Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Eu ma intreb daca oare nu s-a defectat Instrument Clusterul!? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la cele 2 butoane din capatul manetei... functioneaza!

mai multe detalii poti sa-mi dai?!

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,

readuc in discutie problema mea... inca nerezolvata! :angry:

am eliminat posibilitatea senzorului de temperatura si display-ului defect ... astazi temperatura s-a aflat intre 0 si 4 grade, o data cu acest aspect am primit o atentionare sonora insotita de un afisaj a temperaturii de 4 grade si un fulg de nea, in concluzie ea stie cate grade sunt si poate sa o si arate, numai ca asta nu se mai intampla in permanenta cum ar trebui in mod normal!

avand aceste indicii aveti vreo solutie? nu am gasit pe nicaieri un raspuns, eu inca mai cred ca mai e o setare undeva, avand in vedere ca acesta functie a disparut concomitent cu defilarea prin meniul principal al computerului de bord. help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucianwwl te stresezi cu un nimic de 2 luni :angry:

Pe bune acum, cel mai bine te duci la un service sa vezi care e treaba. Probabil nu va fi costisitor. Presupun ca cu un VAG-COM problema ta poate fi rezolvata destul de usor. Asta daca nu e altceva defect.

Nu inteleg incapatanarea asta a ta :angry: Service! NOW! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am fost la service... si mi-au zis ca trebuie sa dea jos bordul sa il verifice!? :) inca mai cred ca nu este necesar, iar sa schimb bordul ... nici nu ma gandesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai intrebat cumva cat iti iau pt a ti face toata operatia asta?

Apropo, nu cred ca am priceput... ai incercat faza cu bornele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt sunt sigur ca nu vor afla nimic, vor vrea sa il inlocuiasca, un pret estimativ pe care l-am primit ... 2000 ron :Driver:

Faza cu bornele, sa le scot, nu am incercat!Am inteles ca exista riscul de a ramane niste martori prin bord aprinsi...

Eu cred ca se poate face ceva cu VAG Com, cred ca am anulat ceva cand am defilat ultima oara prin meniu, acum cu fluctuatiile astea de temperatura, emite o atentionare sonora si clipeste afisasul cu temperatura pt cateva secunde apoi dispare iar ... deci, afisajul functioneaza, senzorul e ok, numai ca nu mai este permanent. :frigbaitata:

In timpul saptamanii nu am timp mai deloc, ca as fi mers undeva cu ea... solutia cu schimbarea ceasurilor de bord o exclud, pana la urma nu e o problema atat de grava!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca regula daca iti moare afisajul la BC se schimba din pacate tot Clusterul..adica Bordul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@abc - merge afisajul perfect!!!

Acum cu scaderea temperaturii, mai exact la aparitia fulgului de nea, va clipeste afisul temperaturii si emite un beep? (bordul:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, atunci cand afara sunt 4 grade sau mai jos. O gramada de masini fac astfel, nu doar Golful. E o atentionare normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din "gramada" asta sigur nu fac parte Opel-urile mai vechi de 2004.

Eu am fost chiar surprins la aceasta atentionare!

Concluzia: afisajul functioneaza, senzorul de temperatura functioneaza, numai ca nu stiu de ce afisajul temperaturii nu mai este permanent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am probleme legate de afisarea temperaturii in ideea ca sub 4 grade nu imi afisaza fulgul de nea ci doar imi face beep o data si palpaie de 3 ori ..

are cineva idee cum sa-l fac sa stea aprins ;)

mentionez ca e vorba de un passat b5,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutin primul rand este diferenta de dimensiune intre cele doua computere. PLUSul este dot-matrix si are dimensiune dubla fata de cel standard. La cel standard ai doar "iconite" ce se aprind in functie de eveniment.La computer PLUS arata cand ai usa deschisa care exact este deschisa, cand nu mai ai ulei, spalator parbriz sau ai alte mesaje le afiseaza in scris clar (engleza, germana etc). Daca ai navigatie poate afisa mesajele de pe aceasta acolo, la RCD300 si RCD500 afiseaza TRACK x sau RDSul , meniul de incalzire stationara e accesibil doar in computer bord plus (de fapt daca iei WEBASTO vine automat si computerul plus)Legat de presiune pneuri poti sa o ai si cu un computer si cu altul. Se comanda separat si aceasta. Se poate si monta separat.
Gresit , nu exista prea multe diferente intre cele doua.In mod normal , Computerul de bord , vine pe jumatatea cadranului dintre ceasurile de bord.Spre deosebire de cel Plus care se incadreaza pe tot spatiul dintre cesurile de bord.Functiile insa in principiu sunt aceleasi.Computerul de bord normal iti arata aceleasi informatii ca si cel plus , exceptie facand faptul ca nu poti sa ai acces la setup-ul masinii , (reglaje pentru confort in cazul in care ai paxhetul lumini si vizibilitate cu functie Coming home si Leaving Home) , reglajul pentru cauciucurile de iarna limba de afisare a computerului etc.De asemnea Computerul de bord plus iti da posibilitatea sa vizualizezi si postul de radio ori melodia care ruleaza pe CD in momentul respectiv , un pachet ok este cel cu Volan Multifunctional , care include computerul de bord plus , comenzile pe volan pentru radio , volum , telefon si computer de bord , precum si pielea.Faptul ca este o usa deschisa este indicata si de computerul de bord simplu fara nici un fel de problema diferenta este data de marimea imaginii.
mircikus,in mod normal apesi timp de 2 secunde pe unul dintre cele 2 butoane din capatul manetei din dreapta volanului... daca reusesti, eu te felicit! :icon_thumright: la mine din pacate nu mai stau lucrurile asa... poate ma ajuta si pe mine cineva!!?
Inseamna ca nu ai computer de bod plus , din moment ce nu functioneaza , singura posibilitate sa accesezi meniul in computerul de bord plus este sa ti apasat pe unul dintre cele doua butoane din capatul manetei pentru stergatoare.Daca nu intre in setup inseamna ca computerul de bord nu este plus.Iar daca este asa singura posibilitate sa accesezi meniul este sa mergi la un service VW , sa intre baietzi in Cross.
mircikus,in mod normal apesi timp de 2 secunde pe unul dintre cele 2 butoane din capatul manetei din dreapta volanului... daca reusesti, eu te felicit! :D la mine din pacate nu mai stau lucrurile asa... poate ma ajuta si pe mine cineva!!?
Inseamna ca nu ai computer de bod plus , din moment ce nu functioneaza , singura posibilitate sa accesezi meniul in computerul de bord plus este sa ti apasat pe unul dintre cele doua butoane din capatul manetei pentru stergatoare.Daca nu intre in setup inseamna ca computerul de bord nu este plus.Iar daca este asa singura posibilitate sa accesezi meniul este sa mergi la un service VW , sa intre baietzi in Cross.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

corect am gresit. Ambele computere sunt dotmatrix (m-am convins acum ceva vreme de acest aspect)

intrebare> La computerul de bord simplu arata si care usa este deschisa ? (ex: stanga spate) sau doar informatia ca una din cele 4 + 2 portiere este deschisa ?

O alta dotare ce aduce automat computer PLUS (fara plata suplimentara) este cutia DSG . Alta similara este incalzirea webasto (care doar prin acel meniu de "car setup" te poti duce sa o programezi )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FHR - destul de complet postul tau, numai ca eu BC+, am mai spus ca nu mai pot sa accesez meniul, a functionat inainte sa umblu prin meniu si sa setez ceva prost care nu mi-a mai permis ulterior accesul.

Stiu singura varianta e service-ul, numai ca acolo vroiau sa-mi dea bordul jos sa verifice, fapt la care ma opun, afisaul merge, butoanele functioneaza, senzorii sunt ok, numai accesul imi lipseste.

E ceva de genul Num Lock la computer si nu mai poti sa introduci parola - cam asa vad eu problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian tu pana la urma nu poti sa mai accesezi nici o setare a MFD-ului (gen Mirror Down, Auto Lock sau alte altea...)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DJ - exact asa este si crede-ma am vazut la treaba meniul ala. Numai ca refuz sa dau bordul jos pt asta, mai ales sa il inlocuiesc, asa cum mi-au recomandat cei de la service. Problema este ca nu am timp si nici nu cunosc pe cineva cu un VagCom, sa nu radeti de mine, dar nu stiu prea multe la capitolul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea : BC simplu nu iti arata care dintre usi este deschisa ci doar te avertizeaza ca ai o portiera deschisa. BC Plus iti arata acest lucru, cum vezi si tu la golfurile tale :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladDC: BC+ mai arata si daca sunt deschise capota si portbagajul :P

@lucian Acum nu stiu de ce la mine se intampla asa cu BC+, dar numai asa imi pot accesa meniul. Poate te ajuta si pe tine cu ceva:

Desi in manual scrie intr-un fel...la mine nu merge accesat MFD cum zic ei:

Prin urmare:

1. Pui contact-ul.

2. Rapid, tii apasata tasta "OK/Reset" (cu precizarea ca operatia sa fie facuta imediat ce ai pus contactul)

Nu pot sa imi explic care e treaba, dar numai asa am putut accesa meniul MFD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dj - trebuie sa recunosc ca varianta asta nu am incercat-o!

In schimb am tinut apasate tastele alea toate pana mi-au amortit degetele. Incerc astazi ca vine wk-ul si ma duc sa o spal pt plimbarea saptamanala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut lume. eu nu am computer de bord, nici simplu si normal nici PLUS. Oare se poate pune pune computerul de bord acum? :vaidecapulmeu: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am computer de bord plus.cand am luat masina ,am optat si ptr pachet lumini 1.cand deschid masina,se face lumina.cand inchid masina,nu.ce sa fac sa stea aprinse si cand o inchid?si mai am ceva ce nu inteleg.ce inseamna speed warning?asa scrie si are niste liniute,ca un fel de continuare.oglinda cand dau inapoi nu merge,nu se coboara automat,asa cum am mai citit pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj - nu pot accesa nici prin varianta ta!

Daca intrerup alimentarea de curent (scot bornele de la baterie) se poate pierde setarea aia pe care poate a generat problema mea? Ce se mai poate intampla daca intrerup alimentarea de curent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ai incercat :P

Din cate stiu daca scoti alimentarea o sa pierzi toate datele temporare gen: consum-uri la CB, distante temporare, trebuie probabil sa refaci toate setarile gen "mirror down" si sa reintroduci codul la RCD.

In situatia asta, teoretic vorbind, daca ai facut tu o setare care face sa nu mai afiseze temperatura, ar trebui sa se reseteze. Nu prea sunt pesimist de fel dar am o presimtire ca nu te va ajuta. Sry :P

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristina Speed warning se refera la o setare a vitezeii pe care tu o stabilesti in BC ( acolo la liniute din tastele sus - jos ) in cazul in care vei depasi acea viteza la drum lung BC te va avertiza acustic iar displayul va afisa un mesaj ca ai depasit viteza stabilita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!