unghiul de sincronizare mai mare de +/- 3 grade).

Numai la injectia realizata cu pompa distribuitoare avansul se ajusteaza fin cu VAG/VAS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliaza te rog ce vrei sa spui cu reglajul consumului.

Daca te referi la cel la ralanti, de fapt nu ajustezi decat curba de IQ in sarcina, la ralanti consumul este stabilit de ECU functie de turatia de ralanti si "consumul" de lucru mecanic dat de accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Tocmai am schimbat cureaua de distributie, cu tot cu role si pompa de apa

Problema este ca mi se pare ca a crescut putin consumul ....

Va intreb pe voi ... este oarecum normal sa creasca consumul ... sau creste o perioada pana cand se "rodeaza" componentele ...

??

Printre altele dupa ce a schimbat distributia, nu a facut nici un reglaj din soft... gen reglarea momentului injectie ...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!